Skip to content
Süt dişlerindeki mine, yetişkin dişlerindeki mineden daha zayıf olduğu için çocuklarda diş çürükleri daha yaygın olabilir. Çocuklarınızın dişlerini korumak için neler yapabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

" />
Çocuklarda Diş Çürüklerinin Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Diş Çürüklerinin Nedenleri ve Tedavisi

Tüm ebeveynler çocuklarının güçlü, sağlıklı dişlere sahip olmasını ister. Ancak çocuklarda çürükler daha yaygındır. Çünkü süt dişlerindeki mine, yetişkin dişlerdeki mineden daha zayıftır.

Çürüklerin nasıl oluştuğuna ve çocuklarınızın dişlerini korumak için neler yapabileceğinize göz atın.

Çürüğe ne sebep olur?

Çocuğunuzun ağzındaki bakteriler doğal olarak oluşur ve plak adı verilen yapışkan bir madde oluşturur. Bu plak, dişlerini kaplayabilir ve çocuğunuz yemek yedikçe plaktaki bakteriler asit oluşturur. Bu asit ise sert diş minesini aşındırarak çürüklere neden olur.

Belirtiler nelerdir?

Çocuğunuzda diş hassasiyeti, ağrı veya kalıcı ağız kokusu varsa dişlerinde çürük olabilir. Çürüğü bazen tebeşirimsi beyaz bir yama veya dişin koyu lekesi olarak görebilirsiniz. Her iki durumda da diş hekiminize danışmalısınız.

Çocuklarda diş çürüğünün önlenmesi

En iyi yaklaşım, iyi bir ağız bakımı ve sağlıklı beslenmenin bir karışımıdır. Şekerli ve nişastalı gıdalar ile asitli içecekler, plaktaki bakterileri beslediğinden çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmelisiniz. Fakat sadece 'kötü şeyleri' kesmek yeterli değildir; sebze ve meyve gibi besin açısından daha zengin gıdaları tanıtmak aslında çocuğunuzun tükürüğünü mineralleştirir. Bu, plaktan kaynaklanan hasarı geri döndürmeye yardımcı olur.

Ağız bakımını günlük rutinin bir parçası haline getirmek

Doğru ağız bakımı çok önemlidir. Yaygın inanışın aksine, süt dişleri çocuklarınızın kalıcı dişlerini etkiler. Bakteriler, hem altta gelişen azı dişlerine, hem de ebeveynden çocuğa aktarabilirler. Bu nedenle, ilk dişlerinin çıkmasından itibaren çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya başlamanız gerekir. Kendi dişlerini fırçalamaya başladıklarında, yedi yaşına gelene kadar onları denetlemelisiniz.

Şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Yemeklerden sonra bol su içirin.
  • Dişlerini günde iki kez, en az iki dakika fırçalayın.
  • Her dişin her yüzeyini ağzına rahatça oturan bir diş fırçası kullanarak fırçalayın. Signal çocuklara özel diş fırçaları, özellikle çocuklar için tasarlanmıştır. Diş fırçaları iki üç ayda bir değiştirilmelidir.
  • Florürlü diş macunu (iki yaşın üzerindeki çocuklarda) kullanın. Signal çocuklara özel ürün serimiz, diş çürümesini önlemeye yardımcı olan bir dizi florürlü çocuklara özel diş macunu sunmaktadır.
  • Diş ipi çocukların kaçınma eğilimi gösterdiği bir şeydir, ancak dişlerde plak oluşumunu önlemek için her gün kullanılması önemlidir.

Çocuklarınıza iyi diş temizleme alışkanlığı kazandırırsanız, dişlerine ve diş etlerine iyi bakabilirler. Diş çürümesini erkenden önlerler, böylece uzun yıllar boyunca daha sağlıklı ve mutlu gülümsemelere sahip olurlar.

 

Diş Minesi
  1. Diş Minesi Çürüğü
  2. Diş çürümesi 
  3. Pulpa çürümesi
  4. Enfekte olmuş pulpa
Ağız Bakımıyla İlgili Sorularınız

Ağız Bakımıyla İlgili Sorularınız

Ailenizin diş bakım uzmanı Signal'in hazırladığı kılavuzumuzda ağız bakımıyla ilgili pek çok yararlı öneri bulabilirsiniz.

Daha Fazla Yazı Okuyun