Skip to content
20'lik Diş

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler: Diş Ağrısına Çözüm Önerileri

Pek çok kişinin korkulu rüyası olan diş ağrısına iyi gelebilecek yöntemleri merak ediyorsanız bu yazıya bir göz atmanız faydalı olacaktır.

Diş ağrısı; diş ve diş etindeki çeşitli problemlere bağlı olarak ortaya çıkan ve ağız içinde hissedilen bir ağrıdır. Diş ağrısı çok şiddetli olabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Diş ve diş eti ağrısı, asla ihmal edilmemelidir. Ağrıya sebep olan durum tedavi edilmediğinde daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

Diş Ağrısı Nasıl Hissedilir?

Diş ağrısı hafif ya da şiddetli, sürekli veya gidip gelen tarzda bir ağrı olarak hissedilebilir.

●     Diş veya diş etinde şişkinlik ve zonklama

●     Dişe dokunulduğunda keskin bir acı hissi

●     Diş çevresinde hassasiyet

●     Aşırı sıcak veya soğuk besinlerin tüketimine karşı ağrılı hassasiyet

●     Yanma hissi şeklinde görülebilir.

Bazı durumlarda diş ağrısı, yüksek ateşe de neden olabilir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş çürümesi, diş ağrısının en sık görülen sebebidir. Diş çürüğü, tedavi edilmediğinde dişte apse oluşumuna yol açar. Dişte apse, diş veya dişin pulpa kısmında enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur. Dişinde apse oluşan kişiler mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Diş apsesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tedavi edilmediğinde diş kaybından menenjite kadar ciddi problemlere yol açabilir.

Diş ağrısı, 20’lik dişlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Normalde 20’lik dişin diş etini yararak yüzeye çıkması beklenir. Ancak bu durum gerçekleşmediğinde diş, diş eti içerisinde gelişmeye devam eder ve ağrıya neden olur.

Diş çekiminden sonra diğer dişlerin ağrıması da sık karşılaşılan bir problemdir. Diş çekimi öncesi verilen lokal anestezik maddenin etkisi belirli bir süre sonra geçer. Çekim sonrasındaki 24 saat boyunca, işlemin uygulandığı bölgede şişlik veya hafif kanama görülebilir. Ancak işlemin üzerinden 24 saat geçtikten sonra diş ağrısı ve kanaması hala şiddetli bir şekilde devam ediyorsa diş hekimine başvurmak faydalı olacaktır.

Dişe uygulanan kanal tedavisinden sonra ağrı da yine sıkça görülen bir durumdur. Kanal tedavisi, diş kökünün derininde yer alan yapıların temizlendiği bir işlemdir. Temizlenen bölge sinirlerle ve diş etleriyle yakın ilişki içerisindedir. Bu nedenle temizleme işlemi esnasında bu yapıların etkilenmesi ve diş ağrısına sebep olması oldukça normaldir. Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı, genellikle birkaç gün içerisinde geçer.

Diş ağrısı, diş ve diş eti dışındaki sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Örnek olarak sinüs boşluklarının bakteriyel ya da viral enfeksiyonu ile oluşan sinüzit, diş ağrısı şeklinde de hissedilebilir. Bu, üst diş kökleri ve sinüs boşluklarının birbirine yakın olmasından kaynaklanır.

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Diş ağrısına çözüm bulabilmek için ağrıya neden olan durumun belirlenmesi oldukça önemlidir. Ağrıya kalıcı çözüm sağlanabilmesi için altta yatan nedenin düzeltilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, diş çürüğüne bağlı gelişen bir ağrıda çürük problemini kökten düzeltecek çözümler bulmak en faydalı sonucu verir. Günümüzde ağrıyan diş için ağrı kesici çeşitleri mevcuttur. Ağrı için diş hekimine başvuran hastalar, kendilerine reçete edilen ağrı kesici ilaçları verilen dozlarda kullanmalıdır. Diş hekimleri; diş çekme, kanal tedavisi gibi sonrasında ağrıya neden olabilecek işlemler için hastayı bilgilendirir ve hastalara ağrı hissedildiğinde kullanmaları için ilaç önerir.

Diş ağrısına doğal çözüm yöntemleri ise herkesin evde rahatlıkla uygulayabileceği bazı uygulamaları içerir. Diş ağrısını hafifletmede işe yarayacak yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

●     Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapılması, dişler arasına sıkışmış besin artıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Ağız içerisindeki iltihaplanmayı azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca tuzlu su, doğal bir dezenfektandır ve ağız içindeki zararlı bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

●     Soğuk Uygulaması

Ağız içerisinde ağrı hissedilen bölgeye soğuk uygulaması yapılması, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Soğuk etkisi ile ağrının görüldüğü bölgedeki damarlar kasılır ve bu durumda ağrıyı hafifletir. Ayrıca soğuk, iltihaplanmayı da azaltıcı etki gösterir.

●     Nane Çayı Poşetleri

Poşet çay formundaki nane çayı, ağrıyı dindirmek ve diş etlerindeki hassasiyeti yatıştırmak için kullanılabilir. Bu uygulama için poşet çay paketinin ılık olması ve paketin ağrı hissedilen bölge üzerine uygulanması gerekir.

●     Sarımsak

Sarımsak, uzun yıllardan beri medikal amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Sarımsak hem ağız içerisindeki zararlı bakterileri öldürerek hem de ağrı kesici özelliği ile diş ağrısını hafifletmede kullanılabilir. Sarımsağı ezerek püre haline getirmek ve sonrasında da ağrıyan bölge üzerine sürmek, tavsiye edilen kullanım şeklidir.

●     Vanilya Özü

Alkol içeren vanilya özü, ağrı kesici özelliği sebebiyle kullanılabilir. Ayrıca vanilya özünün antioksidan etkisi, ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Vanilya özü, pamuğa birkaç damla olacak şekilde damlatılarak ağrıyan bölgeye uygulanabilir.

●     Karanfil

Karanfil, ağrı kesici ve iltihap giderici etkisiyle tarih boyunca diş ağrısı tedavisinde kullanılan bir bitkidir. İçerdiği eugenol, doğal bir antiseptiktir ve ağız içerisinde zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Karanfil tanesi doğrudan ağrıyan bölgeye konulur ve bitkinin etkisini göstermesi beklenebilir. Karanfilin bir diğer kullanım şekli de karanfil yağının bir pamuğa damlatılarak ağrıyan bölgeye uygulanmasıdır.

●     Guava Yaprakları

Tropikal bir meyve olan guavanın yaprakları, diş ağrısına iyi gelir. Ağız içindeki yaraları iyileştirici özellik gösterir. Yapraklar direkt çiğnenerek ya da kaynatılıp gargara haline getirilerek kullanılabilir.

●     Buğday Çimi

Buğday çiminin, vücutta pek çok iyileştirici etkisi vardır. Ağız içerisinde iltihaplanmayı azaltıcı ve enfeksiyondan koruyucu etki gösterir. Buğday çiminin kaynatılarak hazırlanan sıvı ile gargara yapılması, diş ağrısını azaltmada etkili olabilir.

●     Kekik

Kekik de antimikrobiyal ve antioksidan etkisiyle diş ağrısında faydalı olabilir. Ağrıyan bölgeye, kekik yağı damlatılmış pamuk konularak ağrı giderilebilir.

Diş ağrısına sebep olan durumlar, yetersiz ağız bakımıyla doğrudan ilişkilidir. Uzman bilgisi ile geliştirilen Signal ağız ve diş bakım ürünleri ile ihtiyaç duyduğunuz ağız hijyenini sağlayabilirsiniz.