Skip to content
20'lik Diş

Diş Çekiminden Sonra Ağrı ve Şişkinlik için Yapılması Gerekenler

Diş çekiminden sonra diş etlerinizde ağrı ve şişlik oluşmaması için çeşitli tedbirler almanızda yarar bulunur.

Çürüyen dişler için uygulanan temizleme, dolgu ve kanal tedavisi yöntemleri istenen başarıya ulaşmazsa çekim yöntemine başvurulur. Dişin köküyle birlikte ağızdan çıkarılması şeklinde gerçekleştirilen diş çekimi işleminin sonrasında alınacak tedbirler de en az çekim süreci kadar önemlidir. Diş çekiminden sonra ağrı, sancı, apse ve enfeksiyon yaşamamak için ağız ve diş sağlığınıza özen göstermeniz tavsiye edilir.

Diş Çekimi Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?

Diş çekimi, çoğunlukla yaşanan sağlık sorununu kesin olarak çözüme kavuşturur ve diş ağrısını ortadan kaldırır. Kimi durumlarda ise diş çekimi gerçekleşse dahi ağrı, sancı, şişkinlik gibi durumlar tekrar yaşanabilir. Problemli diş çekilse bile oluşabilecek sağlık sorunlarının bir bölümü şu şekildedir.

●     Diş kökünde enfeksiyon varsa çekim sonrasında yayılabilir ve daha geniş bir alanda ağrı oluşturabilir.

●     Enfeksiyona bağlı şişkinlikler apseye dönüşebilir ve diş etlerinde ağrılı şişkinlikler meydana getirebilir.

●     Çürük diş sebebiyle zarar gören sinirler, oluşan deformasyon sebebiyle bir süre daha ağrıyabilir.

●     Çekilen diş, diş etlerinde yaralanmaya sebep olduysa bir süre boyunca diş eti kanaması ve ağrısı yaşanabilir.

Diş Çekiminden Sonra İltihaplanma Neden Olur?

Diş çektiren kişilerin büyük bir kısmı, çekim sonrasında diş etlerinde bir beyazlık oluştuğunu fark eder. Peki, diş çekimi sonrası oluşan beyazlık nedir? Bu beyazlık, ağırlıklı olarak doku içinde toplanan iltihaplardan kaynaklanır. Diş çekiminden sonra ortaya çıkan iltihaplanma problemleri, temel olarak iki farklı sebepten oluşur. Eğer çekilen dişin iç kısmında enfeksiyon oluşmuşsa ve bu enfeksiyon gerekli ilaçlarla kurutulmamışsa çekim sonrasında daha geniş bir alana yayılabilir ve sağlam dişlerde de ağrı hissi oluşturabilir. Çekim işlemleri sonrasında, iltihapsız dişlerde yeni enfeksiyonlar da gözlemlenebilir. Sonradan ortaya çıkan enfeksiyonlar, ağırlıklı olarak diş çekimi sonrasında ağız bakımının ihmal edilmesinden ötürü ortaya çıkar. Bu sebeple diş çekimi sonrasında ağız ve diş eti bakımına özen göstermenizde yarar bulunur.

Diş Çekiminden Sonra Ağrı ve Şişlik Normal midir?

Dişin çekilmesiyle birlikte, diş etlerinde yaşanan ağrı ve şişkinlik sorunlarının kendiliğinden geçmesi beklenir. Zorlu çekim işlemleri sonrasında diş boşluğunda birkaç saat boyunca hafif bir sızı oluşabilir. Şiddetli ağrı ve şişlik durumları ise dişlerinizdeki sorunun çekimle birlikte sona ermediğine işaret eder. Çekim sonrasında yaşanan ağrı ve şişlik, ağırlıklı olarak iltihaplardan kaynaklanır. Özellikle diş etlerinizde renk ve doku değiştirecek kadar yoğun şişlikler gözlemliyorsanız diş hekiminize başvurmanızda ve onun verdiği ilaçları kullanmanızda yarar bulunur. Diş çekiminden sonra tuzlu su ile gargara yapmak ise ağız içi yaralarının iyileşmesine yardımcı olur ve çekim sonrası yeni enfeksiyonlar oluşmasının önüne geçer.

Diş Çekimi Sonrası Ne Zaman Yemek Yenir?

Diş çekiminden sonra ağız içindeki hassas dokunun zarar görmemesi ve diş etlerinizin enfeksiyon kapmaması için bir süre yemek yememenizde yarar bulunur. Özellikle çekimden sonraki ilk 2 saatte herhangi bir şey yemeniz ve içmeniz kesinlikle önerilmez. Bu süre, kimi diş çekimlerinde 4 saate kadar çıkabilir. Çekimden kaç saat sonra yemek yenebileceği kararını işlemi gerçekleştiren diş hekiminin vermesi gerekir. Çekimin zorluğu, diş kökünün büyüklüğü, diş etinde oluşan deformasyon ve ağız içinde iltihap bulunup bulunmadığı gibi faktörler, hekiminizin kararını etkileyebilir.

Diş çekiminden sonra ağız bakımınıza özen göstermenizde yarar bulunur. Çekim sonrasında yediğiniz ilk yemekten itibaren dişlerinizi Signal diş macunu ile fırçalayarak yeni çürüklerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Dilerseniz kişisel bakım işlemlerinizi Signal White Now ürünleriyle zenginleştirebilir, dişlerinizin parlak ve beyaz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.