Dişler Neden Sararır? | Sarı Dişlerin Sebebi Nedir?

Dişler Neden Sararır? | Sarı Dişlerin Sebebi Nedir?

Dişlerinizin rengi, tıpkı göz veya saç renginiz gibi DNA'nız tarafından belirlenir. Sarı bir ton, kötü bir ağız sağlığının bir işareti değilse de sarı lekelere genellikle kötü diş alışkanlıkları sebep olur. Dişlerin renk değişikliğinin en yaygın nedenlerinden bazılarına bir göz atalım.

Kötü diş bakımı

Plak birikimi, diş lekelerinin başlıca nedenlerinden biridir. Bakterileri uzaklaştırmak, plak ve tartarı önlemek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçaladığınızdan, günde en az bir kez diş ipi kullandığınızdan ve ağzınızı antiseptik bir ağız bakım suyu ile yıkadığınızdan emin olmalısınız.

Diş minesinin hasar görmesi

Yaşla birlikte diş minesi zayıflarken dişler de sarıya dönüşür ve altındaki diş kemiğini açığa çıkar; bu da dişin büyük bölümünü oluşturan daha koyu renkli bir maddedir. Asitli gıdaları azaltmak, dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve her gün diş bakım suyu ile yıkamak diş minesi hasarını önlemenize yardımcı olur.

Diş minesi, küçük yiyecek ve içecek parçalarını tutabilen ufak yarıklara sahiptir. Asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra ağzınızı bol miktarda su ile yıkayın. En önemlisi, dişlerinizi günde iki kez fırlamanız ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmenizdir.

Çiğneme tütünü veya sigara

Tütün, nikotin ve katran içerir ve bunlar diş minesine yapışarak renk değişikliğine neden olur. Sigarayı bırakmak genel sağlığınızı ve dişlerinizin görünüşünü iyileştirecektir.

Günlük hayatınızda birkaç basit değişiklik yaparak diş lekelerini ve renk değişikliğini önlemenin yollarını bulabilirsiniz. Her zamanki gibi tam bir temizlik için, her gün diş fırçalamayı, diş ipi kullanmayı, ağzınızı durulamayı ve altı ayda bir diş hekimini ziyaret etmeyi unutmayın.