Dişlerinizi Doğru Fırçalama Teknikleri

Dişlerinizi Doğru Fırçalama Teknikleri

Çoğu kişi dişlerini nasıl fırçalayacağını bilir; fakat dişlerinizi iyice temizlemenin bir sanat olduğunu biliyor muydunuz? Bu kılavuzda, temel bilgileri inceleyip tekniğinizi nasıl mükemmelleştirebileceğinizi ve dişlerinizin nasıl daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlayacağınızı açıklayacağız.

Diş fırçalamanın temel prensipleri

Dişlerinizi en uygun zamanda fırçalamanız önemlidir. Günde en az iki kez; kahvaltıdan sonra ve yatağa gitmeden önce. Öğle yemeğinden sonra da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra en az 30 dakika beklemeyi unutmayın. Çok erken fırçalarsanız dişlerinize zarar verebilirsiniz.

Ne ile fırçalamamalıyım? Elle kullanılan veya elektrikli bir dış fırçasıyla.  Fırça kafasının rahatça ağzınıza sığdığından ve tüm alanlara ulaştığından emin olun. Signal size en iyisini seçebilmeniz için bir dizi diş fırçası sunmaktadır. 

Ne kadar süreyle fırçalamalıyım? En az iki dakika olmakla birlikte, birçok diş hekimi özellikle elle kullanılan bir diş fırçasıyla diş fırçalamak için üç dakika ayırmanızı önermektedir.

Tekniğinizi geliştirin

Dişlerinizi nasıl düzgün bir şekilde fırçalayacağınızı bildiğinizi düşünseniz bile tekniğinizi daha da geliştirebilirsiniz:

Elle kullanılan bir diş fırçası ile bakım

  • Diş fırçanızı diş etlerine 45 derecelik bir açı ile yerleştirin
  • Fırçayı hafifçe küçük hareketlerle ileri geri hareket ettirin
  • Ön dişlerin iç yüzeylerini yukarı ve aşağı hareketlerle temizlemek için fırçanın ucunu kullanın
  • Bakterileri uzaklaştırmak ve nefesinizin ferah kalması için dilinizi nazikçe fırçalayın.

Elektrikli diş fırçası kullanımı

Bazı insanlar elektrikli diş fırçası kullanmayı tercih ederler ve bu, dişlerini fırçalamayı sevmeyen çocuklar için de iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, çocuklar için elle kullanılan bir diş fırçası kullanmak, onların küçük yaşlarından itibaren düzgün fırçalamayı öğrenmeleri için daha iyi bir yoldur.

  • Diş fırçanızı diş etlerine 45 derecelik açı ile yerleştirin ve çalıştırın.
  • Diş fırçasını dişlerinizin üzerinde hafifçe hareket ettirin ve tüm yüzeyleri fırçaladığınızdan emin olun.
  • Dili elle kullanılan diş fırçasındaki gibi hafifçe fırçalayın.

Diş ipi kullanmayı unutmayın

En iyi diş fırçalama tekniği bile dişlerinizin arasındaki alanları temizlemeyecektir. Bu nedenle diş ipi kullanmak çok önemlidir. Aralara sıkışan yiyeceklerden ve plak birikiminden kurtulmak için günde en az bir kez diş ipi kullanın. Nasıl mı?

  • Bir tutam ipini, uçlarını her elin orta parmaklarının etrafına sarın, arada birkaç cm'lik ip yeterli olacaktır
  • Diş ipini dişlerinizin arasına yönlendirin, dişeti çizgisinin alt kısımlarını hafif sürtme hareketleri ile temizlediğinizden emin olun.

Daha fazla ferahlık için ağız bakım suyu

Fırçalama ve diş ipinden sonra ağzınızı durulamak için bir ağız bakım suyu kullanın. Signal Ağız Bakım Suyu ağzınızın daha uzun süre ferah kalmasını sağlar. Az miktarda ağız bakım suyuyla ağzınızı çalkalayın ve tükürün.

En iyi diş bakımı için bu basit adımları izleyin ve dişlerinizin ve diş etlerinizin daha temiz, daha ferah ve daha sağlıklı olmasını sağlayın.Fırçalarken musluğu kapatmayı unutmayın; yoksa her seferinde 6 litre kadar suyunuz boşa gidebilir.