Diş Eti Kanamaları Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Kanamaları Nasıl Tedavi Edilir?

Dişlerinizi fırçaladıktan veya diş ipi kullandıktan sonra bir miktar kan görüyorsanız harekete geçmeniz gerekir. Kanayan diş eti özellikle acıya neden olmuyorsa ciddi bir sorun gibi görünmeyebilir ancak bu diş eti hastalığının açık bir belirtisidir. Müdahale edilmediğinde diş eti hastalıkları ciddi bir sorun haline gelebilir. Merak etmeyin, erken müdahale ederseniz daha kolay bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Sadece belirtilere dikkat etmeniz ve günlük ağız sağlığı alışkanlığınıza birkaç basit adım eklemeniz yeterli olacaktır.

Diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

  • Şişmiş diş etleri
  • Diş eti kanaması
  • Geri çekilen diş etleri
  • Ağız kokusu
  • Gevşemiş dişler

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşıyorsanız, diş hekiminizden randevu almalısınız. Bu esnada, rahatsızlığa neden olan diş etlerine bakım yapmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Ağız bakımı rutinini geliştirmek

Diş eti hastalığı çoğunlukla yetersiz fırçalama ve diş ipi kullanımı nedeniyle oluşur. Son zamanlarda diş temizlemede biraz acele edilmişse, şimdi biraz değişiklik yapma zamanı. Diş hekiminiz tarafından önerilen bir diş fırçası veya yumuşak uçlu bir diş fırçası ile günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanan Signal diş macunu ve diş fırçalarını da deneyebilirsiniz. Signal Super Clean diş fırçası, dişlerin arasında bakteri oluşumunu önleyerek plakların azaltılmasına yardımcı olan derin temizlik için V şeklindeki kıl yapısına sahiptir; Signal Expert Protection diş macunu ise dişlerin arasını temizlemeyi sağlayan binlerce temizleme mikrogranülüyle güçlendirilir. Ayrıca plak oluşumunu önleyen etkili bir antibakteriyel bileşen olan çinko içerir.

Yiyecekler genellikle dişlerin arasına sıkışabildiğinden, günde en az bir kez diş ipi kullanmak da gereklidir. Diş ipini diş eti ve her bir dişin arasında tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Diş eti dostu bir beslenme alışkanlığı edinmek

Diyetinizin, diş eti sağlığınız üzerinde düşündüğünden çok daha fazla etkisi vardır. Dikkat etmeniz gerekenler sadece şekerli gıdalar değildir; rafine edilmiş beyaz ekmek gibi beslenme açısından yetersiz yiyecekler de diş etleriniz için zararlıdır. Sebze ve bütün gıdalar gibi besin öğeleri bakımından zengin gıdalar, diş etlerinizi besler. Böylece güçlü ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Diş macunlarımızın da aktif bir bileşeni olan çinko, kemik ve doku oluşumu için hayati önem taşır. Bu nedenle diyetinize ıspanak, baklagiller ve nohut gibi çinko bakımından zengin gıdaları dahil etmeyi deneyin.

Sigarayı bırakmak

Sigara içmenin ciğerleriniz için kötü olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak diş etleriniz için de kötü olduğunu biliyor muydunuz? Bilim insanları, sigaranın diş etlerinin temel besin maddelerini almasını engellediğini ve diş eti hastalığına yol açan iltihaba karşı daha savunmasız hale getirdiğini söylüyorlar.

Sigarayı bırakmanın zor olduğunu anlıyoruz, ancak diş etleriniz dahil sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Sonuç olarak, diş fırçanızın size söylediklerini duymak önemlidir. Kangörürseniz lütfen ağız bakım rutininizi gözden geçirin ve daha sağlıklı, daha emin bir gülümseme için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın, diş ipi kullanın, ağzınızı durulayın.