Skip to content
20'lik Diş

Diş Kırılması Nedir?

Diş kırılması, estetik görünümü etkilediği gibi bakterilerle enfekte olup, ağız ve diş sağlığını da bozabilir. Bu nedenle diş kırıklarının mutlaka diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Dişin bir kısmının veya tamamının çeşitli nedenlerle bütünlüğünün bozulması diş kırılması olarak adlandırılır.

Vücudun en sert ve en güçlü yapısı olan diş, diş çürükleri veya travmalar yüzünden dişler zarar görür.

Dişin en dış kısmında kalsiyum tuzlarından meydana gelen dışı koruyan mine tabakası bulunmaktadır. Mine tabakasında sinir veya kan damarı bulunmaz. Sadece mine tabakasında meydana gelen diş kırıkları ağrı ve acıya sebep olmaz. Mine tabakasına göre daha yumuşak bir dokuya sahip olan dentin dişin büyük bir kısmını oluşturur. Dişin en iç tabakasında ise pulpa yer alır. Pulpa, dişin kan damarlar ve sinirler bulunduran kısmıdır. Pulpa veya dentine ulaşan diş kırıkları dişte ağrı ve acıya neden olur.

Kırık Diş Çeşitleri Nelerdir?

●     Tam bir kırık olarak adlandırılmayan diş çatlakları, diş hassasiyeti ile ortaya çıkabilir. Çoğu zaman kişi diş çatlaklarını fark edemeyebilir. Diş muayenesi sırasında diş hekimi tarafından mor ışık ile teşhis edilebilir.

●     Bazı kırıklar dikey şeklindedir. Diş etine kadar ulaşabilen dikey diş kırılmalarına genellikle tedavi yapılamaz. Dişin çekilmesi gerekir.

●     Diş etine ulaşmayan ve dişin uç kısımlarında kalan kırıklar da meydana gelebilmektedir. Bu kırıklar diş hassasiyeti yapabilir.

●     Diş etinin altına kadar uzanan kırıklarda diş kemiği zarar görmüş ve diş yeniden yerinden oynuyor olabilir. Sadece röntgen ile teşhis konulabilir. Kırılan dişte enfeksiyon meydana gelmesi en önemli semptomlarındandır.

Diş Kırılması Neden Olur?

1.    Diş kırılması en sık travmalar sonucu meydana gelir. Araba kazaları, ve şiddetli çarpışmalara neden olan spor karşılaşmaları diş kırıklarına neden olabilir.

2.    Ceviz, fındık, buz gibi sert yiyeceklerin ısırılması da diş kırıklıkları nedeni arasında yer almaktadır.

3.    İçecek kapaklarını ağızla açmak, kalem ısırmak gibi alışkanlıklar hem diş minesi aşınmasına hem de diş kırılmalarına neden olur.

4.    Osteoporoz (kemik erimesi) dişin yapısını da etkiler. Güçsüzleşen diş, ufak darbelere bile dayanamaz ve kırılabilir.

5.    Dişlerde bulunan dolgular zamanla aşınır, dişin bütünlüğü bozulur. Diş kırılmaları oluşur.

6.    Özellikle uykuda görülen diş gıcırdatma alışkanlığı dişin üzerindeki baskıyı artırarak kırılmalar neden olabilir.

7.    Dengesiz beslenme ve yetersiz ağız bakımı diş çürüklerine sebebiyet verir. Dişin çürüyen kısımları güçsüzleşir ve kırılır.

8.    Dişlerdeki ani ısı değişimleri diş minesine zarar vererek diş çatlaklarına ve diş kırılmasına neden olabilir.


Diş Kırığı Durumunda Adım Adım Yapılması Gerekenler

Kırık diş acil tedavi edilmelidir. Diş kırıklarında diş hekimine ulaşana kadar ağrı, acı ve enfeksiyonu azaltmak için uymanız gereken bazı adımlar bulunur.

1.    Kırılan dişin kalan parçalarını temizlemek için ağzınızı ılık su, tuzlu su veya hidrojen peroksit ve su karışımı ile iyice çalkalayınız.

2.    Özellikle travmaya bağlı meydana gelen diş kırıklarında görülen kanamayı önlemek için ağız içinde temiz gazlı bez yerleştirip, kanamayı kontrol altında tutunuz.

