Alt text to fill

Dişlerinize Zarar Veren Alışkanlıklar

Diş minesi insan vücudundaki en sert maddedir, ancak yapısı şaşırtıcı derecede hassas olabilir. Diş minesi canlı hücreler içermediğinden,  kırıldıktan ya da hasar gördükten sonra vücudumuz tarafından tamir edilemez. Fırçalamak ve diş ipi kullanmak, dişlerinizi kırık ve çürüklerden korumada her zaman yeterli değildir.

Bazen ağız hijyenimizi ve sağlığımızı etkileyen, farkında olmadığımız günlük alışkanlıklarımız olabilir. Bu alışkanlıklardan kurtularak pek çok problemin önüne geçebiliriz.

Tırnak yemek: Bu yazıyı okurken tırnaklarınızı yiyor musunuz? Bu alışkanlığı bırakmanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak tırnaklarınızı yiyerek bakterileri elinizden ağzınıza aktarmakla kalmaz, diş minenizi yıpranmasına da neden olabilirsiniz. Bir dahaki sefere tırnağınızı yeme isteği duyduğunuzda, kauçuk bir topu sıkarak veya parmaklarınıza dokundurarak ellerinizi oyalamaya çalışabilirsiniz.

Dişleri şişe açacağı olarak kullanmak: Dişler elbette aslında birer araçtır ama yalnızca yemek içindir. Dişlerinizle bir şişeyi her açtığınızda, onları kırma riskiniz var. Bunun bir veya iki saniye için kullanışlı olabileceğini anlıyoruz ancak iyi bir şişe açacağına yatırım yapmanız ve diş masraflarından tasarruf etmeniz  uzun vadede daha iyidir.

Buz yemek: Buz küpü çiğnediğinizde ağzınızın içindeki serinlik hissini bilir misiniz? Aşırı ısı düşüşünden kaynaklanan ani küçülme dişlerinizin kırılmasına neden olabilir. Bunun yerine yanınızda şekersiz, ksilitol sakızbulundurabilirsiniz. Sakız ağzınızı meşgul ederken ksilitol diş minesi için zararlı olan asitlerle mücadele edecektir.

Kurşun kalem ve tükenmez kalem çiğnemek: Bu sadece dişleriniz için değil, kalemleriniz için de kötüdür. Çoğumuz, bir işe yoğunlaştığımızda elimizdeki kalemi ısırırız. Bu alışkanlık dişlere hemen zarar vermez, ancak sürekli hale geldiğinde, zaman içinde çatlaklara ve çürüklere neden olabilir.

Kürdanı yanlış şekilde kullanmak: Küçük bir kürdan, yanlış ellerde tehlikeli bir silah haline gelebilir! Çoğu kez kürdanı yanlış kullanıyoruz ve dişetlerimize zarar veriyoruz. Bunun yerine, bir dahaki sefere diş arasında kalan gıdaları çıkarmak için diş ipi kullanabilirsiniz.

Gün boyunca dikkatli olduğunuzda, bu alışkanlıkları kolayca azaltabilir, daha sağlıklı ve daha güvenli şekilde gülümsemenin keyfini çıkarabilirsiniz.