Skip to content
20'lik Diş

Dil Hastalıkları ve Rahatsızlıkları Nelerdir?

Günlük hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen sağlık sorunlarının başında gelen dil hastalıkları ve rahatsızlıkları ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Ağız boşluğu hem solunum fonksiyonu hem de beslenme açısından dış ortam şartlarına yoğun şekilde maruz kalan vücut bölgelerinin başında gelir. Ağız boşluğu içinde yer alan organlarımızın sağlığını korumak adına, hem enfeksiyon etkenlerine hem kimyasal maddelere hem de vücut içinde gerçekleşen birtakım sağlık sorunlarına karşı mücadele edilmesi gerekir.

Dil Hastalıkları Nedir?

Dilde ortaya çıkan pek çok sağlık problemine bağlı olarak çeşitli belirtiler görülebilir. Bu problemler dilin maruz kaldığı kimyasal ve dış etkenlerden kaynaklanabileceği gibi, vücutta gerçekleşen bazı hastalıkların dilde meydana getirdiği etkilerden de olabilir. Aşağıdaki belirtiler sıklıkla dil hastalıklarında ortaya çıkar:

●     Dilde büyüme veya şişme

Özellikle bazı enfeksiyonlarda, kanser türlerinde veya genetik sendromlarda dil boyutunda büyüme meydana gelebilir.

●     Dil hareketlerinde hassasiyet

Dilin ağız içindeki hareketiyle beraber rahatsızlık veya ağrı hissinin meydana gelmesi bazı besin yetersizliklerinde görülebileceği gibi çeşitli viral enfeksiyonlar, kansızlık, kötü ağız hijyeni veya bazı nörolojik rahatsızlıklarda da ortaya çıkabilir.

●     Dili hareket ettirmede güçlük

Genellikle dilin hareketlerinden sorumlu sinirlerin hasar gördüğü sağlık problemlerinde dilin belli bir tarafa doğru hareket ettirilmesinde zorluk gelişebilir.

●     Dilde ağrı veya yanma hissi

Diyabet, kansızlık, bazı romatolojik hastalıklar ya da bazı mantar enfeksiyonlarının seyri esnasında dilin belirli bölgelerinde veya tamamında ağrı – yanma hissi oluşabilir.

●     Dil sırtında renk ve doku değişiklikleri

Folik asit veya B12 vitamini gibi besinlerin yetersiz alımlarında, gluten alerjisi gibi çeşitli alerjik reaksiyonlarda ya da sigara, alkol gibi zararlı madde kullanımlarında dilde renk değişimleri, plak gelişimi veya dil dokusunda bozulma ortaya çıkabilir.

●     Kıllı dil hastalığı

Özellikle çeşitli antibiyotiklerin kullanılması durumlarında yan etki olarak dil sırtında kıllanma yaşanabilir.

●     Dilde uyuşma

Nörolojik temelli hastalıklarda dilin belirli kısımlarında dokunma duyusunun kaybedilmesi veya buna bağlı karıncalanma, uyuşma gibi hisler meydana gelebilir.

●     Tat duyusunda kayıp

Dilde uyuşma hissine benzer şekilde dil tomurcuklarında doku kaybı yaşanması, sinir hasarı durumunda tatlı, ekşi, tuzlu veya acı gibi tat duyularında kısmi veya tamamen kayıp gerçekleşebilir.

Harita Dil Nedir?

Dil rahatsızlıkları arasında sık görülen formlardan biri olan harita dil, dil sırtındaki dokuda kırmızı, sarı veya beyaz renkte çizgilenmeler gelişmesi ve buna bağlı olarak dil yüzeyinin coğrafi şekillere benzeyen bir görüntüye kavuşması halidir. Kimi hastalarda bu duruma dil dokusunda yer yer yarıkların gelişmesi (yarık dil) eşlik edebilir. Harita dil; bazı vitamin yetersizlikleri, hormonal değişiklikler, şeker hastalığı, stres gibi faktörlerin etkisinde ortaya çıkabildiği gibi sedef hastalığının seyrinde de görülebilen bir durumdur.

Dil Rengi ve Hastalıklar

Dilde gelişen renklenmeler veya renk bozuklukları çeşitli hastalıklar bakımında uyarıcıdır. Buna göre dilde ortaya çıkan renk değişikliklerine bağlı olarak aşağıdaki dil rahatsızlıklarının varlığı değerlendirilebilir:

●     Beyaz dil

Dil sırtında beyaz renkli plaklar veya dilin beyazlaşması durumlarında ağız kanserinin öncü belirtilerinden biri olan lökoplaki gelişimi söz konusu olabilir. Yine dili enfekte eden mantar enfeksiyonlarında beyaz renkli plaklar ortaya çıkabilir. Oral kandidiazis adı verilen bu durum şeker hastalığı, steroid veya antibiyotik gibi ilaçların kullanımı esnasında ya da astım nedeniyle inhaler kullanımına bağlı gelişebilir. Son olarak, dermatolojik bir rahatsızlık olan liken planus dilde beyaz renkli değişikliklere neden olabilir.

●     Kırmızı dil (çilek dil)

Dilin parlak kırmızı rengini alması folik asit veya B12 vitamini gibi dil sağlığında önemli olan vitaminlerin eksikliklerinde, bir enfeksiyon hastalığı olan kızılda, Kawasaki sendromu adı verilen çocuklarda görülebilen bir romatolojik hastalık seyrinde veya harita dil gelişimi sonrası ortaya çıkabilir.

●     Siyah dil

Kötü ağız hijyeni, kıllı dil hastalığı, sigara kullanımı veya ağızdan nefes alma alışkanlığı sonrası dilde yoğun bakteri üremesi sonucu dil rengi siyahlaşabilir.

Dil Papillaları Hastalıkları

Dil tomurcukları (papilla) dildeki tat ve dokunma duyularının hissedilmesinden sorumludur. Sigara içimi, çeşitli enfeksiyonlar, kanser gelişimi, kötü ağız hijyeni veya dilde oral aft oluşumu sonrası papilla boyutlarında artış yaşanabileceği gibi hassasiyet, ağrı, kızarıklık gibi çeşitli klinik belirtiler de meydana gelebilir.

Dil ile ilgili sağlık sorunlarının çözümünde en etkili yöntem doğru teknik ve ekipmanlarla ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Signal Silver Charcoal diş fırçası, yapısındaki kömür tozu ve gümüş iyonları sayesinde standart diş fırçalarına göre 2 kat güçlü ağız temizliği elde etmenize yardımcı olur. Diş fırçalama esnasında dil yüzeyinin de fırçalanması, dil ile ilgili problemlerin önlenmesinde yardımcıdır. Signal White Now ağız bakım suyu ile gargara yaparak diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde de ağız temizliğini etkili seviyede sağlayabilirsiniz.