Diş Çürüğüne Ne İyi Gelir, Diş Çürükleri Nasıl Temizlenir?

Diş Çürüğüne Ne İyi Gelir, Diş Çürükleri Nasıl Temizlenir?

Her yaşta insanın karşılaşabileceği bir sağlık sorunu olan diş çürüğü, medikal tedavilerle ya da evde uygulanacak yöntemlerle giderilebilir.

Diş çürüklerine karşı etkili bir tedbir almaya, dişlerinizdeki çürüklerden kolayca kurtulmaya ne dersiniz? Diş çürükleri, pek çok farklı sebepten dolayı yaşanabilecek sağlık sorunlarıdır ve en beklenmedik zamanlarda bile ortaya çıkabilir. Sağlıksız beslenme, yetersiz ağız bakımı, tütün ürünleri gibi kötü alışkanlıklar sebebiyle yaşanabilecek diş çürüğü, erken müdahale edilmesi gereken problemler arasında yer alır. Müdahalede geç kalınması, diş çürüklerinin ilerlemesine ve diş kaybına yol açabilir. Peki, diş çürüğüne ne iyi gelir, çürük nasıl tedavi edilir? Gelin, birlikte yanıtlayalım.

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü, isminden de anlaşıldığı üzere diş dokusunda çürümeye benzer doku bozuklukları oluşmasına verilen isimdir. Ağırlıklı olarak dişin tepe orta noktasından başlayan diş çürükleri, renkte kararmayla ve dişin yıpranmasıyla ortaya çıkar. Son derece yaygın bir durum olan diş çürüğü, zamanla oluşan bir problem olduğu için düzenli olarak diş hekimi muayenesine giden kişilerde erken evrede rahatça tespit edilebilir. Erken dönemde tespit edilen diş çürükleri, basit yöntemlerle kolayca tedavi edilebilir. Tedavisi için geç kalınmış çürüklerde ise dişin çekilmesi gerekebilir.

Diş Çürükleri Nasıl Geçer?

Çürük dişe ne iyi gelir? Bu sorunun cevabı hiç şüphesiz ki çürüğün seviyesine göre değişir. Bu yüzden de öncelikle 4 aşamadan oluşan çürük seviyelerinden söz etmek gerekir.

  • Birinci aşama, başlangıç seviyesidir. Bu aşamada diş yüzeyinde soluk renkli lekelenmeler ve küçük delikler oluşur.
  • İkinci aşama, deliğin çürüğe dönüşmesi ve çürük görünümünün net bir şekilde ortaya çıkmasıyla oluşur. Bu tabakada çürük henüz sinirlere ulaşmadığı için ağrı oluşması düşük bir ihtimaldir.
  • Üçüncü aşama, çürüğün diş içindeki yumuşak tabakaya ulaşmasıyla gerçekleşir. Bu aşamada çürüğün temas ettiği noktaya bağlı olarak hafif sızlama ya da yoğun ağrı hissedilebilir.
  • Dördüncü aşamada çürük, dişin en derin noktalarına ulaşır ve soruna acilen müdahale edilmemesi durumunda dişin kaybedilmesine yol açar.

Yukarıdaki aşamalarda uygulanabilecek yöntemler de farklıdır. Birinci aşamada, yoğun bir diş bakımı uygulaması, lekelenmelerin ve deliklerin çürüğe dönüşmesini büyük oranda önler. İkinci aşamada tespit edilen çürükte ağırlıklı olarak dolgu yöntemi tercih edilir. Üçüncü aşamada tespit edilen çürüğe kanal tedavisi yapılır. Dördüncü aşamaya geçen çürükler içinse genellikle herhangi bir tedavi yöntemi fayda göstermez ve dişin çekilmesi gündeme gelir.

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son evreye ulaşmamış diş çürükleri, uzman hekimler tarafından tek seferde ya da birkaç seans süren tedavi yöntemleriyle giderilebilir. En çok uygulanan yöntem, diş çürüğü temizleme işlemidir. Temizleme işlemi, çürüğün seviyesine ve durumuna göre dolguyla da tamamlanabilir. Bu işlem yeterli olmazsa kanal tedavisi yöntemine geçilir.

