Skip to content
20'lik Diş

Damak Yarası Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve yeme&içme gibi en basit işlemlerin acılı hale gelmesine neden olan damak yaralarının ciddi hastalıkların da habercisi olabileceğini biliyor musunuz?

Ağız çatısını oluşturan damak, hassas deri dokusundan meydana gelir ve gün boyunca çok fazla aşınma ve yıpranma ile karşı karşıya kalır. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler, enfeksiyonlar ve farklı pek çok durum damak dokusunun hasar görmesine ve damak yaraları oluşmasına neden olabilir. Damak yaralarının büyük bir çoğunluğu genellikle kendiliğinden geçer ve sadece birkaç gün yemek yemeyi zorlaştırabilir. Ancak damakta çıkan yara bir haftadan uzun bir süredir devam ediyorsa altta ciddi bir problem yatıyor olabilir. Bu durumda mutlaka bir diş hekimine gitmeli ve damak yarasına neden olan faktöre yönelik tedavi almalısınız. Her yaştan insanın yaşayabileceği yaygın ağız ve diş sağlığı problemlerinden biri olan damak yarası “hangi vitamin eksikliğinden olur” ve “ağzım yara oldu ne yapmalıyım” sorularınızın cevabını birlikte öğrenelim.

Damak Yarası Neden Olur?

Damak yarası, damağı herhangi bölgesinde dudak içinde ya da diş etlerinde meydana gelen küçük ülserler olarak tanımlanabilir. Genellikle ateşli enfeksiyonlar sonrası çıktığı düşünülen üst damak yarası, mide ve bağırsak problemleri ya da ağız diş hijyenine gereken önem verilmediğinde meydana gelebilir. Genellikle kırmızı ya da beyaz kabarcıklar şeklinde kendini gösteren damak yaralarına neden olan etmenler:

Ağız travmaları

Aşırı sıcak yemek ve içecekler damağın hassas cilt dokusunu yakabilir, iltihaplanmasına neden olabilir. İltihaplar tedavi edilmediğinde ciddi lezyonlar ve damak yaraları meydana getirebilir. Aynı şekilde cips, kraker, sert şeker, sert meyve ve sebzeler tüketmek de damak dokusuna zarar verebilir. Zedelenen dokuyu kaşımak iltihaplanmaya neden olarak damak yaralarına davetiye çıkarır. Ayrıca, ağız içinde çıkan pamukçuk ve uçuk damakta da çıkabilir. Damakta beyaz yara şeklinde kendini gösteren ağız yaraları, stres ve hormonal değişikliklerden etkilenir.

Vitamin eksiklikleri

Bağışıklık sistemini destekleyen C, B9, B3 ve B12 vitaminleri ile demir mineralinin yetersiz alımı damak yaralarının oluşumu için zemin hazırlayabilir.

Elektrolit dengesizliği

Vücut işlevlerinin yerine getirilmesinde önemli rol oynayan elektrolitler; vücut sıvıları, kan ve idrarda bulunur. Elektrolit miktarının aşırı düşmesi ya da yükselmesi, tüm vücut dokularında olduğu gibi damak dokusunda da farklılaşmalara yol açabilir. Özellikle elektrolit miktarında yaşanan aşırı düşmeler damakta yaraların en önemli sebebidir.

Alkol kullanımı

Yüksek oranda alkol tüketen kişilerde damak yaraları yaygın olarak görülür. Alkol vücuttan su atılımını artırarak dehidrasyona neden olur ve bu durum ağız kuruluğu meydana getirir. Aşırı kuru ağız, damak dokusunda hassasiyet yaratarak yara oluşumunu tetikler.

Ağız kanseri ve diğer ciddi sağlık problemleri

Nadir durumlarda, damak yaraları, ağız kanseri gibi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Eğer damak şişmesi ve yaralarına karın hassasiyeti de eklenirse hepatit belirtisinden söz edilebilir.

Damak Yarası Belirtileri Nelerdir?

Yemek yemenizi ve bir şeyler içmenizi zorlaştırarak yetersiz beslenmenize neden olabilen damak yarası belirtileri arasında;

●     Özellikle üst damakta yoğun olarak hissedilen ağrı

●     Çok sıcak ya da çok soğuk yemek ve içeceklere karşı aşırı hassasiyet

●     Damakta şişlik, kızarıklık

●     Damakta beyazlama

●     Ağız hareketlerinde yavaşlama ve açıp kapamada zorlanma

●     Yüksek ateş yer alır.

Damak Yarası Nasıl Geçer?

Hafif damak yaraları genellikle kendiliğinden bir hafta içinde geçer. Bir haftadan uzun süren damak yaraları için mutlaka konusunda uzman bir diş hekiminden yardım almak gerekir. Damak yarasının tedavisi, nedenine ve semptomlarına göre yapılır.

●     Travma nedeniyle oluşan damak yaraları için; antiseptik içeriğe sahip gargara kullanılabilir. Ciddi şekilde yanan damak bölgeleri için yanığa uygun oral jeller uygulanabilir. Ayrıca evde de kolayca hazırlayabileceğiniz tuzlu su, sirkeli su, limonlu su ile ağzınızı günde birkaç kez çalkalayabilirsiniz.

●     Elektrolit dengesizliği nedeniyle oluşan damak yaraları için, sıvı tüketimine dikkat etmeniz önemlidir. Ciddi dehidratasyon durumlarında acil tıbbi tedavi almanız gerekebilir.

●     Ağız kanseri nedeniyle oluşan damak yaralarında diş hekiminiz sizi yönlendirecektir. Doktorunuz ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinden size uygun olanını seçerek tedaviye başlayabilir.

Damak yarasının tedavisini desteklemek için ağız ve diş hijyeni sağlayan Signal ağız bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileğiyle!