Skip to content
20'lik Diş

Damak Yanmasına İyi Gelen 3 Yöntem

Konuşurken bile ağrı hissetmenize sebep olabilen damak yanması, yaşam kalitenizi düşüren önemli bir rahatsızlıktır.


Damak, besinlerin tatlarını daha iyi alabilmek için özellikle hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Bir yudum sıcak yiyecek veya içecek tüketmek damağı kaplayan cilt tabakasında yanıklara neden olabilir. Çoğu üst damak yanması, kendinizi şımartmadan önce biraz daha beklemenizi söyleyen kısa süreli bir rahatsızlık hissi yaratır ve genellikle tıbbi yardım gerektirmez. Ancak ciddi hasar almış dokunun iyileşmesi günlerce sürebilir. Bu tip ciddi durumlarda diş hekiminiz ile görüşerek enfeksiyona eğilimli açık bir yaranız olup olmadığından emin olmanız önemlidir. Peki ciddi hasar bulunmayan durumlarda damak yanmasına ne iyi gelir?

Damak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Ağız çatısı olarak da bilinen damak, vücudumuzdaki diğer bazı yumuşak dokularla kıyaslandığında yanıklara karşı daha hassastır. Bu nedenle sıcaktan yüksek oranda etkilenir. Sıcak yemekten damak yanması için uygulayabileceğiniz birkaç basit çözümü aşağıda bulabilirsiniz.

1.    Damağı Rahatlatacak Besinler Tüketin

Damak yanması sonucu oluşan ağrıyı hafifletmek için buz gibi soğuk ya da donmuş içecek ve yiyecekler yanma hissinin yatışmasını sağlayabilir. Yoğurt, krema, krem peynir gibi yumuşak besinleri tüketerek ya da buz kompresi yaparak zedelenen damak dokusunun yanma hissini hafifletebilirsiniz. Dondurma, buz çubukları, puding ve buzlu meyve püreleri gibi soğuk yiyecekleri de tercih edebilirsiniz. Keskin kenarları olan yiyecekler ile sıcak veya baharatlı besinlerden kaçınmalısınız. Ayrıca domates ve portakal suyu gibi asitli yiyecekler, naneli veya tarçınlı ürünlerden uzak durmalısınız.

2.    Ağzınızı Düzenli Olarak Çalkalayın

Küçük ağız yanıkları nadir olarak enfeksiyona neden olur. Ağzınızı tuzlu suyla çalkalamak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda tuzlu suyun yaraların iyileşmesini hızlandırdığı da söylenir. 1 çay bardağı ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyip günde 3-4 kez ağzınızı çalkalayın. Ağız içindeki ağrıyı azaltmayı sağlayan antiseptik gargara da kullanabilirsiniz.

3.    Aloe Vera Kullanın

Damak yanığını rahatlatmanın etkili yollarından birisi de aloe vera bitkisidir. Bitkinin bir dalını koparın ve dala uzunlamasına bir çizik atın. İçerisindeki jeli kaşık yardımıyla çıkartın ve damak bölgenize günde birkaç kez uygulayın.

Damak yanığı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Yanan bölge ağız içinin hassaslaşmasına neden olur. Bu durumda ağız bakımınızı yapmakta zorlanabilirsiniz. Ancak damak yanığının iyileşme sürecinde ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Dişlerinizi, hassasiyete karşı rahatlama sağlamaya yardımcı olan Signal Nature Elements serisi ile fırçalayabilirsiniz. İçeriğinde çinko ve doğal yağlar barındıran Signal Nature Elements Clove Sensitive Diş Macunu ile ağız hijyeninizi sağlayabilir, aynı zamanda dişinizin doğal beyazlığa sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.