Skip to content
20'lik Diş

Ağız İçi Yara Çeşitleri: Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağzınızda çıkan yaralara çözüm arıyorsanız tüm cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Ağız içi yaralar, hemen herkesin hayatında bir dönem karşılaştığı bir problemdir. Bu yaralar ağız içerisindeki yanak, dudak, damak, dil gibi yumuşak dokularda görülebilir. Ağız içi yarası, genellikle birkaç hafta içerisinde ortadan kaybolan hafif bir rahatsızlık olsa da bazı durumlarda ağız kanseri gibi ciddi problemlerin bir belirtisi olabilir.

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız yarası, pek çok farklı sebebe bağlı olarak oluşabilir.

●     Uçuk

Uçuk yarası, ağız ve dudak kenarlarında görülür. Yara; kırmızı, ağrılı ve su toplamış halde olabilir. Uçuk yarası görülmeden önce uçuk çıkacak bölgede yanma veya karıncalanma hissedilebilir. Uçuk çıkarma sırasında vücutta grip benzeri belirtiler de gözlenebilir. Herpes Simpleks Virüs (HSV) adı verilen bir virüsün sebep olduğu uçuk, tekrarlayıcı özellik gösterir. Aşırı stres altında kalma, bağışıklık sisteminde zayıflama, uzun süreli güneş maruziyeti gibi durumlar uçuk yaralarının tekrarlamasına neden olur.

●     Gingivostomatit

Gingivostomatit, genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Hastalığa diş etlerinin enfekte olması sebep olur. Diş etlerinde merkezi kırmızı, kenarları beyaz ve sarı renkte yaralar görülür. Ayrıca bu rahatsızlıkta diş etlerinde hassasiyet de ortaya çıkar. Bu durum, özellikle küçük yaştaki çocuklarda yemek yerken ağrı hissine yol açar, çocuğun beslenmesini olumsuz etkiler.

●     Aftöz Ülser

Aftöz ülser, ağız içi aft oluşumu ile karakterizedir. Aftöz ülserdeki yara, ağız içerisinde küçük ve oval biçimde görülür. Ağızda pek çok yapıyı etkileyebilmekle birlikte özellikte damakta yara oluşumuna yol açar. Kırmızı, beyaz ya da sarı renkte olabilir. Aftöz ülser, genellikle zararsızdır ve birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Tekrarlayan aftlar; çölyak hastalığı, vitamin eksikliği, Crohn hastalığı gibi durumlara işaret edebilir.

●     Folat Eksikliği

Folat, DNA sentezinde ve tamirinde önemli rol oynayan bir B vitaminidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu folat miktarının karşılanamaması durumunda folat eksikliği ortaya çıkar. Folat eksikliği; kansızlık, güçsüzlük gibi etkilerin yanı sıra ağızda yaraya ve dilde şişkinliğe neden olabilir.

●     Pamukçuk

Pamukçuk, ağız içinde ve dil üzerinde gelişen bir mantar enfeksiyonudur. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda sık görülmekle birlikte bağışıklık sistemi zayıflamış yetişkinlerde de görülebilir. Bu hastalık, beyaz renkte ve kremsi yapıda pamuğa benzeyen lezyonlara sebep olduğu için pamukçuk adını almıştır. Pamukçuk lezyonları; dilde, yanak içinde, diş etlerinde, bademciklerde görülebilir. Pamukçuk hastalarında; lezyon bölgelerinde ağrı, yutmada güçlük, tat kaybı gibi semptomlar da olabilir. Yine hastalarda kuruma ve çatlama sonucu dudak kenarı yarası da izlenebilir.

●     El, Ayak, Ağız Hastalığı

Özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda sık görülen bir rahatsızlık olan el, ayak, ağız hastalığı; viral bir enfeksiyon sonucu gelişir. Hastalık bulaşıcı olduğundan kreş, bakım evi gibi kalabalık ortamlarda bulunan çocuklar arasında salgına yol açabilir. Bu hastalıkta; ağız ya da dilde ağrılı, kızarık, su toplamış yaralar görülür.

