Skip to content
20'lik Diş

Dil Ülseri ve Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Ağzınızda oluşan yaraların dil ülseri olup olmadığını merak ediyorsanız dil ülserine dair her şeyi ele aldığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Ağız ülseri, ağız içini döşeyen ince dokunun erozyona uğraması sonucu oluşur. Ağız içi ülserler; dili, dudakları ve yanağın iç bölgelerini etkileyebilir. Farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilecek ağız ülseri, genellikle tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden iyileşir.

Dil Ülseri Nedir?

Ağız ya da dil ülseri, ağız içini kaplayan dokunun aşınmasına bağlı olarak gelişen küçük ve ağrılı lezyonlardır.

Genelde ağız ülserleri, iç yanak bölgesinde görülür ve yaklaşık bir hafta içerisinde düzelir. Ağız ülserlerinin 3 temel türü vardır:

●     Minör Ülserler

Bu tip ülserler 2-8 mm arası yuvarlak biçimdedir. Genellikle hafif bir ağrıya sebep olurlar ve iki hafta içerisinde herhangi bir iz bırakmadan iyileşirler.

●     Majör Ülserler

Minör ülserlere göre daha büyüktür. Minör ülserler düzgün yuvarlak ya da oval şekilliyken majör ülserler daha düzensiz biçimdedir. Ülser yarası, ağız içini kaplayan dokunun derinlerine kadar ilerler. Ülserin iyileşmesi birkaç hafta sürebilir ve genellikle iyileşen dokuda yara izi kalır.

●     Herpetiform Ülserler

Herpes Simpleks Virüs (HSV) adlı virüsün sebep olduğu lezyonlara benzer şekilde olduklarından herpetiform adını almıştır. Bir aftöz ülser alt tipidir. İğne ucu büyüklüğündeki 10-100 lezyonun bir arada kümelenmesi şeklinde görülür. Kümelenen lezyonlar düzensiz şekiller oluşturur. Herpetiform ülserler, genellikle yetişkinleri etkiler. 1-2 hafta içerisinde geride iz bırakmadan iyileşirler.

Dil Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Dil ülseri belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ağız içinde oluşan ülser yarası, ülser tipine göre farklı özelliklere sahip olabilir. Ağız içini kaplayan tabaka üzerinde bir ya da daha fazla yara oluşumunun yanı sıra ülser, şu belirtilerin görülmesine de yol açabilir:

●     Lezyon çevresindeki dokuda şişkinlik

●     Ağız içerisindeki hassasiyetten dolayı yemek yeme, diş fırçalama gibi durumlarda problem yaşama

●     Ülser yaralarının ekşi, tuzlu, baharatlı besinlerle tahriş olması

●     İştah kaybı

Ağız ya da dil ülseri, genellikle kendini sınırlayan bir durumdur. Yani herhangi bir tedaviye ihtiyaç kalmadan kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda ülserler, daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

●     Alışılmadık ölçüde büyük ülser yarası,

●     Eski ülser iyileşmeden yeni ülser oluşması,

●     Üç haftadan uzun süredir devam eden ülser,

●     Ağrısız ülser yaraları,

●     Dudaklara kadar gelen ülser lezyonları,

●     Yaranın neden olduğu ağrının evde bakım ya da ağrı kesici gibi basit ilaçlarla kontrol edilememesi,

●     Yeme ve içmede ciddi zorluk çekilmesi, beslenmenin bozulması,

●     Ülserin çıkmasıyla birlikte kişide yüksek ateş veya ishal görülmesi

gibi durumlarda doktora başvurmak önerilen bir durumdur. Bu belirtiler ülserin altta yatan bir rahatsızlığa bağlı olarak geliştiğine işaret edebilir. Böyle durumlarda doktor tarafından daha ileri tetkiklerle ülserin incelenmesi faydalı olacaktır.

Dil Ülseri Neden Olur?

Dilde ülser oluşumu, pek çok farklı tetikleyici nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ülser gelişiminde tetikleyici olabilecek durumlar;

●     Yanlışlıkla ağız içini ısırma, ağız bakımı sırasında sert davranma, spor esnasında hasar alma gibi ağız içerisini döşeyen tabakada zedelenmeye yol açacak durumlar

●     Çikolata, kahve, narenciye meyveler, çilek, ananas gibi diş hassasiyetine neden olacak gıdaların tüketimi

●     B12 vitamini, çinko, folat, demir gibi vücut için gerekli vitamin ve minerallerin yeterli ölçüde alınmaması

