Diş Eti Çekilmesi Neden Olur, Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur, Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Ağız sağlığınızın bozulması sonucu, diş kaybına bile neden olabilecek diş eti çekilmesini hafife almayın.

Diş eti çekilmesi zamanla kötüleşen bir problemdir. Ancak merak etmeyin, bu rahatsızlığınız daha fazla ilerlemeden önlemler almanız veya tedavi olmanız mümkündür. Diş eti çekilmesi problemini detaylı ele aldığımız bu yazıyı okuyarak ağız sağlığınızı ve gülüşünüzü koruyabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Dişleri çevreleyen diş eti dokusunun yıpranarak ya da geri çekilerek diş yüzeyini veya diş kökünü açıkta bırakmasına diş eti çekilmesi denir. Aslında bu bir tür diş eti (periodontal) hastalığıdır.

Diş eti çekilmesi gözlendiğinde, dişler ve diş eti çizgisi arasında cep gibi yapılar veya boşluklar meydana gelir. Oluşan bu yapılar bakteri birikimine ortam hazırlar. Tedavi edilmezse işler daha kötüye gidebilir, dişlerin destek dokusu ve kemik yapıları ciddi şekilde hasar görebilir. Hatta en sonunda diş kaybı meydana gelebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi yaygın görülen bir ağız sağlığı problemidir. Bu problemi yaşama olasılığınızı arttıran faktörler şu şekildedir:

 • Uzun vadeli ve hırpalayarak dişleri fırçalama
 • Tartar denilen sertleşmiş plak oluşumu sorunu
 • Sigara alışkanlığı
 • Kadınlarda hormonal değişimler yaşanması
 • Ailesel diş eti hastalığı öyküsü
 • Diyabet
 • HIV

Kullandığınız bazı ilaçlar ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bu durum, diş eti çekilmesi olasılığını arttırır. Yeterli tükürük üretemezseniz ağzınız kurur ve ağzınızdaki dokular bakteriyel enfeksiyonlara ve yaralanmalara karşı açık hale gelir.

Araştırmalar, diş eti çekilmesinin en çok 40 yaş ve üzeri kişilerde olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, genelde bir yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir. Bunlara ek olarak erkek bireylerde diş eti çekilmesi, kadınlara oranla daha fazla görülür.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

“Diş eti çekilmesi nasıl anlaşılır?” diye sorduğunuzda cevabı şu şekildedir:

 • Fırçalamadan veya diş ipi kullandıktan sonra kanama olması
 • Kızarık ve şiş diş etlerine sahip olmak
 • Ağız kokusundan muzdarip olmak
 • Diş eti çizgisinde ağrı meydana gelmesi
 • Gözle görülür şekilde küçülmüş diş etleri
 • Diş köklerinin açıkta kalması
 • Gevşemiş dişler

Diş Eti Çekilmesi Teşhisi

Diş eti çekilmesinin teşhisi, diğer periodontal hastalıklarda olduğu gibi bir diş hekimi tarafından konulur. Diş hekiminiz ilk olarak fiziksel bir muayene yapar ve cep yapılarını ölçmek için bir sonda kullanabilir. Diş eti çekilmesi sorununu çözmek için bir periodontiste sevk edilebilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Endişe etmeden hekiminize güvenin ve ağız sağlığınıza kavuşacak olmanın huzurunu yaşayın. Diş eti çekilmesini tedavi eden yöntemler şu şekildedir:

 • İlaç Tedavisi

Periodontistiniz diş eti dokularınızı ve dişlerinizi kurtarmak için en iyi tedavi rotasını oluşturur. Enfeksiyon bulgularına rastlarsa size ilk olarak antibiyotik verir.

Diş eti çekilmesine neden olan başka bir tıbbi sorununuz varsa tedavi için gereken ilaçlar belirlenir. Böyle durumlarda tedaviye dahil edilebilecek diğer ilaçlar şunlardır:

 • Topikal (deriye uygulanan) antibiyotik jel
 • Antiseptikler
 • Antimikrobiyal gargaralar
 • Enzim baskılayıcılar
 • Ameliyat

Diş eti çekilmesi durumunun ciddi olduğu vakalarda cerrahi yöntem kullanılabilir. Genellikle önünüzde iki seçenek vardır: Flep cerrahisi ve greftleme.

Flep cerrahisi, genelde diğer tedaviler başarısızlığa uğradığında yapılan derin doku temizliğinin adıdır. Bu yolla diş etlerinde biriken bakteri ve tartardan kurtulmuş olursunuz. Flep cerrahisinde, periodontist diş etlerini kaldırır ve işlem bittiğinde tekrar yerine koyar.

Greftlemede ise amaç, diş eti dokularını veya kemikleri canlandırmaktır. Uygulama sırasında periodontist, diş etlerinin yeniden büyümesini teşvik etmek için sentetik bir parça kemik veya doku yerleştirir.

Bu tedavi süreçlerinden sonra ağız bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir.

