Skip to content
20'lik Diş

Diş Apsesi Yüz Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş apseleri; yüz bölgesinde şişme ile kendisini gösteren, çeşitli sebeplerle oluşan ve altta yatan sebebe göre tedavi gerektiren dental enfeksiyonlardır.

Dental enfeksiyonlar, genellikle ağız hijyeninin kötü olduğu kişilerde diş kökünden kaynaklanan rahatsızlıklardır. Bu iltihaplanmalar, erken zamanda fark edilip uygun tedavi uygulanmaması halinde apseleşerek, baş ve boyun bölgesindeki boşluklara ilerleyebileceği için dikkatli olunmalıdır. Gelin, “Diş apsesi nasıl geçer ve diş apsesi kaç günde geçer?” gibi soruların yanıtlarına beraber bakalım.

Diş Apsesi Nedir?

Diş apseleri, diş yapılarının bakterilere bağlı olarak irin ve diğer iltihap maddeleri ile dolması sonucu meydana gelir. Diş merkezinin iltihaplanması ile meydana gelen bu durumun en sık nedenleri arasında diş çürükleri ve diş kırıkları bulunur. Bakteriler, diş üzerinde çeşitli nedenlerle meydana gelen boşluklardan dişin pulpa olarak isimlendirilen merkez kısmına ilerleyebilir.

Dişin iltihaplanması sonrasında bu bölgede ödem ve ağrı oluşabilir. Ağrı diş apsesi oluşumunu takiben ortaya çıkan ana şikayettir. Ağrı dışında birçok belirti ve bulgu diş apsesi gelişen kişilerde meydana gelebilir:

●     Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet

●     Gıdaların çiğnenmesi sırasında ağrı oluşması

●     Ağızda acı bir tat varlığı

●     Diş etlerinde kızarma ve ödem

●     Ağız kokusu

●     Ateş

●     Boyundaki veya çenedeki bez yapılarında (lenf nodlarında) şişme

●     Dişlerde renk değişikliği

●     Diş kayıpları

İltihaplanmanın dişin tamamen harabiyetine sebep olması halinde ağrı şikayeti geçebilir ancak bu enfeksiyonun çevre kemik dokularına sıçraması ile devam edebileceği için dikkatli olunması gerekir. Bunun yanı sıra diş apsesi tükürük bezi bölgesinde olabilen enfeksiyonlarla karıştırılmamalıdır.

Diş Apsesi Nedenleri Nelerdir?

Bakteriler ağız içi apse gelişiminde başrol oynayan mikroorganizmalardır. Diş yapılarının etkilendiği travmalar ve kötü ağız hijyeni dental apse gelişiminin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Dişin koruyucu mine tabakasının etkilenmesi ile ağız içinde bulunan bakteriler dişin merkez kısımlarına doğru ilerleyerek burada bölgesel bir enfeksiyon meydana getirir. Daha sonrasında bu bölgesel enfeksiyon genişleyerek dişin çeperi ile sınırlanan bir iltihaplanmaya neden olur. Bu iltihaplanmanın diş çeperine baskı yapması ile ağrı şikayeti ortaya çıkar.

İltihaplanmanın diş köküne ilerlemesi enfeksiyon bölgesinin nerede olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterecek şekilde alt ya da üst çene kemiğinin etkilenmesi ile sonuçlanabilir.

Diş Apsesi Tanısı Nasıl Koyulur?

Uzman hekimlere başvuran hastalarda kötü ağız hijyeni, aşırı ağrı, travma öyküsü, yüz bölgesinde kızarıklıklar, beslenme problemleri ve bölgesel lenf bezi büyümeleri tespit edildiğinde hekimler diş apsesi varlığından şüphelenebilir. Ağız boşluğunun fiziki muayenesi sırasında etkilenen diş ve diş çevresindeki yapılarda kızarıklık ve ödem tespit edilebilir.

Gerekli durumlarda hekimler bilgisayarlı tomografi (CT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi radyolojik tetkiklerden faydalanabilir. Başlangıç aşamasında başvurulan radyolojik tetkik ise kafa bölgesinin X-Ray filmidir. Kafa ve boyun filmleri sayesinde diş apselerinden etkilenen dokuların tespit edilmesi sağlanabilir. Görüntüleme tetkikleri özellikle diş apsesi patlaması sonrasında başka bölgelere ilerlemiş enfeksiyonların tespit edilmesinde faydalıdır.