●     Ağız içerisindeki bakterilere karşı oluşan alerjik reaksiyon

●     Diş telleri

●     Adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal değişimler

●     Duygusal stres altında olma

●     Uyku düzeninde bozulma, yeterince uyumama

●     Bakteriyel, viral ya da fungal (mantarın neden olduğu) enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Dil ve ağız ülserleri, altta yatan bir sağlık problemine bağlı olarak da gelişebilir. Bu durumda ülsere neden olan hastalığın tedavi edilmesi; ülser yarasının iyileşmesi ve yaranın tekrarlanmaması açısından büyük önem taşır. Ağızda ülser oluşmasına sebep olabilecek rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

●     Çölyak hastalığı

●     İnflamatuar bağırsak hastalığı

●     Diyabet

●     Behçet hastalığı

●     Lupus gibi bazı otoimmün hastalıklar (bağışıklık sistemi hücrelerinin vücut hücrelerine saldırması ile gelişen hastalıklar)

●     AIDS

Dil Ülseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülser yaraları çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. Ancak ülser yaralarının neden olduğu ağrı şiddetli boyuttaysa ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkiliyorsa bazı uygulamalar yara iyileşmesini hızlandırır, daha konforlu bir iyileşme süreci sağlar. İyileşme sürecini rahatlatacak uygulamalar aşağıdaki gibidir:

●     Tuz ya da yemek sodası eklenen su ile ağzın çalkalanması

●     Yara üzerine özel olarak hazırlanmış magnezyum sülfat çözeltisi damlatılması

●     Ülser üzerine yemek sodası sürerek belirli bir süre bekletilmesi

●     Lezyon üzerine ağrı kesici özelliği olan topikal jel, krem gibi ilaçların sürülmesi

●     Aftöz ülserler üzerine buz konulması

●     Yarada şişliği ve ağrıyı azaltacak steroid içeren ağız gargaralarının kullanılması

●     Ülser üzerine ıslak poşet çay ya da çayla ıslatılmış pamuk konulması

●     Folik asit, B12 vitamini, çinko içeren gıda takviyelerinin alınması

●     Papatya ve ekinezya çayı, mür, meyan kökü gibi bitkisel ürünlerin tüketilmesi

Dil Ülseri Nasıl Önlenebilir?

●     Dil ve ağız ülserlerini tetikleyebilecek pek çok durum olsa da ülser oluşumunun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ülser oluşumunu önlemede tetikleyici unsurlardan kaçınmak en etkili çözümü sunar. Bunun yanı sıra çeşitli tıbbi rahatsızlıklara bağlı gelişen ülser lezyonlarının önlenmesinde altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekir.

●     Ülser oluşumunun tekrar etmesini önlemek için ağız dokusunu irrite eden besinlerden uzak durmak faydalı olur. Ananas, greyfurt, portakal, limon gibi asitli meyvelerden ve ceviz, fındık, Antep fıstığı gibi sert kabuklu kuru yemişlerden uzak durmak ya da bu besinleri tüketirken dikkatli olmak önemlidir. Aşırı baharatlı cipsler, krakerler ve yemekler de ülser oluşumunu tetikleyebileceğinden bu tarz yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

●     Dengeli bir beslenme düzeni de ülser oluşumundan koruyabilir. Günlük diyet içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerin alınması da ülserden koruyucu etki gösterir.

●     Kazara dil, yanak ısırma gibi davranışlardan kaçınmak için yemek yerken konuşmamak doğru bir davranış olur.

●     Ağız bakımının düzenli olarak yapılması da ülser oluşumundan ve diğer ağız problemlerinden korunmada büyük önem taşır. Özellikle diş fırçalama oldukça kolay ve etkili bir bakım yöntemidir. Uzmanlar tarafından günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması önerilir. Dişlerinizi Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçası ile fırçalayarak ağız içinde ulaşılması en uzak bölgelerin temizliğini sağlayabilirsiniz. Fırçanın oldukça yumuşak yapısı, ağız içerisindeki hassas yapıların tahriş olmasını önler ve nazik bir ağız bakımı sağlar.

●     Günlük yeterli ölçüde dinlenmeyi sağlayan bir uyku düzeni de ağız ülserlerinin yanı sıra genel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Stres düzeyinin azaltılması, stresle başa çıkmanın öğrenilmesi hem ağız ülserinden hem de diğer sağlık problemlerinden korur.

●     Ağız ve diş sağlığını korumak için yapılacak en önemli şey ise düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmektir. Kontrollere düzenli olarak gidilmesi dil ülserinden diş çürüğüne, ağız yarasından diş tortularına çok sayıda istenmeyen durumun önüne geçer. Hem kendinizin hem de çocuklarınızın muayenelerini aksatmadan düzenli olarak sürdürmeniz ağız ve diş sağlığınız için vazgeçilmezdir.

Uzun yılların deneyimi ile ağız ve diş sağlığında pek çok farklı ürüne imza atan Signal, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Farklı pek çok seçenek arasından ihtiyaçlarınıza en uygun Signal ürünlerini seçebilir, ağız bakımınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.