Skip to content

Bebeğin İlk Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun ağız sağlığını korumak ilk süt dişleri çıkmadan önce başlar ve uzun ama sonucu tatmin edici bir yolculuktur. Bu yüzden, gelin bu uzun yolda size yardımcı olacak bazı yararlı ipuçlarına bir göz atalım:

Bebeğin İlk Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenme, sağlıklı ağız

Şekerin diş çürümesine neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle şekeri çocuğunuzdan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışmanızı öneririz. Hazır yiyeceklerin içerik listesini kontrol etmeyi unutmamalısınız. ve şekerli ve gazlı içeceklerden kaçınmanızı öneririz. Meyve suyu içirmeden önce su ile seyreltin ve öğün saatiyle sınırlamaya çalışın.

İyi bir örnek olmak

Bebeğiniz sizi izleyerek çok şey öğrenir; bu yüzden nasıl yapıldığını onlara gösterin. Dişlerinizi fırçalarken sizi görmelerine izin verin ve büyüdüklerinde diş fırçalama rutini edinmelerinin yolunu açın.

Diş fırçalamayı öğretmek

Bebeğinizin ilk dişi görünür görünmez, günde iki defa fırçalamaya başlamanın zamanı gelmiş demektir. Şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Bebeğinizin başını göğsünüze dayayacak şekilde kucağınıza oturtun.
  • Bebek diş fırçası kullanarak, Signal Kids Fruity veya Strawberry gibi 2-6 yaş aralığına uygun bir diş macunu ile başlayın.
  • Bebeğinizin dişlerini küçük dairesel hareketlerle hafifçe fırçalamaya başlayın, böylece tüm yüzeyleri fırçaladığınızdan emin olun.
  • Bebeğinizin daha sonra diş macununu tükürmesine izin verin. Suyla durulamaya gerek yoktur, bu aslında flüorür maddesinin yararını azaltır.

Bazı bebekler dişlerinin fırçalamanmasını sevmez ve bu bir meydan okuma haline getirebilir. Ancak merak etmeyin, bu tamamen doğal bir şey. Diş fırçalamayı bir oyuna dönüştürmeyi deneyebilirsiniz veya aynada izlemelerine izin verin. Önemli olan, bebeğiniz dişlerinin fırçalanmasına alışıncaya kadar sabretmenizdir. 

 

Bebeğin İlk Dişlerinin Bakımı
Bebeğin İlk Dişlerinin Bakımı
Bebeğin İlk Dişlerinin Bakımı
Ağız Bakımıyla İlgili Sorularınız

Ağız Bakımıyla İlgili Sorularınız

Ailenizin diş bakım uzmanı Signal'in hazırladığı kılavuzumuzda ağız bakımıyla ilgili pek çok yararlı öneri bulabilirsiniz.