Skip to content
20'lik Diş

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi ya da diğer adıyla endodontik tedavi, enfekte olmuş dişi kurtarma amacıyla yapılan bir işlemdir. Günümüzde yaygın olarak uygulanan bu tedavi yöntemi ile merak edilenleri, yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Diş; taç ve kök olmak üzere iki temel kısımdan oluşur. Taç kısmı dişin ağız içerisinde görülebilen kısmını ifade ederken kök kısmı ise diş etinin altında yer alan kısımdır. Diş kökü, dişleri çene kemiğine bağlar. Diş kökü kanalı ya da pulpa kanalı olarak adlandırılan bölüm; dişi besleyen damarların ve sinirlerin geçtiği kanaldır. Kanal içerisinde yer alan sinirler; sıcak, soğuk, ağrı gibi duyuların alınmasını sağlar.

Kanal tedavisi; enfekte olmuş pulpanın (kök kanalının) uzaklaştırılması işlemidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi temel olarak 3 adımda yapılır. Hastanın işlem sırasında daha konforlu olması ve ağrı hissetmemesi için hekim tarafından ilgili bölgeye lokal anestezik madde uygulanır. Anestezi etkisini gösterdikten sonra işleme başlanır.

1) Pulpanın (Kök Kanalının) Temizlenmesi

Öncelikle diş hekimi, enfekte olmuş ya da hasar görmüş pulpa içerisindeki tüm yapıları çıkarır. Bu işlem sırasında diş yüzeyinde küçük bir delik açılır ve ölü veya hastalıklı pulpa kısımları, bu delik aracılığıyla dışarı çıkarılır.

2) Pulpanın Doldurulması

Bu aşamada diş hekimi; çeşitli solüsyonlar ve malzemeler yardımıyla pulpanın çıkarıldığı boşluğu yıkar, temizler ve yeniden şekillendirir. Daha sonra boşluk, lastik benzeri bir yapıyla doldurulur. Kanal tedavisinde, sinirleri içinde barındıran pulpa çıkarıldığı için hastanın diş ağrısı problemi ortadan kalkar.

3) Taç Eklenmesi veya Doldurma

Pulpa, dişin beslenmesini sağlayan yapıdır. Bu yapı çıkarıldığında diş beslenmesini ligamentler aracılığı ile sürdürür. Bu beslenme başlarda yeterli düzeyde olsa dahi diş zamanla güç kaybedebilir. Taç eklenmesi ya da doldurma işlemiyle diş sağlamlaştırılmış ve korunmuş olur. Bu işlem yapılana kadar, hastanın tedavi gördüğü dişi; çiğnemek ve ısırmak için kullanmaması önerilir. Hasta, işlem tamamlandıktan sonra dişi eskiden olduğu gibi kullanmaya devam edebilir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisi, pulpanın bakteriyel enfeksiyon sebebiyle hasar gördüğünün X-ray filmlerle gösterilmesi sonucu başvurulan bir tedavi yöntemidir. Pulpa enfeksiyon nedeniyle canlılığını yitirirse bakterinin çoğalması ve yayılması için ortam hazırlamış olur. Pulpa enfeksiyonu belirtileri:

●     Sıcak veya soğuk besinlerin tüketimi sırasında ağrı

●     Isırma ya da çiğneme esnasında ağrı

●     Diş kaybı olarak sıralanabilir.

Enfeksiyon ilerledikçe pulpa tamamen canlılığını kaybeder ve bu belirtiler kaybolur. Hasta iyileşmiş gibi görünse de aslında enfeksiyon kök kanalı sistemi boyunca yayılır. Bu durumda hastada daha şiddetli belirtiler görülmeye başlar. Bu belirtiler:

●     Çiğneme ve ısırma esnasında şiddetli ağrı

●     Etkilenen diş yakınındaki diş etlerinde şişkinlik

●     Etkilenen dişten irin şeklinde akıntı

●     Yüzde şişkinlik

●     Diş renginde koyulaşma, kararma şeklinde olabilir.

Bu belirtilerden biri ya da birkaçını gösteren kişilerin diş hekimine başvurması önerilir. Enfekte olmuş pulpa kendi kendine iyileşemez. Ayrıca enfeksiyon kapmış dişi, ağız içerisinde bırakmak istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Pulpa enfeksiyonu, sadece antibiyotik ilaç kullanılarak tedavi edilemez. Antibiyotik tedavisi, kanal tedavi içerisinde tekrarlayan enfeksiyonların önüne geçmek için verilir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi genellikle bir ya da iki seans içerisinde tamamlanır. Her bir seans, dişin durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 30-60 dakika sürer. Pulpa içerisindeki sinirlerin çıkarılması, dişin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi zaman alan işlemlerdir. İşlem öncesindeki hazırlık ve anestezi süreçleri de tedavi süresini artırır. Kanal tedavisi yaptıracak hasta, ortalama 90 dakikasını tedavi koltuğunda geçirmeye hazır olmalıdır. Birden fazla dişin pulpasının etkilendiği kompleks kanal tedavilerinin daha uzun sürebileceği unutulmamalıdır.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Hastalarda kanal tedavisinin oldukça ağrılı bir işlem olduğuna dair bir endişe vardır. Ancak deneyimli bir diş hekiminin uygulayacağı kanal tedavisi nispeten daha hafif bir ağrı hissine yol açar. Tedavi öncesinde ve sırasında hissedilen ağrının kaynağı pulpadaki enfeksiyondur. Kanal tedavisi ağrının giderilmesine yardımcı olur.

İşlem öncesinde diş hekimi, tedavinin uygulanacağı bölgeye lokal anestezi uygular. Böylece ağrı hissi azaltılır.

Kanal tedavisi sonrası, işlem bölgesinde hassasiyet hissedilmesi normaldir. Bu bölgede birkaç gün süren ağrı da görülebilir. Bu süreçte ağrının giderilmesi için analjezik (ağrı kesici) ilaçların kullanılması faydalı olur.

Diş hekimi, işlem sırasında ve sonrasında enfeksiyon oluşumunu engellemek adına antibiyotik reçete edebilir.

Kanal Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Kanal tedavisi, dişi kurtarma amacıyla uygulanan bir işlemdir. Ancak işlem sırasındaki bazı durumlar istenmeyen sonuçlara neden olabilir. İşlem sırasında dişin mine tabakasının zarar görmesi, diş kaybıyla sonuçlanabilir. Enfekte olmuş pulpanın tam olarak çıkarılamaması ya da antibiyotiklerin etkili olmaması gibi durumlar, dişte apse oluşumuna yol açabilir. Kanal tedavisi kararı; hasta ve diş hekimi tarafından, tedavinin avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak verilmelidir.

Pulpa Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Enfeksiyon gelişimini engellemek için:

●     Dişlerin günde en az iki kez fırçalanması

●     Fırçalamada Signal Çürüklere Karşı Diş Macunu gibi flor içeren diş macunlarının kullanılması

●     Signal Ultra Reach Diş Fırçası gibi ulaşılması zor yerlere rahatlıkla ulaşabilen diş fırçalarının kullanılması

●     Diş fırçalarının düzenli aralıklarla değiştirilmesi

●     Düzenli aralıklarla diş kontrollerinin yaptırılması

●     Aşırı şekerli gıdalardan uzak durulması ve sağlıklı beslenilmesi tavsiye edilir.

Ağız ve diş sağlığını korumada uzun yılların tecrübesiyle etkili ağız bakım ürünlerine imza atan Signal istenmeyen diş problemlerinden kurtulmanızda size destek olabilir.