Skip to content
20'lik Diş

Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Dudak kanseri, ağız bölgesinde meydana gelen önemli bir kötü huylu hastalıktır. Bu rahatsızlık ile ilgili bilgi sahibi olmak erken tanı ve başarılı tedavi için çok önemlidir.

Ağız boşluğu ve çevresinde en sık tespit edilen kanser türlerinden biri olan dudak kanseri, bu bölgelerdeki kontrolsüz hücre çoğalması nedeniyle meydana gelen tümör oluşumlarıdır. Derinin üst tabakasındaki skuamöz (yassı) hücrelerden kaynaklanan bu oral kavite kanseri türü, dudaklar dışında ağız, dil, yanaklar, sinüs boşlukları, boğaz ve damaklarda da ortaya çıkabilir.

Dudak Kanseri Nedir?

Dudak kanseri, oral kavite tümörleri içerisinde yer alan ve de nova (sonradan meydana gelen) ya da eritroplaki veya lökoplaki gibi lezyonların zemininde gelişen önemli bir kanser türüdür. Tütün ve alkol gibi kronik kullanımlar sonucu bu kanser türüne yatkınlıkta bir artış meydana gelebilir.

Dudak kanseri baş ve boyun bölgesinin etkilendiği en sık kötü huylu (malign) tümörler arasında yer alır. Bu oluşumlar cilt kanserleri gibi bir seyir izlerler. Genel olarak Avrupa için bu kanserin görülme sıklığı 100000 kişide 12’dir. Dudak kanserleri %90 oranında üst dudak bölgesinde tespit edilir.

Dudak Kanseri Neden Olur?

Dudak kanseri oluşumunda alkol ve tütün kullanımının yanında güneş ışınlarına aşırı maruz kalma ve bronzlaşma amacıyla güneş altında uzun süre durmak gibi nedenler de etkili olabilir. Erken dönemde tanı alması ile tedavide yüksek başarı şansı bulunan bu kanser türü genellikle diş hekimlerinin rutin muayeneleri esnasında tespit edilir.

●     Güneşe Maruziyet

Dudak kanseri gelişimindeki önemli risk faktörlerinden olan uzamış güneş ışını maruziyeti özellikle açık alanda çalışan işçiler için dikkatli olunması gereken bir durumdur. Her yıl yaklaşık olarak 40000 kişi bu hastalık tanısını alır.

●     Kişisel Özellikler

Erkek cinsiyet, açık ten rengi, siğil gelişiminden sorumlu HPV virüsü ile enfekte olmak ve 40 yaş üstü yaş grubunda yer almak, dudak kanseri gelişimi ile ilişkili diğer risk faktörleri arasında yer alır.

●     Alkol ve Tütün Kullanımı

Ağız içi ve çevresi ile ilgili kanserlerde en temel risk faktörü tütün kullanımıdır. Tütün dışında düzenli alkol tüketen kişilerde dudak kanseri için belirgin bir risk artışı söz konusudur.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanseri ciddi bir belirti vermeden (asemptomatik) meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır. Asemptomatik hastaların tanısı genellikle dikkatli diş hekimleri tarafından gerçekleştirilir.

Semptomatik seyirli dudak kanserlerinde ise birçok belirti ve bulgu ortaya çıkabilir:

●     Dudak veya ağız bölgesinde ciltten kabarık, ağrılı bir yara oluşması ve oluşan yaranın zaman içerisinde gerileme göstermemesi

●     Dudak üzerinde kırmızı veya beyaz yama şeklinde plak oluşması

●     Dudaklarda ağrı ya da kanama meydana gelmesi

●     Çenede ödem nedeniyle şişlik oluşması

Bu belirti ve bulgulara sahip bireylerin geçmiş tıbbi öyküsü, zararlı alışkanlıkları, geçirdiği hastalıklar, aile öyküsü ya da kullandığı ilaçlar hekim tarafından sorgulanır. Dudak kanserinden şüphelenilmesi halinde hekim tarafından gerçekleştirilen biyopsi işlemi, lezyonunun patolojik olarak incelenmesine imkan sağlar ve dudak kanseri tanısını bu şekilde gerçekleştirilebilir.

Biyopsi işlemi dışında hastanın kanının biyokimyasal analizleri, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme gibi radyolojik tetkiklere de başvurulabilir.

Dudak Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Dudak kanserinin tedavisine, lezyonunun boyutu ve türü göz önünde bulundurularak karar verilir. Radyasyon (ışın) tedavisi, kemoterapi ve cerrahi girişimler dudak kanseri tedavisi için başvurulabilecek temel yaklaşımları oluşturur.

Küçük lezyonlarda cerrahi uygulamalar ile lezyonun temizlenmesi sağlanabilir. Müdahale sonrasında yüz bölgesinde bir kısmı alınan dokunun kozmetik problemlere yol açmaması amacıyla gerekli durumlarda rekonstrüktif müdahale de gerçekleştirilir.

İlerlemiş kanserlerde cerrahi öncesinde radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları ile lezyonun küçültülmesi sağlanabilir. Bu işlemler aynı zamanda cerrahi sonrası dudak kanserinin tekrar ortaya çıkma riskinde de bir azalma sağlayabilir.

Siz de dudak kanseri şüphesi uyandıran belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurarak şikayetlerinizin altında yatan nedenin aydınlatılması ve uygun tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığın üstesinden nasıl gelinebileceğine dair uzman hekimlerden destek almayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileğiyle!