20'lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20'lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20’lik diş çekimi birçok kişi için zorlu ve uzun bir süreç gibi görünebilir ancak ağız hijyeni konusunda hassas davranılarak iyileşme süresi hızlandırılabilir.

Her kişide dört adet bulunan 20’lik dişler genellikle 20 ve 30’lu yaşlarda ağrır veya çıkar. 20’lik dişlerin hızlı çürüyen yapısı nedeniyle uzmanlar tarafından çekilmesi önemlidir. Çene cerrahları tarafından gerçekleştirilen operasyonlar; dişin yapısına ve çıkma durumuna göre bazen dakikalar, bazen saatler alabilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen 20’lik diş çekimi sonrası ağrı, şişlik, morarma gibi durumlar hastadan hastaya değişim gösterir. Yoğun ağrının 48 saat içinde geçmesi, sızının ise ortalama 10 gün içinde kaybolması beklenir. Kimi vakalarda sızının tamamen geçmesi üç haftayı bulabilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik Kaç Gün Sürer?

20’lik diş çekiminde şişlik genellikle görülür. Operasyonun zorluk derecesine, süresine ve kişiye bağlı olarak şişlik düzeyi değişiklik gösterebilir. Operasyonun ardından oluşan şişlik genelde 10 gün içinde geçer. Birkaç günde belirgin düzeyde inen şişlik, operasyondan birkaç saat sonra belirmeye başlar. Şiş görünümün daha az olması ve daha hızlı toparlanması için ilk 12 ila 18 saat büyük önem taşır. Bu süre zarfında düzenli buz uygulanması şişliği kontrol altına almaya yardımcı olur. Buz kompresi sayesinde morluk ve şişlik oluşumu azalır, iyileşme daha hızlı gerçekleşebilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Kanama

Birçok kişi 20’lik diş çekimi sonrası kanama görüldüğünden şikayet eder. Oysa ilk gün kanama olması normaldir. Vücut, ağız içinin hızla iyileşmesi için bu bölgeye kan pompalar ve dolayısıyla kanama görülür. Kanama olmazsa pıhtı oluşmaz ve yara kapanmaz. Bu nedenle ağzın çalkalanmaması ve kanın tükürülmemesi gerekir. Operasyonun ardından yarım saat kadar diş bölgesine tampon uygulanması önerilir. Eğer kanama durmazsa bir tampon daha koyulur ve hafif basınç uygulanır, bu şekilde kanamanın durması beklenir. Ayrıca birkaç saat boyunca yiyecek, içecek tüketimi de kısıtlanır. Kişiler bu kısıtlamaya uymadığında kanama daha yoğun görülebilir. Ancak kısıtlamalara uyulsa da ilk gün kanama olması normaldir.

Ağrı ve acıya karşı ağrı kesici ilaç kullanımı önerilirken kanama durumunda kullanılacak yedek tamponlar da genellikle hekimler tarafından hastalara verilir. Kısa süreli kanamaların tampon uygulaması sonrası durması beklenir. Genellikle ikinci gün ve sonrasında iyileşme hızlanır ve kanama görülmez.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Süreç

 • 20’lik diş çekimi sonrası oyuk bölge dikişlerle beraber birkaç hafta içinde kendini toparlar. Genellikle 10 gün içinde dikişler alınır. Ortalama 1 ila 3 hafta arasında ağrı hissedilen bölge görünürde tamamen iyileşir.
 • Kemiğin tamamen kendini toparlaması ise 6 ay alabilir. Süre kişiden kişiye değişir.
 • Operasyonun ardından, 18 saatin sonunda ağrı kesici alımına başlanır; ilk 48 saatin ardından genellikle ağrı kesici içme gereği duyulmaz.
 • Eğer yoğun ağrı bu süre sonunda hala devam ediyorsa hekime başvurulabilir. Hekimler, diş çekimi sonrası antibiyotik kullanımını tavsiye edebilir.
 • Tüm uygulamalara ek olarak soğuk kompres yapımı ile ağrının hafiflemesi beklenir.
 • Çekim sonrasında hasta yemek yerken, çiğneme sırasında güçlük çekebilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Komplikasyonlar

Operasyon sonrasında kanama, ödem, enfeksiyon gibi riskler normal diş çekiminde olduğu gibi 20’lik dişlerde de vardır. Sinire yakın operasyonlarda sinirlerin zarar görme riski bulunur. Özellikle alt çene işlemlerinde zedelenme görülebilir. Operasyonların ortalama %10 ila 12’sinde birkaç günlük hissizlik görülmüş, %1’inde ise birkaç haftalık hissizliğe rastlanmıştır. Nadiren hissizliğin daha uzun sürmesi veya kalıcılaşması kayıtlara geçmiştir. Çekim sırasında çevredeki dişlerin ve çene kemiğinin zarar görme ihtimali söz konusu olabilir. Eğer operasyon sonrasında ağız hijyenine gereken önem verilmezse 20’lik diş çekimi sonrası iltihap sorunu yaşanabilir.