Diş Eti Çekilmesi için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş eti çekilmesi sorunuyla mücadele ederken daha doğal yolları tercih etmek isteyebilirsiniz ve bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz. İşte bazı bitki bazlı öneriler:

1.    Hindistan cevizi yağı

Bir çorba kaşığı yüksek kaliteli Hindistan cevizi yağını ağzınızın içinde yaklaşık 20 dakika boyunca döndürün. Dişleriniz, yağı çekecektir. Ardından yağı tükürüp ağzınızı ılık su veya tuzlu suyla çalkalayın. Ardından dişlerinizi fırçalayın. Hindistan cevizi yağı mikrop aktivitesini önlemeye yardımcıdır.

2.    Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı bir iltihap önleyicidir ve 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre diş etlerinin çekilmesini tedavi edebilir. Yeni diş eti dokusunun büyümesini destekler ve çekilmeyi onarır.

3.    Yeşil çay

Yeşil çay mucizevi bir bitkidir ve sağlıklı dişlere sahip olmak için oldukça önemlidir. Diş etlerini geliştirmeye ve diş eti hastalıklarının önlenmesine destek olur. Her gün bir ila iki fincan kadar yeşil çay tüketmeyi deneyebilirsiniz.

4.    Nane yağı

Nane yağı ağızda enfeksiyonlara yol açan mikroorganizmaların büyümesini engellemeye yardımcıdır.

5.    Aloe vera

Aloe vera ağız sağlığını geliştirmede oldukça etkilidir. İltihaplı diş etlerine tıbbi aloe vera jeli enjekte etmek periodontal koşulları iyileştirir.

6.    Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının da ağızda hastalığa sebep veren mikroorganizmaların büyümesini önlemede etkili olduğu bulunmuştur.

Diş Eti Çekilmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Diş eti çekilmesi problemi için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Gelin, diş eti çekilmesine ne iyi gelir, beraber bakalım.

 • Fırçalama

Her gün en az iki kez, iki dakika süreyle dişlerinizi fırçalayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişlerinizdeki ve diş eti çizginizdeki plak ve kalıntıları temizleyin. Fırçalama şiddetine bağlı olarak, orta veya sert kıllı bir fırçanın diş etlerinize, diş köklerinize ve diş minenize zarar verebileceğini unutmayın.

 • Diş ipi

Günde bir kez diş ipi kullanmak, dişlere ve diş etlerine bakmanın önemli bir yoludur. Diş ipi, plak oluşumuna sebep olan kalıntıları gidermeye yardımcı olur.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesinin önüne geçmek için belki de en iyi yol, düzenli diş hekimi ziyaretleridir. Böylelikle ihtiyacınız olan temizlik ve bakım tam zamanında sağlanır.

Herhangi bir belirti göstermeseniz bile, diş hekiminiz diş eti hastalığınızı erkenden tespit edebilir. Ağız sağlığınıza hassasiyetle yaklaşmanız, diş eti problemleri yaşamanızı önler.

Her zaman yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih edin ve diş hekiminizden dişlerinizi fırçalamanın doğru biçimleri hakkında sizi bilgilendirmesini isteyin. Yanlış bir ısırık veya diş gıcırdatma sorunu, diş eti çekilmesine yol açmışsa rahatsızlığı nasıl düzeltebileceğiniz konusunda diş hekiminizle iletişime geçin.

Diş eti çekilmesini önleyen diğer yöntemler şöyledir:

 • Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın, bırakamıyorsanız en azından azaltın.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Ağzınızda meydana gelen değişimleri iyi izleyin ve buna göre diş hekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

Diş Eti Çekilmesi Gargara Yöntemi İle Önlenebilir mi?

Doğru gargara kullanmak diş sağlığınıza destek olur ve gülüşünüzü parlatır. Gargara, ağzınızı fırçalarken ve diş ipi kullanırken ulaşamadığınız bölgelere ulaşabilir. Ağız kokusunda, diş eti iltihaplarında, plakların tedavisinde, ağız kuruluğunda, sarı ve rengi bozuk dişlerde olduğu gibi diş eti çekilmesinin iyileşmesinde de etkilidir. Signal White Now ağız bakım suyu, dişlerinize güçlü beyazlık sağlamanın yanı sıra derinlemesine ağız bakımı yapar. Böylelikle fırçayla ulaşamadığınız bölgelere ulaşarak dişlerinizin arasını, köklerini ve dilinizin arka kısmını arındırır.

Diş eti çekilmesi problemi zamanında ve etkili tedavi görmediğinde diş kaybıyla sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur. Ağız bakım suları gibi etkili ürünler ve yumuşak diş fırçaları kullanarak ağız sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Bakımınızı ve temizliğinizi düzenli yaptığınız halde şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka bir diş hekimini ziyaret edin. Gülümsemeye daha çok ihtiyacımız olan bu dönemde gülüşünüze iyi bakın.