Bebeklerde Diş Kaşıntısı: Diş Kaşıyıcı Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerde Diş Kaşıntısı: Diş Kaşıyıcı Ne Zaman Kullanılmalı?

Diş çıkarma, diğer olaylara nazaran daha sancılı bir süreci barındırır. Ağızda dişler görünür hale gelirken, bebeğinizin dişleri kaşınır ve huysuzlaşır. Bebeğinize verdiği huzursuzluk, yaşadığınız uykusuzluk ve gözyaşları sizi yıpratabilir. Ancak merak etmeyin. Bebeklerde diş kaşıntısı hakkında yazdıklarımız sizi rahatlatacak.

Bebeğinizin gelişimi boyunca önemli dönüm noktalarına tanıklık edersiniz. İlk gülümsemesi, ilk kez adım atması ve ilk dişlerini çıkarması gibi olaylar izlenmeye değerdir.

Bebeklerde İlk Dişler Ne Zaman Çıkar?

Çoğu bebek ilk dişini 4-7 aylıkken çıkarır. Ancak diş çıkarma dönemi bebekler arasında farklılık gösterebilir. Muhtemelen bu süreç 3 yaşına kadar tamamlanır ve çocuğunuz ilk dişlerinin tamamına sahip olur.

Bebeğinizin diş çıkarma zamanı genetiğin rol oynadığı bir durumdur. Aile üyelerinize, bebekliğinizde ilk dişinizi ne zaman çıkardığınızı sorarak, bebeğinizin diş çıkarma dönemini tahmin edebilirsiniz. Genellikle bebekler 3-4 aylıkken dış dünyayı daha iyi tanımak adına ellerini ağızlarına götürür.

Kulağa imkansızmış gibi gelse de bazı bebekler bir ya da iki dişle doğarlar. Bu oldukça nadir rastlanan bir durumdur.

Bebeğiniz erken doğmuşsa veya yetersiz bir kiloda doğmuşsa, bu durum diş çıkarmasını geciktirebilir.

Ortalama olarak bebeklerde:

  • 11 ayda 4 diş
  • 15 ayda 8 diş
  • 19 ayda 12 diş
  • 23 ayda 16 diş bulunur.

Bebeğinizin diş çıkardığına dair işaretler aşağıdaki gibidir:

  • En yaygın işaret salya akıntısıdır.
  • Bebeğiniz bu dönemde oldukça huysuzdur.
  • 37,2 ° C gibi hafif bir ateş yükselmesi görülebilir.

Bazı bebeklerde diş çıkarma süreci hiç belirti göstermeden devam edebilir. Bir sabah bebeğiniz size dişleriyle gülümserse şaşırmayın. En alttaki iki diş muhtemelen göreceğiniz ilk dişlerdir. Bunun ardından üstteki dört ön diş kendini gösterir. İlk dişleri gördüğünüzde her gün temiz bir nemli bezle temizleyebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz 18 aya kadar hiç diş çıkarmamışsa, kontrol amaçlı bir pediatrik diş hekimini ziyaret edin. Nadiren yetersiz beslenme, vitamin eksikliği ve hipoaktif tiroid gibi altta yatan bir tıbbi durum diş çıkarmada gecikmeye yol açabilir.

Diş Kaşıyıcı Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerde diş kaşıntısı sorunu, dişlerin çıkmaya başladığı dönemde olur. Dişlik de denilen diş kaşıyıcı, bebeklerde ilk dişler çıkmaya başladığında, yaklaşık 3-7 ay arasında kullanılır. Diş kaşıntısı bebek için huzursuzluk yaratır ve dişlik bebeklerde yatıştırıcı etki gösterdiği için tercih edilebilir. Ayrıca plastik olmayan ve BPA (Bisfenol A) içermeyen, çocuğunuzun sağlığı için güvenli diş kaşıyıcıları bulmak önemlidir.

Dişleri Kaşınan Bebeğe Nasıl Yardımcı Olunur?

Diş çıkarma bebeğiniz için erken gelişimin en kritik süreçlerinden biridir. Belirtiler bebek gelişimine göre değişiklik gösterse de bu dönemde bebeğinizin daha iyi hissetmeye ve kaşıntısının giderilmesine ihtiyacı vardır. Bu durumda, siz ebeveynler için bazı öneriler şöyle listelenebilir:

  • Diş çıkarma jelleri kullanabilirsiniz. Hem ağrının hafiflemesi hem de kaşıntının azalması için bebeğinizin diş etlerine sürebileceğiniz şekersiz diş çıkarma jelleri vardır.
  • Diş etlerine nemli bez uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk yiyecekler vererek diş etlerini uyuşturun. Bebeğinize sert yiyecekler vermenin yanı sıra soğuk yiyecekler vermeyi de deneyebilirsiniz. Çünkü soğuk yiyecekler diş etleri için doğal uyuşturuculardır. Soğuk yoğurt ve meyve püreleri iyi bir seçenektir.

Bebek sahibi olmak ve onun gelişimine tanık olmak dünyadaki eşsiz duygulardan biridir. Diş çıkarma da bu gelişimin en önemli basamaklarındandır. Ebeveynler olarak endişe etmeden bu doğal süreci atlatabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizdeki belirtileri iyi gözlemleyin. Kaşıntısını ve ağrısını gidermek ve neler yapabileceğinizi öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışın.