Skip to content
20'lik Diş

Ağız Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Toplumda sık görülen ve hem hayat kalitesini olumsuz etkilemesi hem de içerdiği riskler bakımından erken dönemde doğru şekilde tedavi edilmesi gereken ağız kanseri ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Kanser günümüzün önemli sağlık sorunlarının başında gelir. Yapılan araştırmalar, insanlarda görülen kanser türleri arasında ağız kanserinin sık görülen alt formlardan biri olduğunu ortaya koymuştur. Ağız boşluğunun önemli anatomik yapılarla yakın ilişkili olması ve vücut boşluklarına komşuluğu nedeniyle klinik olarak ciddi sağlık problemlerine yol açması mümkündür. Bu anlamda ağız kanseri hakkında bilinçlenmek ve erken dönemde profesyonel bir yardım alınarak tedaviye başvurmak çok önemlidir.

Ağız Kanseri Nedir?

Ağız kanseri, ağız bölgesi veya ağız boşluğu içinde yer alan dokularda gelişen kötü huylu tümör yapılarının ortaya çıkmasıdır. Bu bakımdan dudaklar ve çevresi, ağız içinde diş etleri, dişler, yanak iç kısımları, dilin ön 2/3’lük kısmı, ağız tabanı ve damakta gelişen tümöral yapılar ağız kanseri kapsamında değerlendirilir.

Ağız boşluğu vücudumuzda dış ortam şartlarına yoğun maruz kalan bölgelerin başında gelir. Hem solunum hem beslenme yoluyla her türlü mikroorganizma ve kimyasal madde ağız boşluğundaki dokulara ulaşabildiği gibi; ağzın yoğun kanlanma göstermesi ve pek çok çevre dokuyla komşuluk yapması nedeniyle vücut içinde gelişen birtakım hastalıklar tarafından da etkilenmesi mümkündür. Bu doğrultuda çeşitli faktörlerin varlığı ağız kanserinin gelişimini kolaylaştırır. Bu faktörler şu şekilde özetlenebilir:

●     Ailede ağız kanseri öyküsünün varlığı

●     Sigara veya tütün ürünlerinin kullanımı

●     Alkol tüketimi

●     Ağız boşluğunun sık fiziksel travmaya maruz kalması

●     İnsan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonu

●     Ağız çevresinin yoğun güneş ışığına maruz kalması

●     Kötü beslenme

●     Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlar

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanseri, ağızda yer alan çok çeşitli dokulardan kaynaklanabildiğinden klinik belirtileri bu kapsamda geniş bir yelpaze içinde ortaya çıkabilir. Bu doğrultuda aşağıdaki semptomlar sıklıkla ağız kanseri durumunda hastalarda izlenebilir:

●     Üç haftadan uzun süre devam eden ağrı

●     Dişlerde veya dilde ağrı

●     Ağız içinde geçmeyen şişlik, yara veya ülser

●     Ağız içinde sık gerçekleşen kanama

●     Yutma güçlüğü veya ağrılı yutma

●     Açıklanamayan diş kayıpları

●     6 haftadan uzun süren boğaz ağrısı

●     Ağız içinde kırmızı veya beyaz plak gelişimi

●     Ağız içinde uyuşukluk

●     Boyunda şişlik veya boğaz ağrısı

●     Ciddi kilo kaybı

●     Halsizlik - yorgunluk

Ağız Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kanseri tedavisi, klinik tablonun ayrıntılı olarak değerlendirilmesinin ardından hastanın kişisel özellikleri ve hastalığın tespit edildiği evreye bağlı olarak cerrahi veya ilaç tedavisi ile yapılır. Bu doğrultuda ağız kanserinden şüphelenilen kişinin tedavisi için öncelikli olarak diş hekimine; ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanına; kulak – burun – boğaz hastalıkları uzmanına veya genel cerrahi uzmanına başvurması gerekir.

Hekim ağız boşluğunu detaylı değerlendirdikten sonra, etkilenen ilgili organın durumuna ve hastanın özelliklerine bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi tedavinin planlanması için gerekli aşamaları başlatır veya uygun ihtisas bölümüne hastayı sevk eder.

Ağız Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Ağız kanserini düşündürecek belirtilere sahip hasta ilk olarak hekim tarafından ayrıntılı hastalık öyküsünün alınmasına yönelik sorgulanır. Detaylı fizik muayene yapılarak ağız çevresi, ağız boşluğu, boyun bölgesi gibi ilgili anatomik alanlar incelenir. Hekim gerekli gördüğü takdirde ek görüntüleme veya laboratuvar tetkiklerine başvurabilir. Tüm bunlardan elde ettiği verilere dayanarak kesin tanı konur.

Hastadaki rahatsızlığın boyutu ve evresine bağlı olarak erken dönemde cerrahi girişim hastalığın giderilmesinde oldukça önemlidir. Daha ileri evrelerde, hastanın hayat kalitesinin artırılması için belirli girişimsel tedaviler yapılabildiği gibi; radyoterapi veya kemoterapi gibi farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması da gündeme gelebilir.

Ağız kanserinin önlenmesinde, hastalığın varlığı durumunda veya tedavisi esnasında ağız hijyeninin sağlanması ve etkili bir diş ve ağız temizliği yapılması çok önemlidir. Bu doğrultuda, Signal Nature Elements Charcoal White & Detox diş macunu, içeriğindeki kömür tozu ve çinko sayesinde hem dişlerinizi beyazlatmaya hem de etkili bir ağız temizliği sağlamaya yardımcı olur. Yine Signal White Now ağız bakım suyu ile gargara yaparak diş fırçasıyla ulaşamadığınız ağız bölgelerinde ağız temizliğini yapabilirsiniz.

Siz de ağız kanseri gibi ciddi ağız ve diş sağlığı problemleriyle mücadelenizde Signal ürünlerini kullanarak sağlığınıza destek olun. Eğer ağız kanserinin varlığından şüpheleniyorsanız uzman bir hekim tarafından değerlendirilmek üzere vakit kaybetmeden size en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.