Uzmanlar, hastanın durumu ve isteklerini göz önüne alarak işlemi genel anestezi altında da yapabilir. Ancak lokal anestezi sırasında verilen doz sayesinde de ağrı veya acı hissedilmez. Kişiler işlem öncesinde doktorlarıyla görüşerek anestezi türünde fikir birliğine varabilirler. Operasyonlar çoğunlukla diş hekimi muayenehanesinde yapılır. Hastalar genellikle aynı gün evlerine döner, uzmanlar işlemin ardından uzun bir uykuyu önerir. Genel anestezi yapıldığında uyanma süreci ile beraber bir geceyi hastanede geçirmek tercih edilebilir. Operasyonların küçük yaşlardaki hastalarda daha kolay gerçekleştiği ve iyileşmenin daha hızlı olduğu bilinmektedir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • 20’lik dişler çekildikten sonra bölgenin temiz tutulması önemlidir.
 • Diş çekildikten sonra genellikle birkaç saat uyuşukluk sürer, bu sırada dilin ve yanakların ısırılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Operasyonun ardından ilk 24 saatte çok sıcak ve soğuk yiyeceklerden, alkolden, asitli içeceklerden, sert yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.
 • Yaralı bölgenin 24 saat kullanılmaması önerilir.
 • En az bir gün boyunca sigara içilmemelidir. Hatta kişiler bu kurala uyabilirse 3 gün sigara içilmemesi tavsiye edilir.
 • Operasyon gününün gecesi, geç saatlere kadar uyanık kalınmaması ve gece yüksek yastıkla yatılması önerilir.
 • Hekimin verdiği ilaçların düzenli kullanımı önemlidir.
 • Diş çekimi sonrası ağzın çalkalanmaması pıhtı için önem arz eder.
 • 24 saat ve sonrasında tuzlu su gargarası yapılarak ağız temiz tutulmalıdır.
 • Yaranın içine yemek artıklarının dolmamasına dikkat edilmelidir. Çekimin 24 saat sonrasında dikişli alan yumuşak bir diş fırçası yardımıyla yavaşça temizlenebilir. Ondan önce ise bu bölgeye değmeyecek şekilde diğer kısımların fırçalaması yapılabilir.
 • Bol su içilmesi ve ilk günler pipetle beslenilmesi tercih edilir. Hasta kendini iyi hissettiğinde, katı gıdalara geçmeden önce çorba ve jöle türü gıdalarla beslenebilir.
 • Ağzın tam olarak açılmaması ve kapanmaması iyileşme sürecinde beklenenler arasındadır.

20’lik Diş Çekimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

20’lik diş çekimi öncesinde diş hekimi ve çene cerrahından operasyonun nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi alınmalıdır. Uzmanlar, üç boyutlu röntgenler vasıtasıyla çenenin durumuna bakarak operasyonu planlar. Sinirlerin yerleşimine, dişin konumuna ve çıkma oranına bağlı olarak operasyon yarım saat veya 2 saat sürebilir. Diş tek parça olarak veya kırılarak birden çok parça halinde alınabilir. Hastanın süreci net olarak bilmesi, operasyon öncesi rahatlaması için tavsiye edilir. Operasyon sonrasında ateş, kötüleşen şişlik, artan ağrı ve geçmeyen uyuşukluk olduğunda yeniden hekim kontrolü önerilir. Hastalar süreç içinde ağız bakımına özen göstermeli, bölgenin iyileşmesini günden güne takip ederek herhangi bir sorunda hekimle irtibat halinde olmalıdır.

20’lik diş çekimi birçok genç ve yetişkin için stres kaynağı olabilir. Özellikle daha önce cerrahi bir işlem geçirmemiş kişiler, 20’lik diş operasyonlarında kaygı duyabilir. Herkesin geçirdiği birkaç saatlik bir operasyonu, daha büyük sorunlar oluşmadan yaptırmanın faydalı olacağını kendinize hatırlatarak motivasyon sağlayabilirsiniz. 20’lik dişin çekilmemesi durumunda diğer dişleri çürütmesi, apsenin yayılması gibi sorunlar yaşanabilir. Yalnızca birkaç hafta süren iyileşme evresi, hijyen gerekleri yerine getirilerek daha kısa sürede atlatılabilir. Güvendiğiniz bir hekimle iş birliği halinde hazırlık, çekim ve iyileşme sürecini daha kolay geçirebilir, ömür boyu aynı sorunu yaşama ihtimaliniz olmadığını bilerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Operasyon sonrasındaki süreçte Signal diş macunu ve diş fırçası ürünleri ile ağız hijyenini kontrol altında tutabilir, temizliğe özen göstererek daha hızlı iyileşmeye destek olabilirsiniz.