Skip to content
20'lik Diş

Damak Şişmesi Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Hemen herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı damak şişliği, önlenebilir basit bir rahatsızlık olmasına rağmen kimi zaman da ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Ağız ve burun boşlukları arasında bariyer görevi gören ve ağız çatısı olarak da tanımlanabilen damak; önde sert damak ve arkada yumuşak damak olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Bağ ve kas dokusundan oluşan bu bölgeyi kaplayan cilt, tat almayı sağladığı için oldukça ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Gün içerisinde besinlerin parçalanması ve öğütülmesi için diş ve dile yardımcı olan damak dokusu, kolayca hasar görerek şişebilir. Ağız sağlığı ile ilgili en çok görülen rahatsızlıklardan biri olan diş damak şişmesi, nadiren ciddi bir probleme işaret eder. Pek çok farklı faktöre göre gelişen ve kişinin yaşam kalitesini düşüren damak şişliği neden olur, birlikte inceleyelim…

Damak Şişmesi Neden Olur?

Damak dokusunu, küçük kılcal kan damarları besler. Herhangi bir nedenden dolayı damarlarda aşınma ya da yıpranma hücre içi sıvıların hücre dışına çıkmasına neden olarak şişlik meydana getirir. Yaygın bir ağız içi problem olan ağızda damak şişmesi nedenleri şunlardır;

●     Çok sıcak yemekler damağın oldukça hassas olan dış dokusunu yakabilir ve bu durum ciltte kabarcıklara neden olabilir. Cips, kraker, şeker gibi sert besinler ile sert sebze ve meyveler damak dokusunda zedelenme yaratarak damak şişmesi meydana getirebilir.

●     Aft, pamukçuk ve uçuk gibi ağız yaraları da damak da şişlik oluşturabilir.

●     Ağız hijyenine gereken önemin verilmemesi, düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması ve diş ipi kullanılmaması; ağız içi enfeksiyonlarına ve dolayısıyla damak şişmesine neden olabilir.

●     Vücut sıvılarında yer alan elektrolitlerin miktarı, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar. Bazı ilaçlar ve özellikle çok sıcak havalarda yoğun egzersizler elektrolit seviyelerinde azalmaya ve dolayısıyla da damak şişmesine neden olabilir.

●     Aşırı alkol tüketimi, vücuttan aşırı derecede su atımına neden olur ve vücutta dehidratasyon meydana gelir. Atılan suyun tamamlanamaması bir başka deyişle sıvı tüketiminin yetersizliği ağızda kuruluğa ve bu durum da damak dokusunda hassasiyete ve şişliğe neden olabilir.

●     Damak dokusunda meydana gelen küçük bir yaralanma mukosel adı verilen bir kist oluşturur. Tipik olarak ağrısız olan mukosel damak şişmesi şeklinde kendini gösterir.

●     Nadir durumlarda ağız kanseri ya da viral hepatit damakta şişmelere neden olabilir.

Damak Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Yutmayı kolaylaştıran ve konuşmaya yardımcı olan damak dokusu, hasar gördüğünde yaşam kalitenizi düşüren şişliklere neden olabilir. Yaygın olarak görülen damak şişmesi belirtileri arasında;

Şişliğin bulunduğu damak bölgesinde ağrı ya da ağzın tamamında ağrı:

●     Ağızda kuruluk

●     Aft ya da uçuk gibi ağız içi yaraları

●     Ağız içinde kabarcıklar

●     Kas spazmları

●     Ağız içinde iltihap

●     Diş ağrısı yer alır.

Damak şişmesi belirtileri bir hafta içinde geçmezse altta ciddi bir problem olduğundan şüphe edilebilir. Özellikle damak ağrısının artması, şişliğin büyümesi gibi şikâyetleriniz fazlalaşıyorsa ve ağız içinde farklı belirtilerde gözlemliyorsanız mutlaka konusunda uzman bir diş hekimine gitmeniz ve tıbbi yardım almanız faydalı olacaktır.

Damak Şişliği Nasıl geçer?

Damak şişmesi, çoğunlukla aşırı sıcak yemek ya da içecek tüketmek gibi basit nedenlere bağlı olarak gelişir. Böyle bir durum, doktora gitmeden evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle tedavi edilebilir:

●     Bir tatlı kaşığı tuz ve 1 çay bardağı ılık su ile ağzınızı günde 3-4 kez çalkalayabilirsiniz.

●     1 çay bardağı ılık su içerisine karanfil, nane ve kekik yağlarının her birinden 3’er damla ekleyip gün içinde ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

●     Aloe vera bitkisinin bir dalını boydan boya kestikten sonra içindeki jeli bir kaba alıp, özellikle geceleri yatmadan önce bu jel ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Damak şişmesinin altında çok daha önemli bir neden yatıyorsa, semptomlara ve şişliğin nedenine göre tedavi yapılması gerekebilir. Elektrolit dengesinde bozukluğa bağlı olarak gelişen üst damak şişmesi tedavisi için doktorunuz tarafından elektrolit eklemesi yapılabilir. Ağız kanseri gibi ciddi bir probleme bağlı olarak gelişen damak şişliği tedavisi için doktorunuz size onkoloji alanında uzman bir doktora yönlendirebilir.

Neden ne olursa olsun damak şişliğini önlemek ve tedavisine destek olmak için ağız ve diş bakımınızı Signal ürünleri ile yapabilir, bembeyaz dişlere ve sağlıklı gülüşlere kavuşmak için bir adım atabilirsiniz.