Skip to content
20'lik Diş

Damak Ağrısı Neden Olur, Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler arasında sık görülen rahatsızlıklardan biri olan damak ağrısına dair merak edilenleri sizler için derledik.

Kişilerin günlük hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen problemlerin başında ağız ve diş sağlığı ile ilgili sağlık sorunları gelir. Özellikle ağız içindeki dokuların iltihaplanması sonucu gelişen ağrı şikayeti sık karşılaşılan problemler arasında yer alır. Bu bağlamda, gıda alımını da zorlaştıran rahatsızlıklardan biri damak ağrısıdır.

Damak Ağrısı Nedir?

Damak temelde ağız boşluğunun tavanını oluşturan kemik ve yumuşak dokularının bütünlüğüne denilir. Bu bakımdan, üst çene kemiğinin ön –alt kısmı kemik damağı meydana getirirken; arka kısımda yer alan yumuşak damağı, bağ dokusu ve kas tabakası oluşturur. Tüm ağız boşluğunda olduğu gibi damak tabakalarının üzerini mukoza adı verilen özelleşmiş epitel dokusu örter.

Halk arasında ağız tabanına alt damak adı verilir. Ağız tabanı; alt çene kemiğine ait kemik dokularla bu kemiğe tutunan kas dokuları ile üzerini örten mukoza tabakası tarafından oluşturulur. Hem tükürük bezlerinin bulunması, hem de kan damarları ve sinirler bakımdan zengin olması nedeniyle ağız tabanında gelişen çeşitli rahatsızlıklar daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

Damak veya ağız boşluğunda ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklar klinikte üst damak ağrısı veya alt damak ağrısı olarak karşımıza çıkabilir. Bu anlamda damak acıması hem etkilenen anatomik bölgeye, hem de altta yatan sebebe bağlı olarak çok farklı klinik tablolara neden olabilir ve klinik yaklaşımları bu oranda çeşitlilik gösterebilir.

Damak Ağrısı Neden Olur?

Damağın ağrıması bu bölgede yer alan dokuların çeşitli hastalıklar nedeniyle iltihaplanması veya doku bütünlüğünün bozulmasını takiben gelişebilir. Bu bakımdan aşağıdaki etkenler damak ağrısının nedenleri arasında sayılabilir:

●     Ağız kuruluğu: Ağız solunumu, uyku apnesi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ağızda gelişen kuruluk hem dokuların bütünlüğünde bozulmaya yol açar, hem de ağız içindeki mikroorganizmaların çoğalmasını uyararak dokularda iltihaplanmayla sonuçlanabilir.

●     Fiziksel travma: Damak dokularının doğrudan fiziksel etkenlerce yaralanması sonucu damak ağrısı gelişebilir.

●     Ağız içi ülserler veya aft: Çeşitli sebeplere bağlı gelişebilen ağız ülserleri ve aft yaraları, ağız içinde hemen her dokuda ortaya çıkabilir. Damakta geliştiği takdirde damak ağrısı ile karşımıza çıkabilir.

●     Enfeksiyonlar: Hem damak dokularının ağız içi mikroorganizmalarca iltihaplanması, hem de herpes simpleks virüsü (HSV) gibi çeşitli viral enfeksiyonlarda damak dokusunda iltihaplanma veya döküntüyle beraber ağrı şikayeti meydana gelebilir.

●     Pamukçuk: Özellikle bağışıklık sisteminin yetersiz kaldığı durumlarda ağız içinde bulunan mantar türleri damak gibi ağız içi dokularda çoğalarak mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Pamukçuk adı verilen bu durumda damak ağrısı görülebilir.

●     Liken planus: Ciltte döküntü ve pullanma ile sonuçlanabilen liken planus ağız içindeki mukoza dokularında döküntüyle beraber ağrıya neden olabilir.

●     Kanser: Damak dokularında gelişen kötü huylu tümörler bu bölgedeki sinirlere zarar vererek şiddetli ağrıya yol açabilir.

●     İyi huylu tümörler: Papilloma da denilen HPV virüsüne bağlı gelişen tümöral yapılar özellikle çiğneme esnasında damak ağrısı ile tanınabilir.

Damak ağrısına çözüm önerileri nedir?

Damak ağrısı şikayeti olan hastaların öncelikle altta yatan sebebin belirlenmesi adına uzman bir hekim tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Hekimin gerekli gördüğü durumlarda ek görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerinin sonucunda altta yatan rahatsızlığın kesin tanısı konularak uygun tedavi planlanır.

Damak ağrısında asıl klinik yaklaşım altta yatan sebebin tedavisi olsa da; ağrı şikayetinin giderilmesine yönelik yapılabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Bu bağlamda, anti-inflamatuvar veya anestezik içerikli ağız içi spreyler, antiseptik gargara solüsyonları ile ağızdan alınan tablet ağrı kesiciler sıklıkla reçete edilebilir. Bu doğrultuda Signal White Now ağız bakım suyu, ağız temizliğinin yapılması esnasında ağız boşluğunun mikroorganizmalardan arındındırılmasına yardımcı olur.

Tedavi süresince hastaya baharatlı yiyecekler veya gazlı içecekler gibi dokuları tahriş edebilecek ürünlerden uzak durmaları tavsiye edilir. Sigara ve alkol alışkanlığı sona erdirilmelidir. Son olarak ağız hijyeninin sağlanması, doğru ve düzenli olarak diş fırçalama alışkanlığının kazanılması son derece önemlidir. Bu bağlamda Signal Nature Elements Clove Sensitive diş macunu içerdiği karanfil yaprağı ve ardıç yağları hassasiyete karşı rahatlama sağlarken, ağız içindeki mikroorganizmaların giderilmesine ve ağız hijyeninin sağlanmasına yardımcı olur.

Eğer sizin de damak ağrısı şikayetiniz varsa, uzman bir hekim tarafından değerlendirilmek üzere size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Sağlıklı günler dileğiyle!