Skip to content
20'lik Diş

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte diş ağrısına neden olabilecek etkenleri ve bu ağrıyla karşılaşmamak için alabileceğiniz önlemleri biliyor musunuz?

Hamilelik, kadınlar için en özel dönemlerden birisidir. 9 aylık bu mucize süreçte anne adayları sağlıklarına mümkün olduğunca dikkat eder. Beklenmedik bir diş ağrısında yapabileceğiniz en doğru şey bir uzmana danışmak olmakla beraber, bazı bilgileri aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Hamileyken Diş Neden Ağrır?

Hamilelikte diş ağrısı yaşamak sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun, gebelikte yaşanan vücuttaki büyük değişikliklerden kaynaklanır.

●     Gebelikte artan östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle güne bulantı ile başlamanız olasıdır. Bu bulantı ve kusmalar sonrasında dişleriniz hassaslaşıp plak oluşumu hızlanabilir. Yapılan araştırmalar gebelik dönemindeki her 4 kadından 3’ünün plak oluşumu nedeniyle dişlerinin iltihaplanıp kanadığını göstermiştir.

●     Hamilelik döneminde yaşanan diş eti iltihaplanmalarının akabinde periodontal hastalıkların oluşma riski bulunur. Bu hastalık diş dökülmesine dahi neden olabilecek önemli bir enfeksiyondur.

●     Gebelikte diş ağrısı nedenlerinden birisi de diş etlerinde oluşabilecek gebelik tümörleridir. İyi huylu olan bu tümörler genellikle hamileliğin ikinci trimesterinde oluşur ve diş ağrısıyla birlikte yemek yeme zorluklarına da neden olabilir.

●     Gebelik döneminde oluşan tatlı istekleriyle beraber karbonhidrat ve şeker açısından zengin besinler tükettiğinizde diş çürüğü riski artar.

●     Gebelik döneminde yaşanan en büyük sıkıntılardan olan reflü, yalnızca midenizin yanmasına değil diş minesinin zayıflayarak dişlerinizin hassaslaşmasına da neden olabilir.

Hamilelikte Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte diş ağrısı yaşıyorsanız, öncelikle zaman kaybetmeden diş hekiminize danışmanızda fayda vardır. Hekiminize mutlaka hamile olduğunuzu belirtmeli ve uyarılarına göre hareket etmelisiniz. Ancak kendinizin dikkat etmesinde fayda olan bazı önemli noktalar da mevcuttur.

●     Çürük ağrıları için diş temizliğinize dikkat etmeniz şarttır. Signal Nature Elements Clove Sensitive gibi anti plak etkisi bulunan ürünler kullanarak günde 3 defa dişlerinizi fırçalamanızda fayda vardır.

●     Hangi yiyeceklerin diş ağrınızı artırdığını tespit ederek bu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durabilirsiniz.

●     Sıcak ve soğuk içecekler içmemeye özen gösterebilirsiniz.

●     Ağzınızı tuzlu su ile çalkalayarak iltihaplı bölgenin kısa süreliğine de olsa rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

●     Yanağınızın dış bölümüne yapacağınız buz uygulaması sayesinde, ağrının uyuşmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılabilir mi?

Diş dolgularının mümkün olduğunca hamilelik planlaması öncesinde tamamlanması tavsiye edilir. Ancak yapılmamışsa ve hamilelik döneminde ağrı veriyorsa hekiminizle birlikte karar vermeniz gereklidir.

Eğer gebelikte diş dolgusu yaptırmanız gerekiyorsa cıva içermeyen dolgular kullanılması önemlidir. Ayrıca tıbbi olarak bir mecburiyet bulunmuyorsa var olan dolgularınızın çıkarılması tavsiye edilmez.

Hamilelikte Diş Çekilir mi?

Hamilelikte diş çekimi tavsiye edilmeyen bir uygulama olmakla beraber diş çürümesi nedeniyle oluşabilecek enfeksiyonlar, operasyondan daha riskli olabilir. Bu noktada diş hekiminin görüşü oldukça önemlidir.

Eğer diş çekimi öncesinde röntgen çekilmesi geliyorsa daha az radyasyon almanız için çeşitli önlemler alınabilir. Ayrıca mümkünse çekim için hamileliğinizin ikinci 3 aylık dönemini beklemenizde fayda vardır.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelik sürecinde yaşayabileceğiniz diş ağrılarını en aza indirmek için ağız ve diş bakımınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Özellikle hamilelik nedeniyle oluşan kusmalardan sonra ağzınızda oluşan asidin dişlerinize zarar verebileceğini unutmamalı ve kusma sonrasında dişlerinizi çalkalayıp fırçalamalısınız. Ayrıca bu süreçte karbonhidrat ihtiyacınızı mümkün olduğunca çiğ sebze ve meyvelerden karşılamaya özen gösterip basit karbonhidratlardan uzak durmanızda fayda vardır.

Keyifli bir hamilelik dönemi geçirirken etkili bir ağız temizliği yapabilmek için Signal diş macunu ve diş fırçaları arasından seçim yapabilirsiniz.