Skip to content
20'lik Diş

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıklıkla gözlemlenen bir sağlık sorunu olan boğaz kuruluğu, ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklı olmadığı sürece evde uygulanacak basit yöntemlerle kısa sürede giderilebilir.

Boğaz kuruluğu, tükürük bezlerinin yetersiz çalışmasından ve vücutta dehidrasyon problemi oluşmasından kaynaklanan bir sorundur. Şiddetli bir şekilde seyretmesi durumunda yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Boğaz kuruluğu gıcık, öksürük, boğaz hırıltısı, nefes darlığı gibi sorunlara yol açabilir. Erken dönemde tedbir alınmaması durumunda kronik sağlık sorunlarına da yol açabilen boğaz kuruluğu ve balgam problemi, evde tedavi edilebilecek problemler arasında yer alır.

Boğaz Kuruluğu Neden Olur?

Boğaz kuruluğu, çeşitli sebeplerden dolayı yaşanabilen bir sorundur. Soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu, reflü gibi sağlık sorunları, boğazda kurumaya ve tükürük bezlerinin yetersiz şekilde çalışmasına yol açabilir. Aynı zamanda yaşam alanında nem oranının düşük olması, uyurken ağzın açık kalması, ağız ve diş sağlığına yeterli özen gösterilmemesi, diş fırçalama işlemlerinin ihmal edilmesi gibi durumlar da ağızda ve boğazda kuruluk oluşmasını tetikleyebilir. Boğazınızda kuruluk hissettiğinizde ilk olarak doktorunuza danışmanızda ve kuruluğa sebep olan herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmenizde yarar bulunur. Boğaz kuruluğunuzun bir rahatsızlıktan kaynaklanmaması durumunda ise evde tedavi yöntemlerini uygulamaya geçebilirsiniz.

Boğaz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Boğaz kuruluğu sorunu, çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Aşağıdaki belirtilerin birini ya da birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız boğaz kuruluğu şüphesiyle doktorunuza başvurabilirsiniz.

●     Boğazda kuruluk ve öksürük hissi

●     Ağızda metalik tat ya da tat kaybı

●     Dilde ağrı ya da hissizlik

●     Sık sık yaşanan ve su içilse de geçmeyen susama hissi

●     Yutkunma ve konuşmada güçlük

●     Kuru öksürük

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz kuruluğu sorununu tespit ettikten sonra uygulayabileceğiniz yöntemlere göz atmanızda yarar bulunur. Peki boğaz kuruluğu nasıl geçer? Bu soruya yanıt vermeden önce ilk olarak kuruluğun tam olarak neden kaynaklandığını anlamak gerekir.

●     Boğaz kuruluğu sorunu uyurken ağzınızın açık kalması ya da horlamanız gibi faktörlerden oluşuyorsa burna yapıştırılan uyku bantlarından yararlanarak sorunu kolayca giderebilirsiniz.

●     Yaşam alanınızdaki yetersiz nem oranı boğaz kuruluğuna yol açıyorsa radyatörlerinize su dolu aparatlar asarak ya da hava nemlendirici cihazlar kullanarak boğaz kuruluğunu aşabilirsiniz.

●     Boğaz kuruluğu sorunu ağız ve diş sağlığı bakımınıza yeterince özen göstermemenizden kaynaklanıyorsa dişlerinizi düzenli olarak fırçalayabilirsiniz. Ayrıca bakteri önleyici sularla gargara yaparak ağzınızın içini ve boğazınızı temizleyebilir, böylece boğaz kuruluğuna yol açan hijyen sorunlarından rahatça kurtulabilirsiniz.

Yutkunma Zorluğuna Ne İyi Gelir?

Yutkunma zorluğu, boğaz kuruluğu sebebiyle yaşayabileceğiniz problemlerden biridir. Boğazda tahriş, öksürük, acı gibi sorunlara yol açan yutkunma zorluğundan kurtulmak için boğazınızı yumuşatacak bitki çayları tüketebilirsiniz. Yutkunma zorluğunu gidermek için evinizde buhar tedavisi de uygulayabilirsiniz. Kaynamış bir leğen suya birkaç parça taze nane yaprağı attıktan ve suyu birkaç dakika dinlendirdikten sonra başınıza bir örtü örterek leğene doğru eğilebilir, buharı içinize çekerek solunum yollarınızı ve boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Ayrıca ağız ve diş sağlığınıza özen göstererek yutkunma zorluğunu da giderebilirsiniz.

Boğaz kuruluğunu ve yutkunma zorluğunu gidermek için doğru diş macunu ve diş fırçası tercihinde bulunmanız da büyük önem taşıyor. Signal diş macunu çeşitlerini tercih ederek ağzınıza etkili bir şekilde bakım yapabilir, dişlerinizi ve diş etlerinizi etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz. Signal diş fırçası çeşitleri arasından ağız yapınıza en uygun ürünü bularak ağzınızın tüm bölgelerini eşit seviyede temizleyebilir ve böylece boğaz kuruluğu soruyla daha rahat baş edebilirsiniz.