Toothpaste pack shot

Sürdürülebilirlik

personnes qui soutiennent la planète

Signal'in Taahhütü

Signal olarak gezegeni önemsiyoruz. Bu nedenle, plastik kullanımı konusunda kendimize iddialı taahhütlerde bulunduk. 2025* itibariyle şunları taahhüt ediyoruz:

 • Yalnızca geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya gübrelenebilir plastik ambalaj üretmek.
 • Ambalajlarımızda işlenmemiş plastik kullanımını üçte bir oranında azaltmak.
 • Geri dönüşüm altyapısını iyileştirmek için sivil toplum kuruluşları ve yerel topluluklarla ortaklık yapmak.

Ancak bu, yolculuğumuzun sadece başlangıcı - çevre üzerindeki etkimizi daha da azaltmak için çalışıyoruz.

Marketin Durumu

Günümüzde milyonlarca diş macunu tüpü çöpe atılıyor. Bunun nedeni, şimdiye kadar çoğu diş macunu tüpünün geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmamış olmasıdır.

Signal olarak ağız-sağlık sektöründe olarak adım atmamız gerektiğini biliyorduk.Gelecek nesiller için toplumumuz ve çevremiz üzerinde kalıcı bir etki bırakmak istiyoruz.

Tubes de dentifrice en plastique
Signal toothpaste pack shot

Çözümümüz: Yeni Geri Dönüştürülebilir Tüp

Çevrenin karşı karşıya olduğu sorunların ciddiyeti, tüplerimizde kullanılan malzemeyi yeniden düşünmemize neden oldu.

Bu nedenle Signal'in en büyük diş macunu ailesi ile 2022'de piyasaya süreceğimiz geri dönüştürülebilir bir tüp geliştirdik. Bu tüp daha sonra 2025 yılına kadar diğer hatlarımıza dağıtılacak.

Neden teknolojimizi rakiplerimizle paylaşıyoruz?

Neden teknolojimizi rakiplerimizle paylaşıyoruz?

Teknolojimizi paylaşarak, geri dönüştürülebilir diş macunu tüplerine küresel bir geçiş başlatmak istiyoruz. Nihai hedefimiz, sadece diş macunu tüplerinin değil, dünya çapında paketlenmiş ürünlerde kullanılan tüm tüplerin geri dönüştürülmesidir. 

Bu tüpü nasıl geri dönüştürebilirim?

Bu tüpü nasıl geri dönüştürebilirim?

Yapabildiğiniz kadar diş macununu sıkın, kapağı tekrar açın ve geri dönüşüm kutunuza bırakın. Tüpler artık çoğu şampuan, çamaşır ve cilt bakım şişesinde kullanılan aynı malzeme olan yüksek yoğunluklu polietilen plastikten (HDPE) yapılıyor ve normal plastik geri dönüşüm akışına giriyor.

 

Bu tüp hangi malzemeden yapıldı?

Bu tüp hangi malzemeden yapıldı?

Genellikle diş macunu tüpü laminatında kullanılan iç alüminyum bariyer katmanını (ABL) kaldırdık ve yerine geri dönüştürülebilir bir plastik katman alternatifi (PBL) koyduk. Bu, ürünün kalitesini veya güvenliğini etkilemez.

Yeni tüpte, öncekine kıyasla daha ince (veya tüpün boyutuna bağlı olarak aynı kalınlıkta) bir laminat kullanıldı. Dolayısıyla geri dönüştürülebilir plastiğe geçişimiz, genel olarak daha az plastik kullandığımız anlamına geliyor - ve tüplerin daha yumuşak ve daha kolay sıkılmasını sağlıyor.

Ayrıca geri dönüştürülmüş plastiği tüplerimize dahil etmek için bir yolculuğa çıktık. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi yakında paylaşıyor olacağız.

Mentadent Sustainability Recycling Graphic 2880x1800px.tif

2025 yılına kadar işlenmemiş plastik kullanımımızı önemli ölçüde azaltacağız

Signal olarak, ambalajlarımızda kullanılan saf plastiği azaltmayı taahhüt ediyoruz. Tüplerimizde de saf plastiği geri dönüştürülmüş plastikle değiştirmeye başladık. Tüpün yüzeyinde küçük beyaz lekeler görürseniz, bunun iyi bir nedeni olduğunu bilirsiniz: Bu, tüpün geri dönüştürülmüş plastik içerdiği anlamına gelir.Uzman Araştırma ve Geliştirme ekibimiz, gelecekte tüplerimizde daha fazla saf plastiği geri dönüştürülmüş plastikle değiştirmenin yollarını araştırıyor.

Bu, yarının dünyasını daha temiz hale getirme yolculuğumuzun sadece başlangıcı. Daha yapmamız gereken çok şey olduğunu biliyoruz. Tüm tüplerimizin geri dönüştürülebilir olmasını ve aynı zamanda geri dönüştürülmüş plastikten yapılmasını planlıyoruz. Bu, işlenmemiş plastik kullanımımızı üçte bir oranında azaltma ve yalnızca geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya kompostlanabilir plastik ambalajlar üretme ve 2025 yılına kadar sattığımızdan daha fazla plastik toplama görevimizde bize yardımcı olacak.

