Skip to content
20'lik Diş

Boğazda Aft Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Boğazınızda beyaz yaralar oluşuyor ve konuşurken zorlanıyorsanız nedeni boğaz aftları olabilir.

Boğaz aftları, sağlıklı insanlarda da sıklıkla görülen bir sorundur. Genellikle ciddi bir nedenden kaynaklı olmamakla beraber can sıkıcı olabilir. Bir uzmana danışarak boğazınızda oluşan aftın nedenini öğrenebilir ve bazı ipuçlarına dikkat ederek birkaç hafta içerisinde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. “Boğazda aft nedir? Neden oluşur?” diye merak ediyorsanız gelin, cevaplarına birlikte bakalım.

Boğazda Aft Çıkar mı?

Aft, bir çeşit ülser olup genellikle ağızda görülse de boğazda oluşması da mümkündür. Boğaz ile mide arasında yer alan yemek ve soluk borularının çevresinde oluşan yaralar bir süre iyileşmediğinde ülsere dönüşebilir. Ortası beyaz, çevresi ise kırmızı görünen yaralar konuşurken ya da yemek yerken rahatsızlık verebilir.

Boğazda Aft Neden Olur?

Boğazda aft oluşumunun birden fazla nedeni bulunabilir ve genellikle genetik yatkınlık söz konusudur. İlk aft oluşumu sonrasında ise tekrarlama ihtimali oldukça yükselir.

●     Stres, boğaz aftlarının oluşumunu artıran en önemli etkenlerin başında gelir. Özellikle sınav dönemindeki öğrencilerin ya da hayatında büyük değişiklikler yapan kişilerin sıklıkla aftlarla karşılaştığı görülmüştür.

●     Bazı yiyecekler boğaz aftlarının oluşma riskini artırabilir. Kişiden kişiye değişen bu yiyecekleri tespit etmek için boğaz aftı oluşmadan önceki 2 gün neler yediğinizi not almanızda fayda var.

●     Virüs ve bakteri kaynaklı aft oluşumu mümkündür. Dikkat edilmesi gereken nokta, birçok boğaz aftı bulaşıcı değilken viral kaynaklı aftlar bulaşıcı olabilir.

●     Çocuklarda görülen, sık sık tekrarlayan boğaz aftları Herpangina hastalığının belirtisi olabilir.

●     Behçet hastalığı, tekrarlayan boğaz aftlarının en çok karşılaşılan belirtilerinden birisi olarak kabul edilir. Ancak genellikle beraberinde vücudun farklı bölgelerinde de iltihaplanma yaşanır.

Boğazda Aft Belirtileri

Boğazda aft oluşumu genellikle kendini ağrı ve yanma hissi ile gösterir. Birkaç gün içerisinde ise beyaz renkli pamukçuklar oluşur. Aft, pek çok kişi tarafından su toplaması olarak düşünülse de aslında açık yaraların enfeksiyon kapmasıdır.

Genellikle 1 cm civarında olan boğaz aftlarının birden fazla oluşma riski yüksektir. Aft ile birlikte ateşlenme, yorgunluk ve uykuya eğilim görülebilir. Ayrıca lenf düğümlerinde şişme de hissedilebilir.

Boğazda Afta Ne İyi Gelir?

●     Reflü, aft oluşumuna neden olabileceğinden mümkün olduğunca yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmanız önemlidir. Ayrıca uyurken yüksek bir yastık kullanmayı düşünebilirsiniz.

●     Boğazda aft tedavisi bitkisel yağlardan faydalanılarak yapılabilir. Doktorunuza danışarak enfeksiyonlara karşı etkisi kanıtlanmış olan kekik ya da çay ağacı yağını kullanarak gargara yapabilirsiniz.

●     Mümkün olduğunca çok sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmaya özen gösterebilirsiniz. Ayrıca sert besinler aftların daha fazla ağrı vermesine neden olabilir.

Boğazda Aft Çıkması Nasıl Önlenir?

Boğazda aft çıkma ihtimalini azaltmak için yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yapabileceğiniz bazı değişiklikler mevcuttur.

●     Yapılan araştırmalar sigara tüketiminin aft oluşumunu ciddi oranda yükselttiğini göstermiştir. Boğazınızın tahriş olma riskini artıran bu zararlı alışkanlık, tükettiğiniz besinlerin yemek borusuna geri gelmesine neden olabilir.

●     Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa ve sık sık boğazınızda aft oluşuyorsa doktorunuzla görüşerek ilaçlarınızı düzenlemesini isteyebilirsiniz.

●     Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak mide asidinin boğaza gelmesini önleyerek aft oluşma riskini azaltır.

●     Aft oluşumunu önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ağız ve diş temizliğine özen göstermektir. Signal diş macunu ve fırçası kullanarak günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamanızda fayda vardır.

Siz de ağız ve diş bakımınıza önem veriyorsanız Signal diş fırçası ve macunu kullanabilir, gülüşlerinizi doya doya sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.