Skip to content
20'lik Diş

Ağızda Tükürük Birikmesi Neden Olur?

Aşırı tükürük salgılanmasına bağlı olarak gelişen ağızda tükürük birikmesinin, özgüven kaybına ve ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini biliyor muydunuz?

Dil altında yer alan tükürük bezlerinden günde 1-1,5 litre tükürük salgılanır. %99’u sudan oluşan tükürüğün geri kalan %1’lik kısmını enzimler, proteinler, müsin, üre, amonyak, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve bikarbonat gibi elektrolitler oluşturur. Hafif asidik yapıya sahip olan tükürük özellikle sindirim sisteminin vazgeçilmezidir. Ancak tükürüğün normalden fazla salgılanması aşırı tükürük birikmesi olarak tanımlanabilen hipersalivasyona neden olur. Nedenine bağlı olarak ağızda tükürük birikmesi geçici olabilir ya da kronik hale gelebilir. Örneğin ağız içinde bir enfeksiyon varsa tükürük bezleri mikroorganizmaları vücuttan uzaklaştırmak için daha fazla tükürük üretebilir. Enfeksiyon tedavi edildiğinde ise aşırı tükürük üretimi genellikle sonlanır. Ancak sürekli hipersalivasyon (siyalore) genellikle altta yatan ve kas kontrolünü etkileyen bir hastalıkla ilgili olabilir. Kas kontrolünüzde bozulma olduğunda, yutma yeteneğinizi etkileyerek tükürük oluşumunu artırabilir.

Ağızda Tükürük Birikmesi Sebepleri

Uyurken ağızda tükürük birikmesi çoğu insan tarafından yaşanabilir. Bunun nedeni geceleri yutmayı sağlayan kasların yüzdeki diğer kaslar gibi gevşemesidir. Uyurken salya akması oldukça yaygın olsa da bazen nörolojik bir durumun, uyku bozukluğunun veya çok daha ciddi başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Geçici olarak ağızda tükürük birikmesine neden olan durumlar arasında;

●     Diş çürükleri,

●     Ağız enfeksiyonları,

●     Reflü,

●     Hamilelik,

●     Bazı sakinleştiriciler ve antikonvülsan ilaçlar,

●     Cıva gibi toksinlere maruz kalma yer alır.

Bu durumlarda ağızda tükürük birikmesi genellikle altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra ortadan kalkar. Sürekli olarak ağızda tükürük birikmesine neden olan durumlar arasında;

●     Maloklüzyon (dişlerin kusurlu kapanması),

●     Dil büyümesi,

●     Zihinsel engeller,

●     Beyin felci,

●     Yüz felci,

●     Parkinson hastalığı,

●     Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS),

●     İnme yer alır.

Sürekli tükürük birikimine yol açan kronik hastalıkların tedavisinde semptomların azaltılması hedeflenir.

Ağızda Tükürük Birikmesi Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

Aşırı tükürük üretimi sonucunda dudakların kenarlarından ağız çevresine salya akar. Sürekli salya akması aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

●     Dudaklarda çatlama

●     Ağız çevresindeki cilt dokusunda yumuşama ve hasar

●     Ağız çevresinde cilt enfeksiyonu

●     Ağız kokusu

●     Dehidratasyon

●     Konuşurken ağızda tükürük birikmesi sonucu konuşma bozukluğu

●     Akciğer iltihaplanması

●     Tat almada zorlanma

Bunlara ek olarak ağızda tükürük birikmesi psikolojik komplikasyonlara ve sosyal kaygıya neden olabilir, ayrıca yemek yemeyi de olumsuz etkileyebilir.

Ağızda Tükürük Birikmesi Tedavisi

Fazla tükürük gelmesi tedavisi için öncelikle konusunda uzman bir diş hekimi yardımıyla altta yatan durumunun belirlenmesi ve aşırı tükürüğün ağızda yarattığı yan etkilerin yönetilmesi gerekir. Nedene bağlı olarak tedavi; ilaç, davranış terapisi ya da daha ileri durumlarda cerrahi müdahaleleri içerebilir.

●     Davranış değişikliği ve konuşma terapisi, aşırı tükürük birikmesi yaşayan kişilerin duruş ve baş kontrolü sağlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca dudak kapatma, daha iyi dil kontrolü ve yutma tekniklerini de öğrenilebilir.

●     Aşırı tükürük birikmesinde ilaç tedavisinin amacı, tükürük üretimini azaltmaktır. Uyuşukluk, huzursuzluk, sinirlilik, üriner retansiyon, kabızlık ve yüz kızarması gibi bir dizi yan etkiye sahip olmasına rağmen antikolinerjik ilaçlar tedavide kullanılabilir.

●     Ağızda tükürük birikmesi bitkisel çözüm alternatifleri ile daha hafif atlatılabilir. Yeterli ve dengeli beslenmek ve günden en az 2-2.5 litre su içmek semptomları azaltabilir. Tükürük salgısının artmasına yol açan aşırı tuzlu, acı, ekşi gıdalardan uzak durabilir ve gazlı içecekler, alkol ve sigara gibi ürünlerden kaçınabilirsiniz.

Ağızda tükürük birikmesini engellemek için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve mutlaka diş ipi kullanmalısınız. Ağız ve diş sağlığınızı Signal ağız bakım ürünleri ile koruyabilir, ağızda tükürük birikmesi probleminin üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.