Skip to content
20'lik Diş

Ortodonti Nedir, Ortodonti Tedavisi Ne İşe Yarar?

Sosyal yaşamda insanların dikkatini ilk bakışta gülümseyişiniz çeker. Etkili bir gülümseme için estetik dişlere sahip olmak oldukça önemlidir. Çapraşık veya seyrek dişler kişilerde özgüven problemi yaratabilir. Ortodonti tedavisi sayesinde dişler istenilen görünüme kavuşabilir.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişlerin konumu ve şekillerindeki anormalliklerin teşhis ve tedavi eden diş hekimlerinin uzmanlık gerektiren özel bir dalıdır.

Ortodontist Kimdir?

Diş hekimliği fakültesinden mezun olup ortodonti alanında 4-6 yıl uzmanlık veya doktora yapan diş hekimleri ortodontist olarak adlandırılır.

Ortodonti Ne ile İlgilenir?

●     Diş çekimi ya da travma sonucu dişler arasındaki boşluklar,

●     Yüz ve çene kemiğini gelişim bozuklukları,

●     Seyrek, çapraşık veya yanlış konumlanmış dişler,

ortodontinin alanında yer alır.

Ortodonti Tedavisi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimi tarafından yapılan muayene ve incelenen röntgenler sonrasında ortodonti tedavisi planlanır. Ortodonti tedavisinde;

●     sabit ortodontik apareyler,

●     hareketli ortodontik apareyler,

●     alışkanlık kırıcı apareyler,

●     vidalı apareyler,

●     fonksiyonlar apareyler,

●     şeffaf plaklar,

●     braket ve teller,

●     yüz maskeleri,

●     çenelikler gibi ekipmanlar kullanır.

Braket takılması en çok kullanılan ortodontik tedavi yöntemidir. Dişin yüzeyine braket takılır ve teller braketlerden geçirilerek belli bir kuvvet ile dişleri sıkar. Tedavi boyunca genellikle her ay teller yeniden sıkılarak işlerin istenilen konuma yönlendirilmesi sağlanır.

Metal içerikli braketler yerine gelişen teknoloji sayesinde günümüzde diş rengindeki seramik braketler, diş arkasına takılabilen braketler veya şeffaf plaklar sıklıkla kullanılır. Özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen şeffaf plaklar dışarıdan belli olmayarak hastanın estetik kaygısını azaltırken, hastaya kullanım konforu sağlar. Dişlerinizin ölçüleri alındıktan sonra size ve tedavinize özel tasarlanan şeffaf plaklarınız, dişlerinizin planlanan konumuna gelmesi için 0.05 mm’lik bir hareket sağlar. Hasta tarafından takılabilen şeffaf plakların günde en az 20-22 saat takılması tedavinin en önemli parçasıdır. Şeffaf plakların en önemli avantajlarından biri kolaylıkla çıkartılarak rutin diş bakımı (diş fırçalama, diş macunu kullanımı) yapılabilmesidir. Ayrıca özel günlerde, davet veya toplantılarda 2-3 saati aşmayacak şekilde şeffaf plakları çıkartarak tedavinize mola verebilirsiniz.

Tüm ortodonti yöntemlerinden sonra dişlerin elde edilen konumlarının sabitlenmesi ve uzun ömürlü olması için diş arka yüzeyine ince, kalıcı bir tel (Lingual Braket) uygulanır.

Ortodonti Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ortodonti tedavilerinde estetik yaklaşımın yanı sıra fizyolojik ve fonksiyonel açıdan da hastayı en iyi sonuca ulaştırma hedeflenir. Ortodonti tedavisinde temel amaç dişleri ve çeneyi hareketlendirerek doğru konuma gelmesini sağlamaktır. Kemik dokunun ve dişlerin zarar görmemesi için belirli bir kuvvet uygulanarak gerçekleştirilen ortodonti tedavileri uzun sürer. Hastanın tedaviye uyumu, kemik ve diş yapısı, yaşı ve problemin şiddetine göre tedavi süresi farklılık gösterebilir. Ortodonti tedavileri 6 aydan 3 yıla kadar devam edebilir.

Ortodonti Tedavisine Hastaya Düşen Görevler Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde etkin ve kısa sürede sonuç elde edebilmek için hekim ve hasta iş birliği içerisinde olması gerekir.

●     Braket ve tel gibi apareylerin düzenli bakımı yapılmadığında dişler daha hızlı çürüyebilir. Bu yüzden ağız bakımı ve doğru diş fırçalanması şarttır.

●     Ortodontik diş fırçaları, diş teli uygulanan hastalar için özel tasarlanan diş fırçalarıdır. Diş çürüklerini engellenmesi için braket ve tellerin etrarında rahatlıkla hareket ederek, dişlerin tam temizlenmesini sağlar. Hastaların ortodonti tedavileri boyunca ortodontik diş fırçaları kullanmaları gerekir.

●     Apareylerin zarar görmemesi için sert ve kabuklu besinler, patlamış, mısır koçanı, buz ve şekerden uzak durulmalı, asitli içecekler tüketilmemelidir. Sakız çiğnenmemelidir.

●     Ortodonti tedavisi zaman sabır ve düzen gerektirmektedir. Hekiminizin tedavi planına uyarak randevunuza düzenle gitmeniz tedavinin önemli bir parçasıdır.

Ortodonti tedavisi ile ilgili edinilen bilgiler hasta ve hekim arasındaki iletişimi kolaylaştırarak, başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir. Ortodonti tedavisi sonrasında ağız ve diş sağlığının korunması için siz de günlük bakımınızda Signal diş fırçası ve diş macununu güvenle tercih edebilirsiniz.