Skip to content
20'lik Diş

Damakta Yara Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Damak yaraları, ağırlıklı olarak kendiliğinden çıkan ve çoğunlukla beslenme programınızdaki hatalardan kaynaklanan basit sağlık sorunlarıdır.

Damakta yara oluşması, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gözlemlenebilen bir problemdir. Ağız içi ülserlerinden, vitamin yetersizliğinden ya da stres gibi psikolojik sebeplerden kaynaklanan üst damak yarası, çoğunlukla önemli bir sağlık problemi olarak kabul edilmez ve başka belirtiler göstermediği sürece basit yöntemlerle tedavi edilir. Bitkisel yöntemlerle de giderilebilen damak yaralarının tekrarlanmaması için ağız ve diş sağlığına özen göstermeniz de büyük önem taşır.

Damak Yarası Neden Olur?

Damak yarasına sebep olan en yaygın faktör, ağız ülseridir. Ağız içi ülserinin temel sebebi ise vücudun bağışıklık sisteminin zorlanmasıdır. Vitamin ve mineral eksikliği, vücutta enfeksiyon bulunması, diş çürümesi gibi sağlık problemleri, metabolizma gücünü zayıflatır ve bağışıklık sisteminin vücudun tamamını koruyamayacak hâle gelmesine yol açar. Bu yüzden vücudun hassas noktalarında çeşitli yaralar oluşur. Vücuttaki en hassas noktalar arasında ağız içi dokusu da bulunduğu için metabolizmanın zayıflaması durumunda damak yaraları ortaya çıkar. Damak yaraları, koyu kırmızı ya da beyaz renkte olabilir. Kırmızı renkli yaralar ağırlıklı olarak enfeksiyon, vitamin eksikliği gibi durumlardan kaynaklanırken beyaz renkli yaralar ise daha çok psikolojik faktörler sonucu ortaya çıkar.

Damakta Beyaz Yara Ne Anlama Gelir?

Duygu durum bozuklukları, metabolizma üzerinde son derece etkili olabilir. Özellikle stres, depresyon, gelecek kaygısı, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalma gibi durumlarda vücutta ciddi reaksiyonlar gözlemlenebilir. Damakta oluşan beyaz yaralar da ağırlıklı olarak psikolojik açmazların vücut üzerindeki etkilerinden oluşur. Beyaz yaraların oluşumu, kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden beyaz yaraların bir bölümü alkol, sigara, asitli içecek gibi zararlı ürünlerin tüketiminden kaynaklanabilir. Damak yaralarının sebebini kesin olarak öğrenmeniz için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde Damak Yarası Nasıl Olur?

Damak yarası, bebeklerin de karşılaşabildiği bir sorundur. Bebeklerde gözlemlenen damak yaralarının temel sebepleri ise şunlardır:

●     Bebekler, özellikle oral dönemleri boyunca ağızlarına pek çok yabancı madde sokar. Bu süreçte damaklarında kesikler oluşabilir ve bu kesiklerin mikrop kapması, enfeksiyonlu damak yaralarına yol açabilir.

●     Yüksek ateş ve vücutta mikrop bulunması, bebeklerde damak yarasına sebep olabilir.

●     Diş çıkarma sürecinde yaşanan metabolizma hassasiyeti de damakta aft oluşmasını tetikleyebilir.

●     Emzik, biberon gibi ağza sokularak kullanılan eşyalardan kapılan mikrop, virüs ve bakteriler de bebeklerde ağız içi yarası oluşturabilir.

Damak Yarası Nasıl Geçer?

Damak yaralarının ne şekilde tedavi edileceğine doktorunuzun karar vermesi önemlidir. Bu yüzden kendinizde ya da çocuğunuzda damak yarası gözlemlemeniz durumunda ilk olarak doktora danışmanız önerilir. Doktorunuz medikal tedavi yöntemleri önerirse reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanabilirsiniz. Medikal müdahale gerektirmeyecek kadar hafif damak yarası, bitkisel tedavi uygulamalarıyla kısa sürede geçebilir. Damak yaralarınızdan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

●     Aloe vera yapraklarını sıcak suda kaynattıktan sonra damağınızdaki yaraya kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu işlemi günde 2 ya da 3 kez yaparak damak yaralarınızı giderebilirsiniz.

●     Çilek yapraklarını 1 litre suya katarak çay gibi demleyebilir, sonrasında elde ettiğiniz karışımı gargara suyu olarak kullanarak damak yaralarından kurtulabilirsiniz.

●     Limon suyu da damak yaralarına karşı son derece etkilidir. Bir çay bardağı suya birkaç damla limon suyu ekleyebilir ve bu suyla gargara yapabilirsiniz. Dilerseniz gargara suyuna bir tutam tuz da katabilirsiniz.

Damak yarasına karşı en etkili yöntemlerden biri de dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Ağzınızda mikrop, bakteri, plak, tartar, diş taşı gibi yabancı ve yararlı olmayan unsurların birikmesini engellemek için Signal diş macunu ve Signal diş fırçası seçeneklerini tercih edebilir ve ağız sağlığınızı korumaya destek olabilirsiniz.