Skip to content
20'lik Diş

Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer?

Dayanılmaz bir diş ağrısıyla baş başa kaldıysanız gelin, “Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusunu birlikte yanıtlayalım.

Diş ağrısı, yediden yetmişe herkesin yaşayabileceği en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Pek çok farklı sebepten kaynaklanabilecek diş ağrıları, kimi zaman ciddi medikal müdahaleler gerektirse de kimi zaman evde uygulanacak yöntemlerle kısa sürede giderilebilir. Kimi durumlarda dişlerde oluşabilecek çürüklerden, kimi durumlarda diş eti hassasiyetinden kaynaklanan diş ağrıları, ağız ve diş eti bakımı eksikliğinden de yaşanabilir. Dişlerinizdeki ağrıları giderebilmeniz için ağrının neden kaynaklandığını tam olarak tespit etmeniz büyük önem taşır.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı, farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkan ve ağırlıklı olarak diş köklerinde ya da içinde hissedilen ağrı türüdür. Her yaşta karşılaşılabilecek bir sorun olan diş ağrısının çok sayıda sebebi bulunur. Diş minesinde oluşabilecek aşınmalardan, çürüklerden, yirmilik diş çıkarmaktan ya da yetersiz ağız ve diş bakımından kaynaklanabilecek diş ağrısı, farklı seviyelerde seyredebilir. Hafif problemlerden oluşan ağrılar ağırlıklı olarak düşük seviyede oluşur ve basit ağrı kesicilerle kısa sürede giderilir. Şiddetli ağrılar ise diş etlerinizde ya da dişlerinizde önemli bir sorun oluştuğu anlamına gelir. Hafif ağrılar, her ne kadar kısa sürede geçse de ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklar arasında bulunur. Gereken tedbirlerin alınmaması durumunda kısa sürede ciddi problemlere dönüşebilir. Bu yüzden hafif ya da şiddetli olduğuna bakılmaksızın tüm diş ağrılarını bir uyarı olarak kabul etmenizde ve diş hekiminize başvurmanızda yarar bulunur.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

“Diş ağrısı neden olur?” sorusu, kendisinde ya da ailesinde diş problemi oluşan pek çok kişi tarafından sıklıkla sorulur. Diş ağrısına yol açabilecek sağlık sorunlarının bir kısmı aşağıdaki gibidir.

●     Dişlerde çürük oluşması,

●     Dişlere yeterince bakım yapılmaması,

●     Yetersiz ya da sağlıksız beslenme,

●     Sigara, alkol, abur cubur gibi zararlı ürünlerin tüketilmesi,

●     Asitli içeceklerin çok fazla içilmesi,

●     Diş aralarında yiyecek parçalarının kalması,

●     Diş etlerinde enfeksiyon oluşması,

●     Diş apseleri,

●     Ağız içi kistleri ve tümörleri,

●     20 yaş dişinin çıkacak alan bulamayıp diş köklerini zorlaması,

●     Çocuklarda süt dişlerinin dökülmesi ve yeniden çıkması,

●     Çocukların dişlerinde biberon çürüğü oluşması gibi faktörler, diş ağrısının başlıca sebepleri olarak kabul edilir.

Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Diş ağrısı; çene kemiğinde, dişlerde ya da diş etlerinde sağlık problemi olduğu anlamına gelir ve ağrı başladıktan sonra sebep olan sorunun tespit edilip çözüme kavuşturulması gerekir. Bu süreç, kimi zaman son derece uzun ve sancılı olabilir. Bu yüzden de diş ağrısını henüz başlamadan önlemek, bir diğer deyişle ağız ve çene yapısında oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı tedbir almak, atılabilecek en doğru adımdır. Diş ağrısıyla karşılaşmamak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

●     Dişlerinizi her gün en az üç kere düzenli olarak fırçalamanız, diş etlerinizde ve dişlerinizde problem oluşmasını büyük oranda engeller. Dişlerinizi fırçalarken süreyi kısa tutmamanız, fırçanızın tüm dişlerinize ulaştığından emin olmanız ve dişlerinizin arasındaki yemek artıklarından tamamen kurtulmaya özen göstermeniz, diş ağrısına yol açan pek çok sorunu önler.

●     Ağız ve diş sağlığınızı korumak için ağız çalkalama sularından ve diş iplerinden yararlanabilirsiniz. Çalkalama sularıyla fırçanın temizleyemediği bölgelere dahi ulaşabilir, diş ipleriyle de dişlerinizin aralarında biriken parçaları minelere zarar vermeden çıkarabilirsiniz.

●     Çocuklarda diş ağrısı oluşmaması için diş çıkarma sürecinden önce ağız ve diş eti bakımına başlanması, diş etlerinin yumuşak bir gazlı bezle düzenli olarak silinmesi önerilir. Ağız içi temizliğine çocuğunuzun dişleri çıktıktan sonra da devam ederek biberon çürüğü problemini önleyebilir ve böylece çocuğunuzun diş ağrısı çekmesini engelleyebilirsiniz.

