Skip to content
20'lik Diş

Kanal Tedavisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi, pulpanın kendini onaramayacak ölçüde hasar görmesi durumunda dişin kaybedilmesini önlemek için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş sağlığını korumak için etkili bir ağız ve diş bakımı rutini oluşturulması büyük önem taşır. Söz konusu rutin düzenli şekilde uygulanmadığı takdirde, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları meydana gelebilir. Kanal tedavisi, günümüzde diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan ve endodonti olarak da adlandırılan bir tedavidir. Ancak uygulama açısından diş dolgularına kıyasla birçok farklılık barındırır. Peki, kanal tedavisi nasıl ve hangi durumlarda yapılır? Kanal tedavisi yapılan diş neden ağrır? Tedavi ne kadar sürer? Siz de bu tip soruların yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız gelin, kanal tedavisi hakkında sıkça sorulan sorulara beraberce göz atalım.

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin damar ve sinirlerden oluşan ve yumuşak bir tabakadan meydana gelen iç bölümü, başka bir deyişle diş özü, pulpa olarak adlandırılır. Kanal tedavisi, pulpa tabakasının kendini onaramayacak ölçüde hasar görmesi halinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çünkü kırık dişlerde ya da pulpaya kalıcı hasar verebilecek ölçüde derin çürüklerde oluşan bakteriler, bu tabakanın enfekte olmasına yol açar. İltihaplanan pulpa tabakası çıkarılmadığı zaman diş ve diş çevresindeki dokular da enfekte olur. Bu durumda dişin çekilmesi gerekir.

Kanal tedavisinde öncelikle dişteki çürük, daha sonra iltihaplanan pulpa çıkarılarak diş kökünde yer alan kanallarda biriken doku ve sinir artıkları temizlenir. Kök ucuna dek genişletilen kanallar, çeşitli solüsyonlar kullanılarak dezenfekte edilir. İyileşme görüldüğünden emin olunduğunda, kök kanalları özel dolgu maddeleriyle yeniden doldurulur ve dişe dolgu yapılarak tedavi sonlandırılır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinin ne kadar süreceği, kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Seansların sayısı ve uzunluğu, dişte oluşan hasarın boyutuna bağlıdır. Diş hekiminiz, kök kanallarınızın şeklini görmek ve çene kemiğinizde herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını tespit etmek için röntgen çekmek isteyebilir.

Dişteki hasarın boyutuna göre, yalnızca tek seansta kök kanallar temizlenerek yeniden doldurulabilir. Ancak hasar ciddi ölçüdeyse kanal tedaviniz 2 ya da 3 seans sürebilir. Çoğul seanslar uygulanması halinde, diş her seans sonunda geçici dolguyla kapatılır. Böylelikle yaşam standardınızda herhangi bir değişiklik olmadan bir sonraki seansı bekleyebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

●     Diş çürüklerinin sinirlere kadar ilerlemiş olması halinde,

●     Dişin sinirini de kapsayan travmalar veya kırıklar nedeniyle,

●     Dişin aşırı kuvvete maruz kalması sonucu canlılığını kaybetmesi halinde,

●     İleri derecede aşınan dişlerde oluşan hassasiyet sebebiyle,

●     İlerlemiş diş eti hastalıklarının tedavisinde,

●     Yüksek yapılan protez ve dolgular nedeniyle kanal tedavisi uygulanabilir.

Bir Dişe Kanal Tedavisi Yapılması Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Dişinizin kanal tedavisine ihtiyaç duyduğunu ancak bir diş hekimi tespit edebilir. Klinik muayene sonucunda elde edilen tespitler ve röntgen sonuçları, dişte oluşan çürüğün yarattığı hasar konusunda net veriler ortaya koyar. Ancak aşağıda listelenen belirtilerin bir ya da birkaçını gözlemliyorsanız dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Böyle bir durumda, vakit kaybetmeden diş hekiminizden randevu almanız büyük önem taşır.

●     Özellikle geceleri artan ve gün boyu devam eden, herhangi bir uyaranı olmayan şiddetli ağrı

●     Yemek yerken ağrı

●     Apse nedeniyle yüzünüzde şişlik oluşması

●     Dişinizde çok sıcak ya da soğuk besinlere ve içeceklere karşı hassasiyet oluşması

●     Dişinizin, sinirlerin ölmesi nedeniyle renk değiştirmesi ve canlılığını yitirmesi

Yukarıda bahsi geçen belirtiler, kanal tedavisi gerektiren dişlerde sıklıkla rastlanan semptomlardır. Ancak bazı durumlarda dişlerde, hiçbir belirti görülmeden de derin çürükler oluşabilir. Bu nedenle ağız ve diş bakımınıza özen göstermeniz, diş hekiminizi düzenli olarak rutin kontroller için ziyaret etmeniz büyük önem taşır.

