20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yenmeli, Ne Yenmemeli?

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yenmeli, Ne Yenmemeli?

Çoğu insanın korkulu rüyası olan yirmilik dişleriniz çekilirse nasıl besleneceğinize dair fikir edinmeniz gerekebilir.

Yirmilik dişlerin çekilmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Normal bir biçimde ortaya çıkmadıkları veya yanlış bir açıyla bulundukları için çekilmeleri gerekebilir. Sizlere yirmi yaş dişlerinin çekim sürecine dair merak edilen tüm sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Yirmi Yaş Dişleri Nedir?

Yirmi yaş dişleri, ağzın arka bölgesinde bulunan üçüncü azı dişi üyeleridir. Genellikle 17 ila 25 yaşları arasında ortaya çıkar. Ağız boşluğunda uygunsuz bir açıyla kendilerine yer edinebilirler ve bu durum genellikle rahatsızlık verir. Yoğun bir ağrı ve acıya sebep olabilir. Ancak yirmilik dişleriniz ağrıyorsa panik olmayın. Hemen bir hekime görünerek tedavinizi başlatabilirsiniz.

Yirmi Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

20’lik diş çekimi uygulamasında anestezi yapılır. Cerrahınız bir çeşit lokal veya genel anestezi kullanır. Dişler henüz ortaya çıkmadıysa cerrahınız bunları çıkarmak için genellikle kesi yöntemine başvurur. Dişler çekildikten sonra bölge temizlenir ve kesi bölgesi dikişle kapatılır. Böylece küçük çaplı bir diş operasyonu geçirirsiniz.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yenmeli?

20’lik diş çekimi sonrası ne yediğiniz büyük önem taşır. Bazı yiyecekler dişlerin çekildiği bölgeye sıkışabilir ve tahribata sebep olabilir. Çekilme bölgesini tahriş etmemek ve hızlıca iyileşmek için yumuşak veya sıvı yiyecekler yemeniz yararlı olur. Yumuşak yiyecekler çiğneme açısından sizi zorlamayacak ve size acı vermeyecektir. Dişlerinizin çekilmesi sonrasında ne yemeniz gerektiği konusunda doktorunuzun verdiği talimatlara uymanız gerekir.

20’lik diş çekimi sonrası tüketebileceğiniz sıvı ve yumuşak yiyecek örnekleri şu şekildedir:

 • Elma püresi
 • Yoğurt
 • Çeşitli meyve suları
 • Et suları ile yapılan çorbalar
 • Patates püresi
 • Jöle, muhallebi ve dondurma

Soğuk yiyecekler sizi daha çok rahatlatır. Bu sebeple jöle, sütlü tatlılar ve dondurma tüketebilirsiniz. Çorbalar besleyicilik açısından destekler. Ayrıca diğer yiyeceklerdeki şeker oranına göre de beslenmenizde dengeyi sağlar.

İyileşme süreci ilerledikçe başka yiyecekleri de diyetinize dahil edebilirsiniz. Bu bir geçiş sürecidir ve çırpılmış yumurta, yulaf ezmesi gibi yarı yumuşamış yiyecekler bu dönemde size yardımcı olur.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ne Yenmemeli?

20’lik dişlerinizin çekilmesinden sonra yemeniz gerekenlerin yanında, yememeniz gereken yiyecekleri bilmek de önemlidir. Bu dönemde özellikle birkaç gün yukarıda listelenen yiyecekleri tüketmelisiniz. Bu yiyecekleri tüketirken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Dişlerinizin çekiminden sonra 1 hafta kadar uzak durmanız gereken yiyecekler ise aşağıda listelenmiştir.

 • Asitli (narenciye suları) ve baharatlı yiyecekler tahrişe ve ağrıya yol açabilir.
 • Alkol tahrişe yol açabilir ve size reçete edilmiş ağrı kesicilerle etkileşime girebilir.
 • Tahıllar (pirinç ve kinoa vb) ve her türlü tohum; tanecikli yapılarıyla çekim bölgesine sıkışabilir.
 • Çiğnenmesi zor olan sert yiyecekler, özellikle kuru yemişler dikişleri yeniden açabilir ve iyileşmeyi öteleyebilir.
 • Ayrıca, ciddi komplikasyon riski taşıdığı için ameliyattan sonra en az 72 saat sigaradan veya herhangi bir tütün ürününden uzak durmalısınız.

İyileşme Dönemi

İlk 24 ila 48 saat boyunca tükettiklerinize özellikle dikkat edin. Sadece muhallebi, meyve püresi ve yoğurt gibi sizi zorlamayan, yumuşak yiyecekler tüketin. Soğuk yiyecekler bu ve benzer durumlarda sizi rahatlatır.

Dişlerinizin çekildiği bölge iyileşmeye başladığında daha katı yiyecekleri diyetinize eklemeyi deneyebilirsiniz. Ameliyattan sonraki 72. saatte yumurta ve kızarmış ekmek gibi yiyecekleri de yiyebilirsiniz. Çiğnemek herhangi bir ağrıya neden olmadığında katı yiyecekleri yavaş yavaş artırabilirsiniz. Yine çiğnerken ağrı ve acı hissederseniz yumuşak ve yarı yumuşak yiyeceklere geri dönebilirsiniz. Çoğu insan bir hafta içinde normal yemek rutinine ve sevdiği yiyeceklere kavuşabilir.

İyileşme sürecinde doktorunuzun talimatlarına uyarsanız hızla iyileşirsiniz. Ne yiyip içtiğinize dikkat etmek, talimatlara uymanın anahtarıdır. Diş sağlığınızı korumanın anahtarı ise profesyonel diş bakım ürünlerini kullanmaktan geçer. Signal diş macunu ve fırçaları ile etkili bir ağız bakımı sağlayabilirsiniz.