●     Alkol, sigara, şekerli yiyecek, asitli içecek gibi zararlı ürünlerden uzak durmanız, dişlerinizi korumanın en etkili yollarından biridir. Bu ürünleri tüketmeniz durumunda dişlerinizi hemen fırçalayarak diş minelerinin gördüğü zararı azaltabilir, olası çürümelerin ilerlemesini engelleyebilirsiniz.

●     Düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmek de dişlerde problem oluşmasını engellemenize yardımcı olur. Diş hekiminiz, henüz ağrı oluşturmamış diş sorunlarınızı erkenden tespit ederek ve gerekli müdahalelerde bulunarak daha ciddi sorunlardan korunmanıza olanak tanır.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı, kendisini pek çok farklı şekilde gösterebilir. Temel belirti, elbette ki dişlerde ağrı oluşmasıdır ancak diş ağrısı bu kadar basit bir sorun değildir. Diş problemleri, pek çok yan etkiye yol açabilir ve genel sağlık durumunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çerçevede en çok sorulan sorulara ve yanıtlarına gelin birlikte göz atalım.

●     Diş ağrısı ateş yapar mı?

Apse, iltihap, enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklanan diş ağrıları, yüksek ateşe yol açabilir.

●     Diş ağrısı kulağa vurur mu?

Özellikle çene kemiğindeki problemlerden kaynaklanan diş ağrıları, kulak zonklamasına yol açabilir.

●     Diş ağrısı baş ağrısı yapar mı?

Çürükten ya da 20’lik dişlerden kaynaklanan diş ağrıları, yoğun baş ağrılarına yol açabilir.

●     Diş ağrısı mide bulantısı yapar mı?

Diş ağrısı sorunu, özellikle iltihaplı durumlarda mide bulantısına sebep olabilir.

●     Diş ağrısı göze vurur mu?

Köklerde oluşan problemler, ağız içi tümörleri ve kistleri, gözleri de olumsuz yönde etkileyebilir. Diş ağrısı yaşarken aynı zamanda gözlerinizde de zonklama hissediyorsanız göz ağrılarınızın kaynağının dişlerinizdeki sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına uygulayacağınız yöntemi seçmeden önce, “Diş ağrısı ne kadar sürer?” sorusuna yanıt vermeniz gerekir. Dişlerinizde herhangi bir sorun bulunmaması durumunda diş ağrısının basit yöntemlerle kısa sürede geçmesi beklenir. Diş ağrınız için temizlik ve bakım işlemleri uyguluyor ve yine de “Diş ağrısı geçmiyor” diyorsanız, daha etkili çözüm önerilerini uygulamanızda yarar bulunur. Diş ağrısına iyi gelecek yöntemler için diş hekiminize başvurabilir, doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Tedaviniz devam ederken yaşadığınız ağrıları ise evde uygulayacağınız yöntemlerle hafifletebilirsiniz.

Diş Ağrısına Evde Çözüm Önerileri

Diş ağrısına evde çözüm bulmak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz.

●     Diş ağrısına uygulanabilecek en etkili çözümlerden biri, soğuk komprestir. Özellikle diş etlerinizde ya da yanaklarınızda şişlik oluşması durumunda bu alanı soğuk kompresle rahatlatarak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

●     Dişinizde çürük varsa ve tedavisi devam ediyorsa çürük olan kısma üzerine karanfil yağı damlatılmış bir parça pamuk bastırarak ağrınızı azaltabilirsiniz.

●     Özellikle gece saatlerinde ağırlaşan diş ağrılarına sirkeli su ya da tuzlu su gargarası uygulayabilir ve böylece ağrılarınızı geçici olarak dindirebilirsiniz.

●     Yatar pozisyonda olmanız, diş ağrılarınızın artmasına sebep olabilir. Bu yüzden gece saatlerinde yaşadığınız diş ağrılarınızı hafifletmek için yastığınızı yükseltme yöntemine başvurabilirsiniz.

Etkili Diş Bakım Ürünleri Nelerdir?

Dişlerinize etkili bir bakım yapmak ve bu sayede diş ağrılarını önlemek istiyorsanız Signal’in size özel ürünlerine hemen göz atabilirsiniz. Signal diş macunu seçenekleri arasından size ve ihtiyacınıza en uygun ürünü satın alarak dişlerinizde çürük ve deformasyon oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Ağız yapınıza uygun olan Signal diş fırçası modellerinden birini tercih ederek en arka sıradaki dişlerinizi bile rahatça temizleyebilirsiniz. Böylece bakteri birikimi, plak oluşumu, çürük ve diş eti enfeksiyonu gibi pek çok sağlık sorununa karşı tedbir alabilirsiniz.