Diş İpi Nasıl Doğru Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Diş İpi Nasıl Doğru Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Diş ipi kullanımı, eksiksiz bir ağız ve diş temizliği yapabilmek açısından büyük önem taşır.

Besinlerle temas etmesi ve dışarıya açık olması nedeniyle ağız; bakteri ve mikroorganizmaların üremesine uygun bir ortamdır. Bu nedenle ağız sağlığını korumak isteyen her insanın, etkili ve düzenli bir diş ve ağız bakımı rutini uygulaması gerekir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra diş ipi kullanımı da ağız ve diş bakımı açısından büyük önem taşır. Peki, diş ipi nasıl ve neden kullanılmalıdır? Gelin, diş ipi hakkında merak ettiğiniz soruları birlikte yanıtlayalım.

Diş İpi Nedir?

Diş ipi, dişlerin arasını temizlemek için kullanılan ağız ve diş bakımı araçlarından biridir. Diş fırçası ve diş ipi ancak bir arada kullanıldığında etkili bir ağız ve diş bakımı rutini oluşturabilir. Çünkü dişlerin arasına kaçan yiyecek kalıntıları, her zaman diş fırçasının erişebileceği konumda olmayabilir. Doğru ve düzenli şekilde diş ipi kullanmak, dişlerde çürük oluşmasını önlemekte oldukça önemli bir rol oynar.

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Dişlerin yan yüzeylerinde ya da iki dişin arasında oluşan çürükler, arayüz çürüğü olarak adlandırılır. Diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde yiyecek kalıntılarının birikmesi, arayüz çürüğü oluşumuna davetiye çıkarır. Diş ipi dişlerin arasını temizlemek açısından oldukça etkilidir. Öte yandan, dişlerin arasında biriken ve gözle görülmeyen kalıntıların neden olduğu ağız kokusu ve enfeksiyon gibi problemleri önlemek açısından diş ipi kullanımı büyük önem taşır.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipleri, üretim malzemelerine ve tasarımlarına göre 4 temel başlığa ayrılır. Günümüzde en yaygın kullanılan diş ipi üretim malzemeleri, PTFE ve naylondur. Naylon diş ipi çeşitleri arasında aromalı, mumlu ve mumsuz seçenekler bulunur. Çok flamanlı bir yapıya sahip olan bu tip ürünleri sıkı birleşme noktaları olan dişlerde kullanmak verimli olmayabilir. Siz de naylon diş ipi kullanırken ipin koptuğunu ya da aşındığını gözlemliyorsanız tercihinizi PTFE diş iplerinden yana kullanabilirsiniz.

Tasarımları açısından bakıldığında ise diş ipleri kürdanlı ve rulo ürünler olmak üzere iki başlığa ayrılır. Rulo diş ipinden dilediğiniz uzunlukta koparıp ipi doğrudan kullanabilirsiniz. Eğer diş ipini kullanmakta ya da parmağınıza dolamakta zorlanıyorsanız kürdanlı diş iplerini tercih edebilirsiniz.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

  • Yaklaşık 40 cm uzunluğunda bir diş ipini kullanıma hazırlayın.
  • İpin büyük bölümünü iki elinizin işaret parmaklarına sarın ve yaklaşık 5 cm uzunluğunda bir kısmını açıkta bırakın.
  • Diş ipini parmaklarınızın arasında gergin şekilde tutarak iki dişinizin arasına doğru nazikçe ittirin.
  • İpin diş etinizin çizgisini geçtiğine emin olarak dişlerinizin yan yüzeylerini iple nazikçe sıyırın ve aynı işlemi diş ipinin temiz bölümlerini kullanarak tüm dişlerinize uygulayın.
  • Diş ipini kullanırken diş etinize zarar verecek sert ve hızlı hareketlerden kaçının.

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için diş ipi kullanımı önemlidir; bununla birlikte dişler düzenli ve günlük olarak mutlaka fırçalanmalıdır. Bunun için dişlerinize uygun, yüksek performanslı bir diş fırçası tercih etmeniz gerekir. Hassas diş ve diş etlerine sahipseniz özel tasarlanmış kompakt başlığı ile en zorlu noktalara bile ulaşabilen Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçası’nı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde, Signal Vertical Expert Sensitive Diş Fırçası’nı tercih ederek fırçanın yelpaze şeklinde uzun ve ince kılları sayesinde dişlerinizin arasını etkili bir biçimde temizleyebilirsiniz. Fırçalama işleminden sonra diş ipi kullanarak dişleriniz için maksimum bir diş bakımı sağlayabilirsiniz

Siz de ağız ve diş bakımı rutininize diş ipi kullanımını dahil ederek olası çürüklerle ve sorunlarla mücadele edebilir, doğru diş fırçasını ve macununu tercih ederek Signal ile etkili hijyen sağlayabilirsiniz.