Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir?

Sağlıklı dişler için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve kalsiyum içeren besinler tüketerek güçlenmesini sağlamalısınız.

Yeterli ve dengeli beslenmek, diğer tüm organ ve vücut sistemlerinde olduğu gibi ağız ve diş sağlığının korunmasında da oldukça önemlidir. Dişlerinizin bakımı, her gün onları fırçalamaktan ve diş ipi ile temizlemekten daha fazlasıdır. Tam bir diş bakımı için tükettiğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz gerekir. Sağlıklı dişler için en önemli besinlerden biri kalsiyumdur.

Kalsiyum Nedir?

Temel vücut fonksiyonlarının hemen hemen tamamında görev alan kalsiyum, yetersizliğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir mineraldir. Kan dolaşımı, kasların hareketi ve hormonların aktivitesi için vücudunuzun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum ayrıca beyninizden vücudunuzun diğer bölümlerine mesajlar taşımaya yardımcı olur. Diş ve kemik sağlığının da önemli bir parçası olan kalsiyum, kemiklerinizi güçlendirir ve yoğunluğunu sağlar. Kalsiyum, insan vücudunda en çok bulunan mineraldir. Kemiklerinizi ve dişlerinizi vücudunuzun kalsiyum rezervuarı olarak düşünebilirsiniz. Vücuttaki kalsiyumun neredeyse %99’u kemiklerin yapısında yer alır. Diyetinizle yeterince kalsiyum tüketmezseniz, vücudunuz onu diş ve kemiklerinizden karşılar.

Kalsiyumun Diş Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Ağzımızın içinde tükettiğimiz besin maddelerinden gelen bakteriler bulunur. Bu bakteriler dişlerin mine olarak bilinen dayanıklı dış katmanının yavaş yavaş aşınmasına neden olur. Zamanla diş minesi zayıflar ve bakterilerin dişin hassas iç kısmına ulaşmasına izin veren çatlaklar oluşmaya başlar. Bakteriler içeri girdikten sonra diş çürüğü, çürükler ve diş eti hastalığı meydana getirebilir. Kalsiyum, dişleri ağız bakterilerine karşı daha iyi güçlendirerek ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Dişlerinizin erozyon ve çürüklere karşı savunması olan mine tabakasının güçlendiren kalsiyum, bakterilerin neden olduğu hasarın onarılmasını da destekler. Tıpkı vücudunuzdaki kemikler gibi yeterli kalsiyum tüketirseniz, dişleriniz o kadar güçlü ve esnek hale gelir.

Kalsiyum İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Yeterli ve dengeli bir beslenme programında yetişkin bir insanın alması gereken günlük kalsiyum miktarı yaklaşık 1000 miligramdır. 50 yaş üzeri kişiler, hamile ve emziren kadınların ise bu dönemde günlük 1200 miligram kalsiyum alması önerilir. 4-18 yaş arası çocuklar için ise günlük 1300 miligram kalsiyum yeterlidir. Günlük beslenme programınıza kalsiyumlu yiyecekler ekleyerek sağlıklı diş ve kemiklere sahip olabilirsiniz. Size özel kalsiyum olan yiyecekler listesi;

●     Tohumlar

Minicik boyutlarına rağmen tam bir güç merkezi olan tohumlar kalsiyum açısından da zengindir. Haşhaş, susam, kereviz, keten ve chia tohumu gibi tohum çeşitlerini beslenme programınıza dâhil ederek günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bitki tohumları kalsiyumun yanı sıra protein ve omega 3 gibi sağlıklı yağlar da içerir.

●     Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynaklarıdır. Vücudunuz süt ürünlerindeki kalsiyumu bitkisel kaynaklardan daha kolay emer. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri yüksek oranda protein içerir. Kas onarımı ve gelişimi için büyük öneme sahip olan protein, vücut bağışıklık sisteminin korunmasına da yardımcıdır. Düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketerek hem genel vücut sağlığınızı hem de dişlerinizi koruyabilirsiniz.

●     Konserve Sardalya ve Somon Balığı

Omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez besinlerinden olan sardalya ve somon balığı, yenilebilir kılçıkları sayesinde kalsiyum açısından da zengin besinler arasındadır. 1 porsiyon yani yaklaşık 80 gram somon ya da sardalya günlük kalsiyum ihtiyacının % 35’ini karşılayabilir.

●     Kuru Fasulye ve Mercimek

Yüksek oranda lif içeren kuru fasulye ve mercimek aynı zamanda protein, kompleks karbonhidrat ile demir, çinko, potasyum, magnezyum ve folik asit açısından zengindir. 1 su bardağı pişmiş mercimek ya da kuru fasulye günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse %13’ünü karşılar.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayıp bakımını yapabilir ve günlük beslenme programınıza kalsiyum içeren yiyecekler ekleyerek ve size uygun Signal ağız bakım ürünlerini kullanarak diş sağlığınızı destekleyebilirsiniz.