3.    Bazen diş kırıklarında şişlikler de görülebilir. Dişte oluşabilecek şişlikleri önlemek için yüzünüze 15 dakikalık aralıklarla soğuk kompres (temiz bir havlu içerisine buz küplerini koyarak) uygulayınız.

4.    Doktorunuz tarafından reçete edilen ibuprofen veya Naproksen gibi anti-inflamatuar ilaçlar kullanarak ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz.

5.    Diş dokusuna zarar verebileceğinden doğrudan dişinize ağrı kesici bir ilaç uygulamayın.

6.    Kırık diş parçalarını temiz bir bez veya pamuk ile sararak diş hekimine getirmeniz gerekmektedir. Kırılan diş parçalarını, soğuk süt veya soğuk su içerisine koyarak muhafaza ediniz. Yıkama, fırçalama ve kalan dokuyu temizlemeye çalışmayınız.

7.    Kırılan dişin hassasiyeti ve enfeksiyon riski oldukça fazladır. Kırılan dişinizi olduğu tarafı çok fazla kullanmamaya çalışın. Yiyecekleri kırılan dişe baskı uygulamadan kaçınarak diğer tarafınızla çiğneyin.

8.    Diş hekimine ulaşana kadar aşırı soğuk veya sıcak yiyecek içecekler tüketmeyin.

9.    Mümkün olduğunca çorba, kavrulmuş sebze gibi yumuşak besinler tercih edin.

10.  Asitli içeceklerden, fındık ceviz gibi sert kabuklu yiyeceklerden uzak durun.

Bu adımlar hekime ulaşana kadar size geçici kontrol sağlasa da mutlaka diş hekimine başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kırık diş tedavisi,

●     kırık meydana gelen hattın doğrusuna,

●     kırılan bölgenin genişliği ve miktarına,

●     kırığın pulpaya yakınlığına,

●     kırığın meydana getirdiği semptom olup olmamasına,

göre farklılık göstermektedir.

Dişin kök kısmına ulaşamayan diş kırıkları farklı yöntemlerle tedavi edilirken, kök kısmında oluşan diş kırıklarında diş çekilme ihtimali bulunmaktadır.

Estetik Dolgu ve Bonding Tedavisi

Özellikle ön dişlerde meydana gelen diş minesindeki hafif çatlaklar için mümkünse kırılan parça tekrar takılır. Kırılan parçanın tekrar takılamayacağı durumlarda bonding uygulaması yapılır. Dişin ön yüzü hafifçe parlatılır. Kırılan pürüzlü bir kenar varsa düzeltilir. Bonding dolgu maddeleri ile dişe eski görünümü yeniden kazandırılır. Ön dişlerin dışındaki dişlerde meydana gelen hafif kırıklar da estetik kompozit dolgular sayesinde tedavi edilir. Diş eski görünümüne ve işlevine kavuşturulur.

Kanal Tedavisi

Diş kırıklarının enfeksiyona neden olduğu veya diş kırıklarının diş köküne kadar ulaştığı durumlarda kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi uygulamasındaki amaç diş kırığının meydana getirdiği enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır.

Kuron Tedavisi

Dişin büyük bir kısmının kaybına neden olan dış kırıklarında kuron tedavisi uygulanır. Kuron tedavisinde dişin kurtarılamayan kısımları törpülenerek inceltilir. Hazırlanan kaplama dişin üzerine yapıştırılır. Dişin eski görünümü geri kazandırılır. Kuron tedavisinde diş hekiminizle birlikte karar vererek zirkonyum, metal içerikli, seramik veya porselen kaplamalardan birini tercih edebilirsiniz.

Diş Çekimi

Diş çekimi, diş hekimleri tarafından tüm diş problemlerindeki son çare olarak görülmektedir. Diş köküne kadar uzanan kuron ve kanal tedavisi ile sonuç alınamayan kırıklar için diş çekimi tek alternatiftir. Kırılan diş lokal anestezi ile çekilir. Diş çekimi sırasında çevre dokuların ve diş etinin en az hasar alması temel amaçtır. Diş hekimi tarafından çekilen dişin yerine iyileşme sürecinden sonra ağız sağlığının korunması için implant uygulaması tavsiye edilir.

Sizde koruyucu önlemlerle diş kırıklarını engelleyebilir, ağız ve diş bakımınıza özen göstererek ağız sağlığınız için geniş ürün yelpazesi ile yanınızda olan Signal’i tercih edebilirsiniz.