Skip to content
20'lik Diş

Gülüş Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı sayesinde dilediğiniz gülümsemeye ulaşabilmeniz artık daha kolay!

Özgüvensiz hissetmenizin önemli bir nedeni, kendi gülüşünüzden memnun olmamanız olabilir. Gülüş tasarımı uygulamaları; orantısızlıkların, diş ve diş etinin istenmeyen görünümlerinin düzenlenmesine imkân tanıyarak size daha estetik bir gülüş kazandırabilir. Güzellik algısı; kişilere, kültürlere ve döneme göre değişkenlik gösterse de yüz hatlarınızı belirleyen parametrelere uygun bir gülüş tasarımı ile estetik görünümünüzü değişen koşullardan bağımsız olarak destekleyebilmeniz mümkündür.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı; diş hekimliği alanında çeşitli teknolojilerden yararlanılarak hastanın gülüşünde rol oynayan diş, dudak ve diş eti elemanların size özel olarak uyumlandırılmasıdır. Bu sayede diş hekimi; yüzünüz, dudaklarınız, dişleriniz ve diş etleriniz arasındaki ilişkileri analiz edebilir. Sağlığınızı, alışkanlıklarınızı, karakterinizi ve beklentilerinizi de değerlendirerek size uygun özel bir tasarım oluşturabilir.

Gülüş Tasarımı Tedavileri Nelerdir?

Estetik gülüş tasarımı, genellikle birden çok tedavi yönteminin bir arada uygulandığı bir süreçtir. Bu yöntemler, estetik gereksinimlerinize göre belirlenir. Ağız içerisindeki dokuların sağlıklı olması durumunda gülüş tasarımı sürecine geçilir. Bu süreçte, tedavi gereksinimlerinize uygun olarak tercih edilebilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

●     Gülüş esnasında diş eti görünüm miktarının belirlenmesi amacıyla gingivoplasti (diş etinin düzenlenmesi) işlemleri

●     Dişlerin renk tonunda değişim sağlamak için diş beyazlatma yöntemleri

●     Renk tonu ile birlikte dişlerin boyut ve şekil özelliklerinde de değişim oluşturmak amacıyla çeşitli estetik materyaller ile yapılan lamine ya da kaplama uygulamaları

●     Diş eksikliklerine bağlı olarak meydana gelen boşlukların tedavi edilmesi için implant, estetik köprü ya da hareketli protez uygulamaları

●     Dişlerin birbirleri ile ilişkilerinin düzenlenmesi için ortodontik tedaviler

Gülüş Estetiği Sağlanmasında Dijital Tasarımların Avantajları Nelerdir?

1- Alınan kayıtların arşivlenmesi ve dijital programlar aracılığı ile yapılan estetik değerlendirme; tüm unsurların tekrar değerlendirilmesine fırsat vererek beklentinize uygun tasarımı oluşturulabilmesine fırsat tanır.

2- Tedavi sonucu hakkında daha somut bir bilgi edinebilmeniz için planlanan tedavinin size çeşitli yöntemlerle sunulabilmesini sağlar.

3- Tedavinin daha kısa sürede, ideal bir şekilde yapabilmesine yardımcı olur.

4- Tedavinin her aşamasında, sizin ve hekiminizin sonuçları değerlendirilmesine izin vererek tedavinin gerekli durumlarda düzenlenebilmesine fırsat tanır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Bu Süreçte Nelere Dikkat Edilir?

Başvurduğunuz ilk muayenede, gülüş tasarımı yapılmasına karar verilmesi durumunda üç boyutlu ağız içi ölçünüz alınır. Tasarımın yüzünüzdeki çeşitli parametrelere uyum sağlayacak şekilde hazırlanabilmesi için ise uygun açılardan yüz profiliniz fotoğraflanır. Çeşitli tasarım örnekleri size sunularak ideal tasarım özelliklerine sizin beklentileriniz doğrultusunda karar verilir. Size özel tasarım oluşturulduğunda ise bu ayrıntılı tasarım size tekrar sunulur.

Bir sonraki muayenenizde uygun koşulların sağlanabilmesi durumunda tasarımın ağız içerisinde provası yapılır. Prova başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra diş ve diş etlerinde gerekli olan tedavi işlemleri yapılır. Protezlere yer sağlanması amacıyla dişlerinizde düzenleme yapılmışsa estetik ve fonksiyonel özellikleri korumak amacıyla aynı seans içerisinde uygulama yapılan dişlerinize geçici protezleri uygulanır.

Son muayene seansında hazırlanan kalıcı protezlerin uyumlarının kontrol edilir. Kalıcı protezler, ağız içi dokuları ile uyum içinde olduğu zaman özel porselen yapıştırıcıları ile dişlerinize yapıştırılarak tedavi sonuçlandırılır.

Tedavi sonrasında rutin ağız hijyenin sağlanması tedavinin bakımını sağlamak için yeterlidir. İdeal bir ağız hijyeninin sağlanabilmesi için ise Signal, dişlerinizin yapısına ve beklentilerinize uygun olarak bir çok diş macunu ve diş fırçası seçeneği sunar. Siz de kendiniz için size uygun Signal diş fırçası ve diş macunu seçenekleri ile gülüş tasarımı tedavinizin bakımını kolaylıkla destekleyebilir ve kazandığınız bu güzel gülüşü daha uzun bir süre koruyabilirsiniz.