Skip to content
20'lik Diş

Kanal Tedavisi Ağrıya Neden Olur mu?

Kanal tedavisi, iltihaplı diş kökünün dışarı çıkarılması amacıyla yapılır. Bu tedavide dişin hasarlı kısmı uzaklaştırılır ve kalan sağlam kısım çeşitli dolgularla tamamlanır. Kanal tedavisinde amaç orijinal dişin korunmasıdır.

Dişin en iç kısmında yer alan pulpa (diş kökü); sıcak, soğuk ve ağrı gibi duyuların algılanmasını sağlayan sinirleri taşır. Pulpanın enfeksiyon kapması durumunda içerisindeki sinirler de hasara uğrayacağından diş ve diş eti ağrısına neden olur. Hastalardaki şiddetli diş ağrısı, diş hekimine başvurmadaki temel sebeptir.

Kanal tedavisi, iltihaplı diş kökünün çıkarılması işlemini içerir. Bu işlem sırasında sinirlerin zedelenmesi de ağrıya yol açar. Ancak tedavi öncesi diş hekimi hastaya lokal anestezik ilaç verir. Böylece hasta işlem sırasında ağrı hissetmez.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı ve Şişlik Neden Olur?

Tedavi gören pek çok kişinin, kanal tedavisi sonrası sızlama, ağrı, hassasiyet gibi şikayetleri olur.

Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı vb. şikayetlerin nedenleri:

●     Diş Etlerinde Şişkinlik: Tedavi sırasında iltihaplanmış diş kökü ve kök içerisindeki sinirler çıkarılsa da diş etrafındaki dokuda küçük boyutta sinir ve ligamentler vardır. İşlem sonrası bu bölgelerde inflamasyon (iltihaplanma) gelişebilir. Buna bağlı olarak kanal tedavisi sonrası yanakta şişme, sızlama gibi sorunlar görülebilir.

●     Tedavi Ekipmanları: İşlemde kullanılan aletler, diş etrafındaki dokuyu zedeleyebilir. Kanal tedavi sonrası apse oluşumu, diş ağrısı gibi istenmeyen durumlar, ekipmanların neden olduğu hasara bağlı olarak gelişebilir.

●     Dolgunun Yüksek Olması: Tedavinin son aşaması olan geçici dolgu konulması sırasında dolgu, olması gerekenden daha yüksek kalabilir. Diğer dişlerin oluşturduğu hizanın üzerinde kalan bu diş dolgusu, yanağı ısırma gibi durumlara yol açabilir. Yüksek dolgunun tahriş ettiği alanlarda kanal tedavisi sonrası hassasiyet görülebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı İçin Ne Yapılmalı?

Kanal tedavisi sonrasındaki birkaç günde; diş ağrısı, diş etinde şişkinlik ve hassasiyet gibi şikayetlerin olması normaldir. Bu şikayetlerin zamanla azalarak birkaç gün içerisinde tamamen kaybolması beklenir. Eğer ağrı ve şişkinlik devam ediyor ya da şiddetleniyorsa diş hekimine başvurmak faydalı olacaktır. Diş hekimi ağrı kontrolü için basit ağrı kesiciler verebilir. Ağrının giderilmesinde bu ilaçlar yeterli olmuyorsa, daha güçlü ağrı kesiciler reçete edilebilir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı için herkesin evinde uygulayabileceği birkaç yöntem vardır. İlk olarak geçici dolgu yapılan dişi kullanılmamasıdır. Kanal tedavisinin son aşamasında geçici olarak doldurulan dişe, belirli bir sonra kalıcı dolgu da yapılır. Kalıcı dolguya kadar geçen sürede hastalar oldukça dikkatli davranmalıdır. Kanal tedavisi sonrasında yemek yerken geçici dolgu yapılan diş ile çiğneme, ısırma gibi işlemlerin yapılmaması gerekir. Bu davranışlar, diş ve çevresindeki dokunun zarar görmesine ve tedavinin başarısız olmasına yol açabilir.

Kanal tedavisi sonrası, ağız ve diş bakımının etkili bir şekilde devam ettirilmesi büyük önem taşır. Hem geçici hem de kalıcı dolgu sonrası, tedavi gören dişin tekrar iltihaplanmasını önlemek adına ağız hijyeni mutlaka sağlanmalıdır. Ağız ve diş sağlığının korunması için dişlerin günde en az 2 kez düzenli olarak fırçalanması önerilir. Diş fırçalamada çürüklere karşı etkili özel formülü ile Signal Çürüklere Karşı Nane Ferahlığı gibi diş macunlarının kullanılması etkili olur. Diş ipi kullanımı da yine ağız ve diş hijyenine olumlu katkıda bulunan bir yöntemdir.

Ağız ve diş bakımında uzman Signal, diş minesini koruyan özel formüle edilmiş diş fırçaları ile diş çürüklerini önlemenize yardımcı olur. Diş sağlığını korur ve böylece zorlu diş tedavilerinin, diş kayıplarının önüne geçer. Tedavi sonrası ağız bakımında da diş problemlerinin tekrarlanmasını engeller. Siz de Signal ürünlerini kullanarak ağız ve diş bakımınızı tamamlarken sorunların önüne geçebilirsiniz.