Diş Apsesi Tedavisi Nasıldır?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi diş apselerinin tedavi yaklaşımı, hastalığın ciddiyeti ve altında yatan asıl nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Apselerde temel tedavi yaklaşımı küçük bir kesi yardımıyla apsenin açılması ve içeriğinde bulunan iltihap materyalinin drene edilmesidir. Ardından gerçekleştirilen bölgesel temizlik ile küçük apselerde tedavi sağlanabilir.

Kanal tedavisi, etkilenen dişin kökünde bir apse oluşumunun meydana gelmesi halinde tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır. Dişin aşırı düzeyde harabiyete uğraması halinde ise diş hekimleri apsenin drenajı öncesinde bu dişin çekilmesi işlemini gerçekleştirebilir.

Bir bölgede sınırlı diş apselerinin komşu yapılara ilerlemesi halinde hekimler tarafından çeşitli antibiyotik ilaçlar reçetelendirilebilir. Genellikle penisilin grubu antibiyotiklerin tercih edildiği diş apsesinin medikal tedavisinde bu ilaçlara ek olarak ağrı kesici ilaçlara da başvurulabilir.

Tedavi sonrasında diş apselerinin seyri oldukça yüz güldürücüdür. Doğru tanı konmamış ve tedavi olmamış diş apselerinde ise vücudun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyon, hayatı tehdit edici boyuta varabilir.

Diş Apsesi Doğal Tedavi Yöntemleri

Bu tedavi yöntemleri dışında hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde medikal tedaviye ek olarak uygulanabilecek bazı diş apsesi doğal çözüm önerileri mevcuttur.

●     Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su ile gargara yapmak diş apsesine bağlı olarak oluşan şikayetlerin kısa süreli de olsa dindirilmesini sağlayabilir. Yarım çay kaşığı tuz ile yarım bardak ılık su karıştırılarak yapılan solüsyonun ağız içerisinde 2 dakika süre ile tutulması ve bu işlemin günde 3 kez tekrarlanması ağız içi apselerine karşı etkili olabilen bir yöntemdir.

●     Karanfil Yağı

Karanfil bitkisinin yağı binlerce yıldır diş ağrısına yönelik olarak kullanılan doğal yöntemler arasında yer alır. Karanfil yağının hem antibakteriyel hem de iltihaplanma karşıtı etkileri mevcuttur. Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla karanfil yağı ve zeytinyağı damlatılması sonrasında bu pamuğun etkilenen bölgeye uygulanması, diş apsesine bağlı oluşan şikayetlerde azalma sağlayabilir.

●     Kekik Yağı

Ağız içindeki mikroorganizmaların temizlenmesinde etkili olabilecek bir diğer bitkisel çözüm de kekik yağıdır. Zeytinyağı ile seyreltilmiş kekik yağının bir pamuk vasıtası ile etkilenen bölgeye uygulanması diğer yöntemlerde olduğu gibi iltihaplanma şikayetlerinin giderilmesine katkı sağlayabilir.

●     Yağ Gargarası

Hindistan cevizi, susam ya da zeytinyağından 1 kaşık ağza alınır. Yaklaşık 20 dakika boyunca bu yağın ağız boşluklarında gezdirilmesi ağız hijyeninin doğal yöntemlerle sağlanması amacıyla uzun yıllardır başvurulan uygulamalar arasında yer alır. Bu işlem sırasında ağız içinde tutulan yağın yoğun bakteri içeriği nedeniyle yutulmaması gerekir ve 20 dakikanın ardından yağ bir çöp tenekesine tükürülmelidir. Aynı zamanda borularda tıkanıklığa neden olabileceği için lavabolara da tükürülmesi önerilmez.

Siz de ağız bakımınıza özen göstererek ve uzman tavsiyelerine kulak vererek özlediğiniz sağlıklı gülüşe kavuşabilirsiniz. Ağız sağlığınız için gerekli temizliği sağlamanıza yardımcı, daha hızlı ve etkili bir yöntem olan Signal ağız bakım solüsyonlarını tercih edebilirsiniz.