Diş Çürükleri Nasıl Temizlenir?

Diş hekimine danışmak, diş çürükleriyle mücadele etmenin en önemli yöntemleri arasında başı çeker. Peki diş çürüğü nasıl giderilir? Hekimler tarafından uygulanan yöntemler nelerdir? İşte detaylar...

  • Diş hekimi, çürüğü önce gözle muayene eder ve hasta ağrı hissediyorsa diş etlerine iğne yaparak lokal anestezi uygular.
  • Anestezi sonrasında diş üzerindeki çürük tabaka, diş hekimi tarafından özel aletlerle kazınarak kaldırılır ve gerekli medikal ürünler sıkılır.
  • Eğer çürük birinci aşamadaysa ek olarak herhangi bir işlem yapılmaz ve evde temizlik yöntemleri önerilir.
  • Diş çürüğü ikinci ya da üçüncü aşamadaysa kanal tedavisi gerekip gerekmediği kontrol edilir. Kanal tedavisi gerektirmeyen çürüklerde dişin açık olan kısmı dolgu malzemesiyle kapatılır ve işlem tamamlanır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kök kanal tedavisi, enfeksiyonlu derin diş çürüklerinde tercih edilen ve dişi kurtarma amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi uygulanmadan önce enfeksiyonun durumuna bakılır. Eğer çürük sebebiyle hastanın ağzında yoğun şekilde enfeksiyon oluşmuşsa ilk olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastanın enfeksiyon seviyesine göre 5, 7 ya da 10 gün boyunca antibiyotik alması istenir ve bu süre sonunda kanal tedavisine geçilir. Kanal tedavisi sürecinde diş içindeki sinirler ve diş özleri alınır, böylece dişteki çürüğün ağrıya yol açmasının önüne geçilir. Sonrasında dişin iç kısmına yayılan çürükler temizlenir. Son aşamada ise dişin kaybedilen kısmına dolgu uygulanır. Böylece dişin çekilmesinin önüne geçilir. Kanal tedavisinin ne kadar süreceği ve ne zaman uygulanacağı, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Diş Çürüğü Evde Tedavi Edilebilir mi?

Diş çürüğü tedavisinin büyük oranda diş hekimleri tarafından yapılması gerekir. Diş çürükleri, ilerleyebilen ve daha ciddi sorunlara yol açabilen sağlık problemleridir ve bu yüzden de ciddiyetle ilgilenilmesi büyük önem taşır. Çürüğün henüz birinci aşamada olması ve diş hekimi işlemlerinin tamamlanması durumunda, evde uygulanacak diş bakımıyla çürüğü durdurmak mümkündür. Diş çürüğünüzü gidermeniz için ağız ve diş sağlığına büyük özen göstermeniz, dişlerinizi düzenli şekilde fırçalamanız ve diş minelerine zarar verecek gıdalar tüketmekten kaçınmanız önerilir. Özellikle asitli ya da alkollü içeceklerden, yoğun şekilde inorganik şeker içeren yiyeceklerden ve bol yağlı gıdalardan uzak durmanız dişlerinizi korumanıza yardımcı olur. Tütün ürünlerini tüketmekten kaçınmanız da çürüğü gidermenizi kolaylaştırır.

Evde uygulanacak diş bakım yöntemleri için en uygun ürünleri, Signal’in size özel seçenekleri arasında bulabilirsiniz. Size en uygun Signal diş macunu modelini seçerek dişlerinizi fırçalayabilir ve düzenli fırçalama ile sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilirsiniz. Her ağız tipine uygun zengin Signal diş fırçası çeşitleri arasından sizin için uygun olan ürünü tercih ederek arka sıralardaki dişlerinizi bile güvenle fırçalayabilir ve ağız bakımınızı destekleyebilirsiniz.