Skip to content
20'lik Diş

Endodonti Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş uzmanlığı alanlarından biri olan endodonti ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Endodonti, dişin iç kısmını inceleyen ve diş ağrısının araştırılmasını ve tedavi edilmesini konu edinen bir diş uzmanlığıdır. Endodonti uzmanları; kanal tedavisi, diş cerrahisi gibi alanlarda yetkindir.

Endodonti Nedir?

Endodonti, Yunanca iç anlamındaki “endo” ve diş anlamındaki “odons” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Endodonti, dişin en iç kısmında yer alan pulpa (diş özü) ile ilgili rahatsızlıkları inceler. Endodonti uzmanı diş hekimleri, pulpa hastalıkları tedavisinde uzmanlaşmıştır.

Pulpa, dişin en iç kısmında kanal şeklinde uzanan ve barındırdığı damarlar ile dişin beslenmesini sağlayan yapıdır. Ayrıca kanalın içerisindeki sinirler; sıcak, soğuk ve ağrı duyularının algılanmasından sorumludur.

Endodonti Diş Tedavisi Nedir?

Endodontist, başta kanal tedavisi olmak üzere; travmatik diş yaralanmalarını, pulpayı ilgilendiren diş cerrahilerini de içeren uzmanlık bilgisine sahiptir.

Endodonti uzmanlarının temel tedavi yaklaşımı dişin korunmasına yöneliktir. Mümkün olduğu sürece orijinal dişin tedavi edilmesini ve hastanın bu dişi kullanmaya devam etmesini sağlarlar. Ancak dişin kurtarılma şansının olmadığı durumda farklı tedavi yöntemlerine geçiş yapılır.

Endodonti Kanal Tedavisi Nasıl yapılır?

Endodonti tedavisi denilince akla ilk olarak kanal tedavisi gelir. Endodonti uzmanlarının en sık uygulamasını yaptığı tedavi, kanal tedavisidir. Bu nedenle halk arasında, kanal tedavisi ve endodonti tedavisi eş anlamlı olarak kullanılır.

Kanal tedavisi, dişin en iç kısmında yer alan pulpanın enfeksiyon kaptığı ve iltihaplandığı zamanlarda uygulanır. Pulpada zedelenmeye, yaralanmaya neden olan durumların tedavisinde de kanal tedavisi uygun bir seçenek olabilir.

Kanal tedavisine başlamadan önce hastanın diş filmleri (X-Ray) çekilerek pulpadaki hasarın sınırları belirlenir. İşlem, hasarın genişliği göz önünde bulundurularak yapılır. Kanal tedavisi aşamaları şu şekilde sıralanır:

1.   Anestezi

Kanal tedavisi sırasında, içerisinde sinirler bulunduran pulpa ile işlem yapılır. Pulpa halihazırda iltihaplı ve zedelenmiştir. Dolayısıyla işlem sırasında şiddetli ağrı hissedilebilir. Bu durumun önüne geçmek için işlem öncesinde, operasyon yapılacak dişin yakınındaki diş etlerine anestezik madde enjeksiyonu yapılır. Enjeksiyon sırasında kısa süreli keskin bir acı hissedilebilir ancak bu his hemen ortadan kaybolur. Hasta işlem boyunca uyanık olsa da lokal anestezi sayesinde ağrı hissetmez.

2.   Pulpanın Çıkarılması

Lokal anestezik madde etkisini gösterdikten sonra diş üzerinde küçük bir delik açılır. Daha sonra diş içerisindeki iltihaplı pulpa, özel aletlerle delik içerisinden dikkatlice çıkarılır.

3.   Antibiyotik

Pulpa çıkarıldıktan sonra ilgili bölgeye topikal antibiyotikler sürülür. Böylece pulpa yakınlarındaki yapılarda olası bir enfeksiyon yok edilir. Pulpanın yer aldığı boşluk, iyice temizlendikten ve dezenfekte edildikten sonra özel maddeler ile doldurulur.

4.   Doldurma

İşlem, pulpanın çıkarılması için diş üzerinde açılan küçük deliğin geçici olarak kapatılması ile son bulur. Bu bölgenin kapatılması, diş içerisindeki yapıların tükürükten ve tüketilen besinlerden korunması açısından önemlidir.

Kanal tedavisi süresi, etkilenen diş sayısına ve dişin iltihaplanma durumuna göre değişkenlik gösterir. Basit bir kanal tedavisi işlemi 30-60 dakika sürer. Tedavinin tamamlanması için bir ya da iki diş hekimi randevusu genellikle yeterli olur.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

●     Kanal tedavisi sonrası, lokal anestezik ilacın etkisi geçtikten sonra diş ve diş etlerinde ağrı hissedilebilir. Bu ağrı genellikle birkaç gün içerisinde geçer. Eğer bu süreç içerisinde hastanın ağrısı şiddetli ise basit ağrı kesiciler kullanılabilir.

●     Diş geçici olarak doldurulduğundan kalıcı dolgu yapılana kadar tedavi görmüş diş ile çiğneme, ısırma gibi işlemler yapılmamalıdır.

●     Kanal tedavisinden birkaç gün sonra diş kontrolüne gidilmelidir. Kontrolde diş filmi çekilerek diş içerisinde iltihaplı ve hasarlı bölgenin kalıp kalmadığına bakılır. Ayrıca geçici olarak doldurulan bölgenin kalıcı dolgusu yapılır.

●     Kanal tedavisi sonrasında tekrar diş ve diş eti problemlerinin yaşanmaması için ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Dişler günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalamada Signal Ultra Reach Sensitive gibi yumuşak fırçalar tercih edilmelidir.

●     Diş ağrısına ve sonrasında diş kaybına yol açabilecek problemlerden kurtulmak için ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir. Ağız bakımının öncü markası Signal, farklı ihtiyaçlara yönelik pek çok ürünü kullanıcılarına sunar. İstek ve ihtiyaçlarınıza en uygun ağız ve diş bakım ürününe Signal kalitesiyle sahip olabilirsiniz.