●     Lökoplaki

Lökoplaki, genellikle sigara içen kişilerde görülen bir tablodur. Dilde ve ağız içinde kalın, sert, yamalı tarzda ve beyaz renkte lezyonlara sebep olur. Lökoplaki lezyonları, çoğunlukla zararsız olup belirli bir süre sonra düzelse de bazı durumlarda ağız kanseri ile ilişkili olabilir.

●     Oral Liken Planus

Orak liken planus, vücutta kronik bir inflamasyona (iltihaplanmaya) bağlı olarak gelişir. Ağızda beyaz renkte ve dantel benzeri yapıda yaralara sebep olur. Bazı durumlarda ağız içerisinde kırmızı, hassas ve şişkin lezyonların oluşmasına yol açar. Bu lezyonlar ilerleyerek ağız ülserlerine dönüşebilir.

●     Ağız Kanseri

Ağız kanseri; dudak, dil, damak, diş gibi ağız içerisinde yer alan her yapıyı etkileyebilir. Tedaviye dirençli, geçmeyen ülserlere, kırmızı ve beyaz renkte lezyonlara sebep olabilir. Kilo kaybı, kulak ağrısı, diş eti kanaması gibi ek belirtilerin varlığında ağız kanseri ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

●     Pemfigus Vulgaris

Pemfigus, oldukça nadir görülen otoimmün bir hastalıktır. Vücutta deri ve mukoz zarları etkiler. Ağızda ağrılı ve sulu lezyonların oluşumuna yol açar. Bu lezyonlar kanamaya neden olabilir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız içi yara çeşitleri, farklı nedenlere bağlı oluşabilir. Ağız yaralarının çoğu zararsızdır ve birkaç hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Yaranın iyileşme sürecinde yapılacak bazı uygulamalar sürecin rahat atlatılmasını ve hızlandırılmasını sağlayabilir. Bu uygulamalar;

●     Sıcak, baharatlı, tuzlu, asitli ve aşırı şekerli gıdalardan uzak durmak,

●     Alkol ve sigara tüketimini sınırlandırmak,

●     Tuzlu su ile gargara yapmak,

●     Yaranın neden olduğu ağrı şiddetli ise ağrı kesici ilaç kullanmak,

●     Yaralara dokunmaktan, su toplamış lezyonları patlatmaktan kaçınmak,

●     Yara üzerine hafifçe yemek sodası sürmek olarak sayılabilir.

Ağız Yaralarından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağız yarası, özellikle yemek yerken, içecek içerken ciddi rahatsızlık hissine sebep olabilir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz anlamda etkiler. Bu nedenle günlük rutinde uygulanabilecek birkaç öneri ile ağız yarası oluşma ihtimali azaltılabilir. Bu öneriler;

●     Aşırı sıcak gıdaların tüketilmemesi,

●     Besinlerin yavaşça çiğnenmesi,

●     Düzenli olarak ağız bakımının yapılması,

●     Diş fırçasının Signal Vertical Expert Sensitive gibi yumuşak özellikte olması,

●     Belirli aralıklara diş hekimine ağız ve diş sağlığı kontrolüne gidilmesi,

●     Stres seviyesinin azaltılması,

●     Dengeli beslenilmesi,

●     Sigara kullanımının bırakılması,

●     Sıvı tüketiminin artırılması,

●     Alkol tüketiminin sınırlandırılması,

●     Vitamin ve mineral eksikliklerine dikkat edilmesi, gereken durumlarda takviye alınması,

●     Sert hava koşullarına karşı dudakların nemlendirilmesi olarak sayılabilir.

Uzman ekibiyle yaptığı çalışmalar sonucunda ağız ve diş sağlığı için en etkili ürünleri kullanıcılarına sunan Signal, ekstra yumuşak diş fırçaları ile diş ve diş etlerinin nazik bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Siz de Signal ürünlerini kullanarak sağlıklı bir ağza kavuşabilirsiniz.