Skip to content
20'lik Diş

Köpek Dişi: Nedir, Ne Zaman Çıkar, Ne Zaman Düşer?

Köpek dişleri hepimizin bildiği gibi ağzımızın ön kısmında bulunan ve hafif de olsa bir sivriliği bulunan kesici dişlerdir. İnsanda 2 tanesi alt çenede 2 tanesi üst çenede olmak üzere toplam dört tane köpek diş bulunmalıdır. Bu dişler köpeklerin dişlerine benzetildiği için köpek dişi olarak adlandırılmıştır. Bir köpeğin dişleri kadar uzun ve keskin değildir fakat insan ağzındaki diğer dişlere oranla daha uzun ve daha keskindirler. Tam olarak göz hizasında bulundukları için bu dişlere aynı zamanda göz dişleri de denir. Bu dişlerin de diğer tüm dişler gibi önemli fonksiyonları bulunur. Bu önemli fonksiyonlardan iki tanesi konuşma ve yemek yemeye yardımcı olmasıdır.

Köpek dişi hangisi sorusu da oldukça sık sorulur. Köpek dişleri ağzın ön kısmında ve kenarlarda bakıldığında rahatlıkla ayırt edilebilecek kadar uçları sivri olan dişlerdir.

Köpek Dişi Ne Zaman Çıkar?

Köpek dişleri olarak da bilinen kanin dişleri genellikle kesici dişlerden sonra ve birinci azı dişlerinden de sonra ağızda yerini alır. Bazı uzmanlar ilk köpek dişlerinin bebek doğduktan sonra 6-12 ay arasında çıktığını söyler ve bu süt dişlerin çıkma süreci 3 yaşına kadar uzayabilmektedir. Her ne kadar bu dişler süt dişi de olsa, ailelerin çocuklarına ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bilgileri vermesi gerekir. Köpek dişi fırçalama da diğer dişleri fırçalamada olduğu gibi düzenli olarak yapılmalıdır.

Köpek Dişleri Ne Zaman Düşer?

Bahsedilen bu aylarda süt dişlerini çıkaran çocuklar 9-12 yaş aralığında, yerlerine yenileri gelmek üzere bu sefer de kaybetmeye başlar.

Köpek Dişleri Ne İşe Yarar?

Dişler vücutta çok işlev görmeyen unsurlar sanılsa da oldukça önemli görevleri bulunur. Diğer dişler gibi köpek dişleri de konuşmada, yemek yemede, dudakların ve ağzın şeklini korumada, diğer dişlerin pozisyonlarına da etki ederek onlara destek olmada rol alır. Köpek dişleri kuvvetli kesme yetenekleri sayesinde yemek yerken ağza alınan lokmanın daha küçük parçalara ayrılarak kişinin yutabileceği boyuta getirilmesini sağlar. Konuşurken diğer dişlerle ortaklaşa çalışarak harflerin ve kelimelerin söylenmesine yardımcı olur. Köpek dişleri diğer dişlerin pozisyonlarının da korunmasına dikkat eder. Özellikle de ağzın kapanması durumunda üst ve alt çenede bulunan dişlerin doğru şekilde konumlanmasını sağlar. Bu da alt ve üst çenedeki dişlerin birbirine oturmasını sağlarlar.

Köpek Dişi Problemleri

Köpek dişlerinde de diğer dişlerde olduğu gibi birçok bozukluk, hastalık, problem görülebilir. Bu problemlere örnek olarak köpek dişi ayrığı ve gömülü köpek dişi verilebilir. Böyle diş problemlerinde diş hekimine başvurulur ve hekimin önerilerine göre bir tedavi yöntemi uygulanarak köpek dişi düzeltme işlemi yapılır.

Gömülü köpek dişi çekimi: Bu işlem için, diş kişinin ağzında 13 yaşına kadar yerleşimini anca tamamlayabildiği için doğru bir tedavi beklenmelidir. Diş çekimi işlemine geçmeden önce köpek dişinin diş yapısına entegre edilmesi denenmelidir. Bu işlem için uzman diş hekimleri tarafından cerrahi operasyon veya ortodonti tedavileri gerçekleştirilir ancak bazen bu işlemler dahi köpek dişlerinin diş yapısına entegre olmasını sağlayamaz. İşte böyle bir durumla karşılaşıldığında diş çekimine başvurulmalıdır. Diğer dişlerde olduğu gibi gömülü köpek dişi çekimi işlemi de oldukça ağrılı bir işlemdir. Ağrının yanı sıra farklı belirtiler de oluşturabilir.

Bu tarz diş problemlerinden uzakta kalmak için düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmesi, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, gerekli durumlarda diş ipi veya arayüz fırçaları kullanılması, doğru diş macunu ve diş fırçası seçimi oldukça önemlidir. Diş sağlığı ve görüntüsü ilk izlenim açısından oldukça önem taşır bu nedenle dişlerimize iyi bakmakta fayda vardır.