Skip to content
20'lik Diş

Ağız Kokusu: Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Besleyici değeri ve lezzeti için sık sık tüketilen sarımsak maalesef kötü nefes kokusunu da beraberinde getiriyor ancak doğru işlemlerle sarımsağın ağızda bıraktığı kötü nefesten kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Yenilen gıdalardan sağlık problemlerine kadar birçok neden ağız kokusu oluşturabilir. Sarımsak ve soğan gibi bazı besinlerin tüketiminin ise içindeki kükürt sebebiyle ağız kokusuna sebep olduğu bilinir. Her ne kadar besleyici ve lezzetli olsa da sarımsaklı yemek yemek birçok kişi için çekinilen bir konu olur. Sarımsaklı bir yemeğin ardından sosyalleşmemek tercih edilse de bazen aniden planlar bozulabilir. Acil bir toplantı ya da son dakika buluşması nedeniyle zor durumda kalmamak için sarımsak kokusunun üstesinden nasıl geleceğinizi bilmelisiniz.

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Sarımsak kokusu nasıl geçer diye merak ediyorsanız, onunla baş etmenin birçok farklı yolunu burada bulabilirsiniz. Sarımsakla savaşmanız gereken anlarda evdeki malzemelere göre önerilerimizden birini seçebilirsiniz.

●     Sarımsaklı bir yemeğin ardından tatlı olacak çiğ elma yemek kokunun hafiflemesini sağlayabilir.

●     Taze nane, ıspanak veya marul yaprağı çiğnemek kükürt kaynaklı kokunun bastırılmasına yardımcı olur.

●     Evinizde Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı varsa bir kaşık kadar yağ ile nane veya biberiye uçucu yağını karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Ancak yağı yutmamalısınız.

●     Sarımsak yemeden önce bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak içme suyuyla karıştırarak içmek sarımsak kaynaklı gazları bünyenizden daha kolay atmanıza yardımcı olur. Yemek yedikten sonra karışımla gargara yapmak da çözüm olabilir.

●     Bir fincan yeşil çay içtiğinizde kokunun hafiflediğini görebilirsiniz.

●     Naneli sakızlar geçici olarak kokuyu kamufle edebilir.

●     Yemeklerin ardından su içmek, ağızdaki sarımsak kalıntılarının ve bakteri üreten kükürt artıklarının arındırılmasına destek olur. Limonlu su içmek daha da etkili bir çözüm sunar.

●     Sarımsaklı yemeklerin ardından bir bardak yağsız süt içmek kükürt içeren bileşenlerin konsantrasyonunu azaltacağı için kötü kokuyla savaşmaya imkan verir. Yağlı süt ise kokuyu artırabilir.

Sarımsak Kokusuna Karşı Ağız Hijyeni Önemli

Sarımsak ve soğan gibi kükürt bileşenleri içeren yiyecekleri çiğ olarak tükettikten sonra ağızda oluşan kokudan hijyen ürünleri kullanarak da kurtulabilirsiniz. Yemeğin ardından dişlerinizi nane aromalı bir diş macunu ile fırçalamalısınız. Diş fırçası ile 2 dakika kadar süren bu işlemin ardından diş ipi veya ağız duşu kullanarak diş aralarında kalan artıkları arındırmanız gerekir. Varsa bir dil temizleyici ile dil üstünde oluşan pası temizlemeniz kokunun azalmasını sağlar. Sonrasında ferahlatıcı etkili bir ağız çalkalama suyu ile nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

Sarımsak Neden Ağız Kokusuna Neden Olur?

Sarımsağın içinde yer alan enzimler kükürt açığa çıkararak koku oluşturur. Sarımsağı ezerek yemek, havanda dövmek bu enzimlerden daha fazla faydalanmaya yardımcı olur ve besin değerinden daha iyi yararlanmayı sağlar ancak koku da artar. Sarımsağı bölmeden, diş halinde yutmak veya bıçakla kesmek daha az koku oluşmasını sağlar. Söz konusu enzimler allicin, alil metil sülfit ve sistein sülfoksittir. Allicin, sarımsağın parçalanması ve oksijen ile temasıyla ortaya çıkar. Alil metil sülfit, sarımsak kesildiğinde salınır ve cilt gözeneklerinden dışarı atılır. Sistein sülfoksit ise sebzeler yendikten sonra nefesteki kötü kokuya sebep olan bileşendir.

Sarımsak ve soğan gibi besinlerin neden olduğu koku genellikle birkaç saat içinde ortadan kalkar. Ancak acil toplantılarda, birkaç saat vakit olmadığında uygulanacak kolay yöntemlerle de kokunun üstesinden gelmek mümkündür. Siz de doğal yardımcılar ve Signal ağız bakım ürünleriyle kısa sürede kötü nefes kokusunu ortadan kaldırabilir ve ferah nefesinizle öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz. Çantanızda, aracınızda, ofisinizde bir ağız bakım kiti bulundurabilir, acil durumlara karşı her an hazırlıklı olabilirsiniz.