Skip to content
20'lik Diş

Yanan Ağız (Burning Mouth) Sendromu Nedir?

Dudak içi yanması ve ağız yanması sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alırlar. Gündelik yaşamı birçok açıdan olumsuz yönde etkileyebilecek bu rahatsızlık hakkında bilinçli olmak önem arz eden bir konudur ve uygun tedavi yaklaşımları ile yanan ağız sendromunun üstesinden gelinebilir.

Genel olarak aşırı sıcak sıvı ya da katı gıdaların tüketilmesi sonrasında meydana gelen bu durumda yanık tedavi prensipleri fayda gösterebilir. Bazı kişilerde ise dudak yanma hissi herhangi bir sıcak gıda ile temastan kaynaklanmaz.

Yanan Ağız (Burning Mouth) Sendromu Nedir?

Burning mouth sendromu olarak tanımlanmış yanan ağız sendromu, oral kavitede (ağız içi bölgesi) yanma hissi ile seyreden bir durumdur. Ani başlangıçlı olan yanma hissi ağız içinde herhangi bir bölgede meydana gelebilir. Sert damak, dil üzeri ve dudaklar, yanan ağız sendromunun en sık olarak meydana geldiği bölgelerdir.

Bu rahatsızlığın tarihçesi 19. yy başlarına kadar uzanır. Genellikle kadınlarda ortaya çıkan yanan ağız sendromu, özellikle menopoz dönemine yaklaşan (perimenopozal) ya da menopoz dönemini geçmiş (postmenopozal) kadınlarda daha sık tespit edilir. Rahatsızlığın tanısı klinik belirtiler vasıtası ile gerçekleştirilir. Hastalıkta ortaya çıkan belirtilerin seyrine göre yanan ağız sendromu 3 tipe ayrılır:

●     Tip 1

Uyanma sırasında herhangi bir belirti vermeyen ancak gün içerisinde giderek kötüleşen yanan ağız sendromu alt tipidir. Özellikle geceleri belirtiler kötüleşme eğilimindedir. Çeşitli besin eksikleri ve şeker hastalığı, Tip 1 yanan ağız sendromu nedenleri arasında yer alır.

●     Tip 2

Uzun süreli kaygı bozukluğu ile ilişkili olan bu yanan ağız sendromu alt tipinde kişiler gün içerisinde bu rahatsızlıktan şikayetçidirler. Geceleri ise genellikle belirtilerde azalma meydana gelir.

●     Tip 3

Tip 3 yanan ağız sendromu, gün içerisinde bölümler halinde orta düzeyde belirtilerin meydana geldiği tiptir. Çeşitli besinlere karşı alerji gelişmesi bu tip yanan ağız sendromunun ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Yanan Ağız (Burning Mouth) Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Yanan ağız sendromu, orta ya da ağır düzeyde belirtilerin meydana gelebileceği bir rahatsızlıktır ve belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Belirtilerin ortaya çıktıktan sonra devam etme süresinin de değişken olduğu bu rahatsızlıkta ağızda yanma ve ağrı hissi; günler, haftalar, aylar ya da yıllar sürebilir. Bu süre zarfında kişinin beslenmesi olumsuz yönde etkilenebileceği gibi bazı kişilerde ise beslenme ile belirtilerde hafifleme meydana gelebilir.

Ağrı ve yanma hissi dışında, ağız içi yapıların haşlanmış gibi hissedilmesi ya da bu yapılarda uyuşma ve karıncalanma gibi hisler de yanan ağız sendromu belirtileri arasında değerlendirilebilir.

Yanan Ağız (Burning Mouth) Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Yanan ağız sendromunda, dudak yanmasına ne iyi gelir ve dudak yanması nasıl geçer sorularına cevap olarak bu rahatsızlığın tedavi planlaması, rahatsızlığın ortaya çıkmasını tetikleyen asıl nedene bağlı olarak değişkenlik gösterir, cevabı verilebilir. Reflü hastalığına bağlı ortaya çıkan yanan ağız sendromunda mide asidinin kontrol altına alınması yeterli olabilirken bu durumun enfeksiyon etkenlerine bağlı olarak ortaya çıkması halinde ise antibiyotik ilaçlara başvurulabilir. Dolayısıyla yanan ağız sendromu tedavi planlaması içerisinde birçok ilaç yer alır. Topikal (yüzeyel) olarak kullanılan benzodiazepin türevi ilaçlar, lokal anestezikler, çeşitli türlerdeki antidepresan ilaçlar, hormon replasman terapileri, kırmızı biberlerin içinde bulunan kapsaisin maddesini içeren ilaçlar ya da epilepsi hastalarında nöbetlerin engellenmesi amacıyla reçetelendirilen bazı ilaçlara yanan ağız sendromu tedavisi amacıyla başvurulabilir.

Altta yatan önemli bir sağlık problemi olmaması halinde zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilen bir rahatsızlık olan yanan ağız sendromunda, asitli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması, buz emilmesi ya da soğuk sıvı tüketimi gibi soğuk uygulamalar ile belirtilerde hafiflemeye katkı sağlanabilir. Diş fırçalama ile şikayetlerin kötüleşmesi ise diş macununun değişmesi gerektiğine işaret eden bir belirti olabilir ve doğal içeriğe sahip Signal diş macunları ile bu hassasiyet durumuna karşı olumlu sonuç alınabilir.

Bu rahatsızlıktan yakınan kişilerin belirtileri kötüleştiren ilaç ve uygulamalardan kendilerini sakınmaları önemli bir konudur. Siz de yanan ağız sendromuna dair belirti ve bulguları mevcut ise bu durumun altta yatan asıl nedeninin aydınlatılması ve uygun tedavi planlaması için uzman diş hekimlerine başvurmayı ihmal etmemeniz gerekir. Sağlıklı günler dileğiyle!