Skip to content
20'lik Diş

Ağızda Metalik Tat Neden Olur, Nasıl Olur?

Ağzınızda para yiyor gibi mide bulantısı yapan bir tat varsa bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Kendini metal tadının yanı sıra ağızda acı ve tuzlu tat olarak da gösteren tat bozuklukları, tat reseptörlerinin bozulmasından kaynaklanır. Tat ve koku duygusunun iletilmesini sağlayan nöron hücrelerindeki yanlış iletim, ağzınızda farklı tatlar hissetmenize neden olabilir.

Ağızda Metal Tadı Neden Olur?

Ağızda metal tadı hissetmek sıkça karşılaşılan bir durum olmakla birlikte genellikle adlandırılamaz. Parageusia olarak bilinen bu tat bozukluğu aniden ortaya çıkabileceği gibi zamanla da oluşabilir.

Ağızda metalik tat oluşumunun birden fazla nedeni olabilir. Kimi zaman ciddi bir hastalığın belirtisiyken kimi zaman da yalnızca koku ve tat duyusundaki karışıklıktan kaynaklanır.

Ağızda Tat Bozukluğu Neden Olur?

●     Ağızda tat bozukluğunun en sık karşılaşılan nedenleri arasında kullanılan ilaçlar gelir. Hormonlarınızı doğrudan etkileyen osteoporoz ve kan yapıcı ilaçlarla birlikte antibiyotikler de metal tadına neden olabilir.

●     Kemoterapinin yan etkilerinden birisi olarak kabul edilen kemo ağzı, metalik tat hissetmenize neden olabilir. Yapılan araştırmalar bu durumun nedeninin başta D vitamini olmak üzere çeşitli vitamin eksikliklerinden kaynaklanabileceğini göstermiştir.

●     Koku ve tat duyusu doğrudan birbiri ile bağlantılıdır. Bu nedenle dönemsel tat bozukluklarının en büyük nedeni alerji, nezle, sinüzit gibi solunum yolu hastalıklarıdır.

●     Diş çürümesi, diş eti sorunları gibi pek çok ağız ve diş sağlığı sorunu metalik tat hissetmenize neden olabilir.

●     Reflü, midenin ekşiyerek yanma hissi oluşturmasıdır. Çoğu zaman ağzınıza kadar ulaşan asidik enzimler tat reseptörlerine zarar verebileceğinden reflü ağızda metalik tat oluşturabilir.

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Neden Olur?

Hamilelik döneminde yaşanılan hormonal değişiklikler, tat tomurcuklarının farklılaşmasına neden olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında görülen bu durum nedeniyle hamilelikte ağızda metal tadı oluşumu pek çok kadının en büyük sorunudur. Ayrıca normalde sevdiğiniz besinleri yemek istemeyebilirsiniz. Bu durum 2. trimesterle birlikte düzelmeye başlasa da genellikle doğuma kadar devam eder.

Ağızdaki Acı Tat Nasıl Giderilir?

Öncelikle tat bozukluğunun neden kaynaklandığını öğrenmek için bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Bu sayede ciddi bir sağlık durumunuz olma ihtimalini eleyebilir ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlere şans verebilirsiniz.

●     Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ağız temizliğinize özen göstermektir. Yemeklerden sonra dişlerinizi Signal diş fırçası ve macunu kullanarak fırçalayabilirsiniz. Ayrıca reflü ya da hamilelik nedeniyle kusma gibi bir sorununuz varsa ağzınızı sık sık çalkalamanızda fayda vardır.

●     Yapılan araştırmalar tuzun etkili antimikrobiyal özelliğinin bulunduğunu ve enfeksiyonlara karşı kullanılabileceğini göstermiştir. Günde 2 defa ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı su ekleyerek ağız ve burun gargarası yapabilirsiniz.

●     Santa Cruz Devlet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma soğuk sıkım üretilen Hindistan cevizi yağının doğal bir antibiyotik olarak kullanılabileceğini kanıtlamıştır. Bu nedenle bakterilerden kaynaklı tat bozuklukları için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. “Oil pulling” olarak bilinen bu yöntemi uygulamak için ağzınıza 1 yemek kaşığı kadar yağı alıp 10 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın. Tükürdükten sonra ağzınızı yumuşak bir Signal diş fırçası ile yavaşça fırçalayabilirsiniz.

●     Ağız kuruluğu, metalik tat oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde en az 2 litre su içmeye özen gösterebilirsiniz. Suyu bir kerede içmek yerine yavaş yavaş içmenizde ve ağzınızı kuru bırakmamanızda fayda vardır.

●     Nikotin kokusu, tat reseptörlerinin iyileşmesini zorlaştırabilir. Eğer sigara içiyor ve ağzınızda metalik tat hissediyorsanız sorunun daha da kötüleşmemesi için sigarayı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Diş bakımınıza özen göstermek ve özgürce gülümseyebilmek için vakit kaybetmeden sizin için uygun Signal ürünlerini seçebilir, daha sağlıklı günlere merhaba diyebilirsiniz.