Diğer Sorular

 • 2025 yılına kadar tüm tüplerimizi geri dönüştürülebilir hale getirmeye kararlıyız. Bu geçiş zaman alır ve bu nedenle tüplerimizden bazıları henüz geri dönüştürülemez. Bu geçişi olabildiğince hızlı yapmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

 • Diş macunu tüplerinin tasarımları ve boyutları nedeniyle geri dönüştürülmesi tarihsel olarak zor olmuştur. Bir tüp genellikle ürünü korumak için orada bulunan bir alüminyum katman içerir, ancak tüpün standart geri dönüşüm süreci içinde geri dönüştürülmesini imkansız hale getirir.

  4 yıllık araştırma ve geliştirmeden sonra, düzenli plastik geri dönüşüm akışlarıyla geri dönüştürülebilen ve diş macununun kalitesi veya performansı üzerinde hiçbir etkisi olmayan yeni geri dönüştürülebilir tüpümüzü piyasaya sürmekten gurur duyuyoruz.

 • Plastik, geri dönüştürülebildiği, sorumlu bir şekilde kullanıldığında ve atıldığında, bir ürünün kalitesini zaman içinde korumak ve kullanımını kolaylaştırmak için önemli olan değerli bir malzemedir.

  Geri dönüştürülebilir tüplerimiz Yüksek Yoğunluklu Polietilen plastikten (HDPE) yapılmıştır. Piyasadaki en kolay geri dönüştürülebilir plastiklerden biridir. Diğer birçok ürün ve ambalajda dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir.

  Bununla birlikte, bu, yarının dünyasını daha temiz hale getirme yolculuğumuzun sadece başlangıcıdır. Daha yapmamız gereken çok şey olduğunu biliyoruz ve sürekli olarak çevre üzerindeki etkimizi azaltmanın yolları üzerinde çalışıyoruz.

 • Hayır, diş macunlarımızın tadından, kokusundan veya kalitesinden taviz vermedik. Göze çarpan tek değişiklik, tüpümüzün kendisinde - malzeme daha yumuşak ve pürüzsüz.

 • Geri dönüştürülebilir plastik, işlenebilen ve başka ambalajlar yapmak için yeniden kullanılabilen bir plastik türüdür. Kullanıldıktan sonra yalnızca atılabilen veya enerji geri kazanılabilen (doğrusal ekonomi) geri dönüştürülemeyen plastikten farklıdır.

  Geri dönüştürülmüş plastik, daha önce başka ambalajlarda kullanılmış olan ve yeni ambalajlarda (şişe vb. gibi) yeniden kullanılmak üzere toplanıp işlenen malzemelerden yapılır. Tekrar geri dönüştürülebilir (döngüsel ekonomi).

 • Signal, işlenmemiş plastik kullanımımızı 2025 yılına kadar üçte bir oranında azaltmayı taahhüt ediyor. Tüplerimizdeki işlenmemiş plastiği mümkün olduğunca geri dönüştürülmüş plastikle (PCR) değiştirme sürecindeyiz. Bununla, mevcut teknolojimizle, ürünün kalitesini etkilemeden tüp plastiğinin yaklaşık sini geri dönüştürülmüş plastiğe çevirebileceğimizi kastediyoruz. Sürekli olarak bu teknolojiyi geliştirmenin yollarını arıyoruz ve en kısa sürede bu miktarı artırabilmeyi umuyoruz.

  Bu PCR'nin kullanımı güvenlidir ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) gıda ambalajlarından (çoğunlukla süt ve meyve suyu şişeleri) elde edilir. Geri dönüştürülmüş plastik henüz yaygın olarak bulunan bir malzeme değildir ve diş macunu tüplerinde kullanıma uygun olması için belirli özelliklere sahip olması gerektiğinden zorlu bir teknolojidir.

  HDPE: Paketleme için seçilen belirli mekanik özelliklere sahip bir plastik türü.

 • Tüm Unilever ağız bakım ürünleri, AB yönetmeliklerine uygun olarak formüle edilir ve piyasaya sürülmeden önce kapsamlı bir güvenlik değerlendirmesinden geçer. Geri dönüştürülmüş plastik, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) gıda ambalajlarından (çoğunlukla süt ve meyve suyu şişeleri) elde edilir ve onaylanmıştır. Diş macunu tüpünde kullanım için güvenlidir.

  HDPE: paketleme için seçilen belirli mekanik özelliklere sahip bir plastik türü.

 • Tüplerde geri dönüştürülmüş plastik kullanmak, özellikleri biraz değişebileceğinden zordur. Bu, tüpün yüzeyinin her zaman mükemmel şekilde pürüzsüz olmadığı ve bu da baskı sürecini kesintiye uğrattığı anlamına gelir. Bu, ürünün güvenliğini veya genel işlevselliğini etkilemez. Bir numaralı önceliğimiz, ambalajın nasıl göründüğünden çok, kullanılmamış plastik kullanımını azaltmaktır.

 • Evet, geri dönüştürülmüş plastik içeren şişeler ve tüpler geri dönüştürülebilir ve ortaya çıkan plastik, yeni ambalajlar (deterjan şişeleri olarak) oluşturmak için kullanılabilir.

Sources:

1 unilever.com

2 Nielsen Toothpaste Volumes MAT, Feb 2021