Alt text to fill

Dost ve düşman gıdalar

Şekerlemeleri ve tatlıları kim sevmez ki? Ağzımızdaki bakterilerin sevdiği kesin! Biraz atıştırmanın bir zararı yoktur ancak çok fazla nişasta ve şeker tüketmek, plak birikimine neden olur ve şeker üzerinden, diş çürümesine katkıda bulunan asitleri üretir.

Neyse ki plak oluşumuyla mücadeleye yardımcı olan bol miktarda leziz ve sağlıklı yemek seçenekleri var. Dişlere dost besin gruplarına ve besin maddelerine bir göz atalım.

Kalsiyum

Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler için çok önemlidir. Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, diş minesini güçlendiren harika bir kalsiyum kaynağıdır. Ve eğer süt ürünlerini sevmiyorsanız, doğal olarak kalsiyum bakımından yüksek yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerde bulunan lif

Lif dişlerinizi aşındıran asitleri ve enzimleri yıkayan tükürük üretimini uyarır. Muz ve elmanın yanı sıra kuru üzüm, incir ve hurma gibi kurutulmuş meyveler lif açısından çok zengindir. Canınız çektiğinde tatlılara lezzetli birer alternatif olurlar. İhtiyacınız olan lifi aldığınızdan emin olmak için günlük yemek planlarınıza sebze, fasulye, bezelye, fıstık ve badem de ekleyebilirsiniz.

Tüm bunlara karşın atıştırmalık yemek istemek son derece doğaldır, ancak dişlerinizi her gün düzenli olarak fırçalamaya, diş ipi kullanmaya ve ağzınızı durulamaya dikkat etmelisiniz. Böylece bakterileri uzak tutarak sağlıklı bir gülümsemenin tadını çıkarabilirsiniz