Doğru diş fırçası ve diş macunu seçimiyle, dişlerinizde çürük oluşumunu önleyebilir ve diş eti hassasiyetlerinizi giderebilirsiniz. Signal Ultra Reach Diş Fırçası ve Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçası’nın özel tasarlanan ince boynu ve kompakt fırça başlığı sayesinde erişilmesi ve temizlenmesi güç dişlerinize ulaşabilir, etkili diş temizliği yapabilirsiniz. Hassas dişlere ve diş etlerine sahipseniz ekstra yumuşak ve yuvarlatılmış başlığı ile Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçası’nı tercih edebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Acıtır mı?

Kanal tedavisinin dayanılması güç ve ağrılı bir işlem olduğuna dair yaygın kanı yanlıştır. Zira kanal tedavisi, hastaya anestezi uygulanması sonrasında yapılan bir işlemdir. Her insanın ağrı eşiği ve dişindeki hasar boyutu bir diğerinden farklı olabileceği için kanal tedavisini tümüyle acılı ya da acısız bir işlem olarak nitelendirmek doğru değildir. Ancak prosedür sırasında acı ya da hassasiyet hissederseniz, bunun nedeni kanal tedavisinde uygulanan yöntem ve işlemler değil, dişinizdeki iltihaptır. Kanal tedavisi öncesinde diş hekiminiz size lokal anestezi uygulayacağı için şiddetli ağrı ya da hassasiyet hissetmezsiniz.

Kanal tedavisi seansları arasında ya da tedavi sonrasında dişinizdeki enfeksiyonun boyutuna bağlı olarak birkaç gün boyunca hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu his geçici olduğu gibi diş hekiminizin tavsiye edeceği ağrı kesici ilaçlar sayesinde kontrol de edilebilir. Kanal tedavisi gören hastaların büyük çoğunluğu, tedaviyi takip eden ilk günde normal hayatlarına sorunsuz şekilde geri döner.

Kanal Tedavisi Sonrası Yemek Yenir mi?

Tek seans süren kanal tedavisinde diş kalıcı dolguyla kapatılır. Çoklu seanslarda ise dişe geçici dolgu uygulanır. Tedavi sonrasında anestezi nedeniyle ağzınızda oluşan uyuşukluk tamamen geçene kadar yemek yemeniz sakıncalıdır. Böyle bir durumda yanlışlıkla dudağınızı ısırabilir ya da diş etlerinize hasar verebilirsiniz. Diş hekiminiz, tedavi sonrasında kaç saat boyunca yemek yememeniz gerektiğine dair sizi bilgilendirecektir. Yaklaşık 2 - 3 saat sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu nedenle seans sonrasında yemek yemekte herhangi bir problem yaşamazsınız.

Dişinizdeki enfeksiyon ve hasar boyutuna bağlı olarak birkaç gün boyunca hassasiyet hissedebilirsiniz. Dişinizin durumuna göre diş hekiminiz sizi bilgilendirir ve gerek gördüğü takdirde çok soğuk, sıcak ve sert besinleri tüketmekten bir süreliğine kaçınmanızı tavsiye edebilir. Bu sayede dişinizde hassasiyet ya da ağrı hissetmeden yemek yiyebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür mü?

Ağız hijyeni kurallarına uygun bir ağız ve diş bakımı uygulanmadığı takdirde, dişlerde biriken bakteri plağı çürüklere neden olur. Kanal tedavisi uygulanan dişin iki yanında yer alan dişlerin çürümesi ya da yeterli ölçüde hijyen ve bakım koşullarının sağlanmaması halinde, kanal tedavisi yapılan diş çürüyebilir. Kanal tedavisi uygulanan diş canlı olmadığı için çürük oluşumu, ağrı ya da soğuk - sıcak hassasiyeti gibi belirtiler ortaya çıkmaz.

Kanal Tedavisi Olan Diş Neden Ağrır?

Doğru şekilde ve steril koşullarda uygulanan kanal tedavilerinde başarı oranı %90 - 95 arasında değişiklik gösterir. Ancak tedavi esnasında sinir dokuları tamamen temizlenmediğinde ya da dolgunun başarılı yapılmaması halinde kanal içerisine mikroorganizmalar sızabilir ve kanal tedavisi başarısız olabilir. Böyle bir durumda dişte ağrı, hassasiyet ve apse oluşabilir.

Kanal tedavisine ihtiyaç duymamak veya kanal tedavisi uygulanan dişlerinizi korumak için ağız ve diş bakımınıza önem göstermelisiniz. Signal imzalı diş fırçası ve diş macunu seçenekleri arasından size en uygun ürünleri kolaylıkla bulabilir, size özel bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Böylelikle diş problemlerinden uzak bir yaşam sürebilir, dişlerinize iyi bakabilirsiniz.