Skip to content
20'lik Diş

Diş Sızlamasına İyi Gelen Çözümler

Diş sızlamasının ortaya çıkmasındaki nedenler ve tedavi yöntemleri konusunda bilinçli olmak önemlidir.

Diş sızlaması; dişler ya da onların destek yapıları olan mukoza, diş eti, çene kemiği ya da diş çeperi kaynaklı olarak meydana gelebilir. Geçmeyen diş sızlaması genellikle diş kökünün iltihaplanması ile ilişkili olup bu durumun en sık karşılaşılan sebepleri arasında diş çürükleri yer alır.

Diş sızlamasına kesin çözüm için yapılması gereken uzman diş hekimlerine başvurmaktır. Diş hekimlerinin bilgisi ve önerisi dahilinde yapılacak bazı uygulamalar ile sadece belirli bir süreliğine rahatlama sağlanabilir.

Diş Sızlaması Nedir, Neden Olur?

Diş sızlaması, diş yapısı üzerinde hassasiyet ve ağrı hissi oluşmasıdır. Ağrılı hassasiyet özellikle sıcak ve soğuk içeceklerin tüketimi sonrasında belirginleşebilir. Bu durum ile sonuçlanan ağız içi problemlerin başında diş çürükleri gelir. Tanı almamış ve uygun tedavi uygulanmamış diş çürükleri zaman içerisinde diş apseleri ile sonuçlanabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Diş sızlamaları için çürükler dışında da birçok neden bulunur:

●     Çene travmaları

●     Sinüzitler

●     Dolgu düşmesi

●     Diş kökü apseleri ve diş enfeksiyonları

●     Diş araları ve üzerinde biriken organik ve inorganik maddelerin baskı oluşturması

●     Diş eti hastalıkları

●     Diş gıcırdatma

Diş Sızlamasını Ne Geçirir?

Diş sızlaması şikayeti bulunan kişiler bu problemlerinin çözümü için diş hekimleriyle görüşmelidir. Hastaların altta yatan probleme yönelik olarak tedavi olmaları gerekir. Hekimlerin önerileri dahilinde yapılacak bazı uygulamalar ile diş sızlaması şikayetinde azalma sağlanabilir.

●     Tuzlu Su Gargarası ve Soğuk Kompres

Tuzlu su ile gargara yapmak “Diş sızlamasına ne iyi gelir?” sorusuna cevap olarak verilebilecek en temel uygulamalar arasında yer alır. Aynı zamanda sızlama bölgesine lokal olarak uygulanan soğuk kompresler de sızlamanın dindirilmesinde etkili olabilir.

●     Sarımsak

Sarımsak antibiyotik etkilerinden binlerce yıldır yararlanılan bir bitkidir. Sarımsağın diş plağına neden olan zararlı bakterileri ortadan kaldırmasının yanında bölgesel ağrı kesici özelliğinin de olması diş sızlamasına karşı etkili olabilir. Biraz tuz ile dövülmüş sarımsağın sızlayan bölgeye sürülmesi ya da taze bir diş sarımsağın o bölgede çiğnenmesi ile bu bitkinin ağrı kesici etkisinden faydalanılabilir.

●     Karanfil

Diş sızlamasında fayda sağlayabilecek bir diğer bitki de karanfildir. Karanfil yağı, hem sızlamaya hem de iltihaplanmaya karşı etki gösterir. Karanfilde bulunan eugenol maddesi doğal bir antiseptiktir. Az miktarda karanfil yağının bir pamuğa sürülmesi ve bu pamuk parçasının diş sızlaması olan bölgeye uygulanması ile şikayetin giderilmesinde fayda sağlanabilir. Karanfil yağı ile zeytinyağının birlikte uygulanması önerilir.

●     Kekik

Antioksidan ve güçlü antibakteriyel etkileri ile diş sızlamasında etkili olabilecek bir diğer bitki kekiktir. Bu bitkinin yağının birkaç damlası ile bir miktar su bir pamuğa emdirilerek sızlayan bölgeye uygulanabilir.

Geceleri başlayan diş sızlaması uykunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Böyle durumlarda hekimlerin reçetelendirdiği çeşitli ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Medikal tedavi dışında başın yukarıda tutulması, dişteki sızlama hissinin yoğunlaşmasını önleyebilecek bir diğer uygulamadır.

Bu uygulamalar dışında yatmadan hemen önce soğuk, sıcak, katı veya asitli yiyeceklerin yenmesinden kaçınmak da diş sızlamasının önlenmesinde etkili olabilir. Bu yiyecekler diş üzerindeki kavitasyonları (boşlukları) arttırabilir ve sızlamanın şiddetlenmesine yol açabilir. Bu nedenle diş sızlamasını tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçınmak önem arz eder.

Ağız hijyeninin sağlanması için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve ağız bakım solüsyonları kullanılması önerilir. Siz de Signal ile ağız bakımınıza özen göstererek ve uzman tavsiyelerine kulak vererek sağlıklı bir gülüşe kavuşabilirsiniz.