Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Hamilelikte diş eti kanaması, kimi durumlarda anne adayları için endişe verici olabilir ancak son derece yaygın bir durumdur ve çoğunlukla basit tedbirlerle kolayca giderilebilir.

Hamilelik dönemi bazı küçük problemler ve hassasiyetler yaşamanıza sebep olabilir. Sıkça karşılaşılan diş eti hassasiyeti ve diş eti kanamaları da bu küçük problemler arasında yer alır. Peki, hamilelikte diş eti kanaması neden olur ve bu problemi azaltmak için hangi yollara başvurulabilir? Gelin, bu soruları birlikte cevaplayalım.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Nedenleri

Hamilelikte diş eti kanaması, farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Bazı kadınlarda diş eti kanaması hiç görülmeyebileceği gibi bazı kadınlar bu durumu daha sık yaşayabilir. Hamilelikte yaşanan diş eti kanamasının en yaygın sebepleri hormon seviyesinin değişmesi, diş etlerinin hassaslaşması ve metabolizma direncinin zayıflamasıdır.

Yoğunlaşan Kan Dolaşımının Etkileri

Hamilelikte fetüsün ve bedeninizin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kan dolaşımında artış görülür. Artan kan dolaşımı, cildinizde ve bedeninizde olduğu gibi diş etlerinizde de bazı değişiklikler yaratır. Diş etlerinizde kan dolaşımına bağlı olarak şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Diş etlerinizde oluşan ağrıları ve şişkinlikleri azaltmak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Ağzınızı sık sık soğuk suyla çalkalayabilirsiniz.
  • Ağrıyan bölgelere ellerinizle soğuk masaj uygulayabilirsiniz.
  • Dişlerinizi ve diş etlerinizi düzenli olarak temizleyebilirsiniz.
  • Diş sağlığınıza katkıda bulunacak bakım ürünlerinden kullanabilirsiniz.
  • Probleminiz hala çözülmediyse diş hekiminize danışabilirsiniz.

Diş ve Diş Eti Hassasiyeti

Dişlerinizde ve diş etlerinizde, yoğunlaşan kan dolaşımına bağlı olarak diş eti hassasiyeti oluşabilir. Çok soğuk ya da sıcak gıdalar tükettiğinizde dişlerinizde rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bunu önlemek için yiyecek ve içeceklerin ısısına dikkat edebilirsiniz.

Değişen Hormon Seviyeleri

Hamileliğinize bağlı olarak değişen hormon dengesi, diş etinizde hassasiyet ve kanamalara sebep olabilir. Diş etlerinizde meydana gelen kanamaları azaltmak için diş fırçanızı değiştirebilir, sert kıllı diş fırçaları kullanmaktan kaçınabilir, yumuşak diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Diş etlerinizi temizlerken ve ağız bakımınızı yaparken gazlı bez gibi steril bezler kullanabilir, diş etlerinizin fırçayla temasını azaltabilirsiniz.

Diş Etinde Meydana Gelen İltihaplanmalar

Diş etinizde çürükler, dolgu düşmeleri, yoğun şeker tüketimi gibi sebeplere bağlı olarak iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bu iltihaplanmalar diş etlerinde yoğun hassasiyet oluşturarak kanamalara ve ağrılara sebep olabilir. Hamilelik dönemindeyken diş hekiminizle görüşebilir, hekiminiz uygun gördüğü takdirde diş eti ve diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Hekiminize hamile olduğunuzu belirterek tedavinin ve ilaçlarınızın size uygun olarak hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Hamileyken yaşayabileceğiniz diş eti problemlerini gidermek için Signal diş macunu çeşitlerini tercih edebilir; böylece diş etlerinizi bakteri, plak, gıda kalıntısı gibi zararlı unsurlardan kolayca arındırabilirsiniz. Diş etlerinize hassas bir şekilde temas edecek Signal diş fırçası çeşitleri doku deformasyonlarını da önlemenize ve sağlıklı bir ağıza kavuşmanıza yardımcı olmak için yanınızda!