Skip to content
20'lik Diş

Geçmeyen Ağız Yarası Nedenleri

Günümüzde kişilerde sık görülen sağlık problemlerinden biri olan ağız içi yaraların sık tekrarlaması hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Yapılan araştırmalarda, toplumda sık görülen sağlık sorunlarının başında ağız içi problemlerin geldiğini gösterir. Özellikle ağızda çıkan yaralar ve aft problemleri kişilerin günlük hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Bazı hastalarda ağız içi yaralar ve aftlar sık tekrar edebilir veya uzun süre geçmeden sebat edebilir. Bu bağlamda, bu problemin çözülmesi için geçmeyen ağız içi yaraları hakkında bilinçlenmek oldukça önemlidir.

Tekrarlayan Ağız Yaraları Nedir?

Ağız içi yaralar, ağız ülserleri veya oral aft; ağız dokularının herhangi bir bölgesinde, beyaz veya sarı renkli, ağrılı, çevresi kızarık ve hafif ödemli olarak açık, ülser tipi yaralardır. Genellikle tek bir lezyon gelişse de; çeşitli sağlık koşullarında birden fazla bulunabilir. Bulaşıcı özellik göstermeyen aftöz yaralar 7 ila 10 gün içinde belirtilerini kaybederek, üç hafta içinde kendiliğinden geçer.

Bununla birlikte kimi durumlarda ağız yaraları bu süre zarfında ortadan kaybolmaz veya iyileşmesinin ardından tekrarlayabilir. Böyle durumlarda basit aft yaralarının dışında, çeşitli sağlık problemlerinden şüphelenilmesi gerekir.

Geçmeyen Ağız Yarası Neden Olur?

Geçmeyen aft yaraları sıklıkla çeşitli risk faktörlerinin varlığında ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan, hastalarda aşağıdaki sağlık durumları söz konusuysa, ağızda geçmeyen yara problemi meydana gelebilir:

●     Genetik: Özellikle birinci derece aile yakınlarında benzer sorunlar yaşayan kişilerde genetik olarak yatkınlık olduğundan, ağız yarası gelişme ihtimali yüksektir.

●     Stres: Günlük hayatta yoğun duygusal strese maruz kalan kişilerde ağız yaraları daha sık tekrarlanır. Yine yetersiz uyku durumunda da aft gelişimi kolaylaşır.

●     Kötü ağız hijyeni: Diş ve ağız içi dokuların temizliğinde yetersiz kalan kişilerde ağız yaraları sıklıkla gelişme eğilimindedir.

●     Yetersiz beslenme: Genellikle folik asit, B12 vitamini, demir gibi vitamin ve minerallerin yetersiz alındığı beslenme alışkanlıklarında geçmeyen ağız yaraları ortaya çıkabilir.

●     Bağışıklık sistemi problemleri: Bazı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavileri, AIDS hastalığı veya çeşitli sağlık sorunlarına bağlı bağışıklık yetersizliği durumlarında ağızda kolaylıkla ve çok sayıda aft çıkabilir.

●     İltihaplı bağırsak hastalıkları: Crohn hastalığı gibi bazı özel iltihaplı sindirim sistemi hastalıklarının seyrinde sık tekrarlayan ağız yaraları görülebilir.

●     Dermatolojik rahatsızlıklar: Pemfigus gibi cilt ve mukozada doku kaybının görüldüğü dermatolojik hastalıklarda ağız yaraları gelişebilir.

●     Bazı tedavi yöntemlerinin yan etkileri: Kemoterapi veya radyoterapi gibi sindirim sistemine ait dokularda dökülmelere neden olan tedavi yöntemlerinde ağız yaraları sıklıkla meydana gelebilir.

Tekrarlayan Ağız içi Yaralar Hangi Belirtilere Yol Açar?

Aftöz yaralarda genellikle aşağıdaki klinik belirtiler hastalarda ortaya çıkar:

●     Ağız içinde herhangi bir bölgede (yanak, diş eti, ağız tabanı, dil, damak veya dudak arkası) beyaz veya sarı renkli, ülsere lezyon

●     Lezyon etrafındaki dokularda kızarıklık, şişlik ve iltihabi reaksiyon

●     Lezyonun ağrılı olması veya hassasiyet göstermesi

Ağız içinde uyuşukluk hissi

●     Boyun ve çene altındaki lenf bezelerinde şişlik

●     Ateş

●     Halsizlik – yorgunluk

Tekrarlayan Ağız Yaralarının Tedavisinde Neler Yapılır?

Ağız yaralarının kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte, genellikle kendiliğinden geçtiği için lezyonun bulunduğu süre zarfında hastanın şikayetlerinin giderilmesi hedeflenir. Bununla birlikte, sık tekrarlayan ağız içi yaralarında uzman bir hekimin değerlendirmesine başvurularak, altta yatan olası bir sağlık sorununun teşhis edilmesine çalışılmalıdır. Bu doğrultuda, tekrarlayan ağız yaralarının asıl tedavisi altta yatan sorunun tedavisidir.

Yine, ağız yaralarının semptomatik tedavisinde ağrı kesici içerikli ağız sprey solüsyonları, antiseptik ağız gargara solüsyonları, ağrı kesici ilaç tedavisi reçete edilebilir. Signal kalitesiyle üretilen Signal White Now ağız bakım suyu, ağız içindeki mikroorganizmaların giderilmesine yardımcı olurken, ağız yaralarının iyileşmesini kolaylaştırır.

Hastalara yaranın tahrişine yol açabilecek baharatlı gıda ve gazlı içeceklerin kullanılmaması tavsiye edilir. Sigara ve alkol tüketimine son verilmelidir. Ağız hijyenine dikkat edilmeli; ancak ülsere yaraya diş macunu ve diş fırçasının temas etmemesine çalışılmalıdır. Ağız hijyenini sağlarken ağız yaralarının tahrişini önlemek adına, hassasiyetin giderilmesine yardımcı karanfil yaprağı ve ardıç yağları içeren Signal Nature Elements Clove Sensitive diş macunu kullanımı faydalı olacaktır.

Eğer sizin de tekrarlayan ağız yarası şikayetiniz varsa, uzman bir hekim tarafından değerlendirilmek üzere size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.